Niedziele handlowe 2019. Czy 25 sierpnia będziemy mogli się wybrać na większe zakupy np. do Lidla?

Niedziele handlowe. Ustawa o zakazie handlu w niedziele i niektóre święta obowiązuje już od ponad roku, ale wciąż spora część Polaków ma problem z ustaleniem, czy nadchodząca niedziela jest niedzielą handlową.

A więc przypomnijmy, że w tym roku sklepy otwarte są zawsze w ostatnią niedzielę miesiąca. 25 sierpnia jest taką właśnie niedzielą. Spokojnie będziemy mogli się udać do Lidla, Biedronki, Auchan czy Ikea i zrobić większe zakupy. Otwarte będą też galerie handlowe, a w nich np. sklepy odzieżowe czy obuwnicze. 

Z tydzień mamy za to niedzielę niehandlową, więc możliwości zakupowe będą mocno ograniczone. Kupować będziemy wtedy mogli w zasadzie jedynie w małych sklepach osiedlowych, w których za ladą stanie sam właściciel oraz w niektórych placówkach handlowych np. sieci Żabka - takich, które są jednocześnie placówkami pocztowymi.

Od 2020 roku niedziel handlowych będzie jeszcze mniej niż obecnie. Wielkie sklepy będą mogły być czynne jedynie w określone przez ustawę 7 niedziel w roku. 

Czytaj więcej: Członek zarządu Eurocash: Zakaz handlu w niedziele korzystny dla małych sklepów

Niedziele handlowe i ustawa o ograniczeniach w handlu. Kto chciał zmian

Projekt obywatelski Ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz w niektóre inne dni wniosła do Sejmu Solidarność. Motywy? Jak napisano w uzasadnieniu do wniosku. M.in. chodzi o to, że: 

W badaniach własnych, które przeprowadził pomysłodawca projektu Krajowy Sekretariat Banków, Handlu i Ubezpieczeń NSZZ „Solidarność” w grupie prawie 1000 osób zatrudnionych w sklepach wielkopowierzchniowych otrzymano wyniki jednoznacznie wskazujące na potrzebę posiada przez pracowników wolnej niedzieli. Wyłącznie 2 procent pracowników uznało, że korzystnym rozwiązaniem byłaby wypłata dodatkowego wynagrodzenia za pracę w te dni.
.

Więcej o:
Komentarze (15)
Niedziele handlowe 2019. Czy 25 sierpnia będziemy mogli się wybrać na większe zakupy np. do Lidla?
Zaloguj się
 • race444

  Oceniono 6 razy 2

  Uwaga, uwaga ogloszenie dla polskich Grazyn i Januszy: " Kazda ostatnia niedziela kazdego miesiaca jest HANDLOWA "

 • Oceniono 4 razy 2

  Jako stały czytelnik tak ważnej rubryki i tematu składam osobisty protest oraz w imieniu żony dzieci rodziców moich oraz teściów o sąsiadach nie wspomnę ,nie chcemy informacji o handlowych niedzielach od stażystów GW, niech piszą informacje w tygodniu ,natomiast sobota niedziela powinna być zarezerwowana dla dwu oraz trzy członowego inicjału- każdy wie o kogo mi chodzi.

 • miro_slaw

  Oceniono 1 raz 1

  Ale fraza SEO "zakupy w lidlu" upchnięta :D

 • peryskopowy liopleurodon

  Oceniono 1 raz 1

  5:28 a tutaj artykułu informacyjnego że dzisiaj handlowa niedziela -brak!!. Skandal Scandal Spandau

 • Oceniono 3 razy 1

  Kolejny dzisiejszy komunikat, osób w redakcji zajmujących się tym zagadnieniem, po inicjałach widzę że jest ich sporo. Nie dziwię się ponieważ są to tak ważne informacje- komunikaty, że gdyby dyżurny redaktor podobnie jak pilot zasłabł musiałby go zastąpić drugi Ciekawe czy jedzą te same posiłki.

 • premier_scretyna

  0

  A Kaufland? Co z Kauflandem? Czy w Kauflandzie zrobię zakupy?

 • bormino

  Oceniono 2 razy 0

  A czy mniejsze zakupy będzie można? A poza Lidlem też?
  Proponuję napisać ile niedziel jest w każdym miesiącu, kiedy jest ostatnia niedziela, czy się różni ostatnia od pierwszej i że zwykle następuje przed poniedziałkiem, o ile Sejm nie zmieni.
  I tak 30 mln Wolaków nie zrozumie.

 • cotypowiesz

  Oceniono 2 razy 0

  Nic z tego nie rozumiem. Ktoś mi odpowie na pytanie, czy 1 września sklepy będą otwarte?

 • beton44

  Oceniono 2 razy 0

  Gdzie UZ - czyżby awansował do działu "opluwamy Polskę i Polaków" ??? - jeśli tak to gratulacje może nadredaktor da podwyżkie...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX