Grenlandia wzmocni współpracę wojskową z Danią. Odwiedziny duńskiej premier po odrzuceniu propozycji Trumpa

Dania i Grenlandia zawarły porozumienie w sprawie wzmocnienia współpracy wojskowej. Oficjalnie chodzi o odpowiedź na wzrost geopolitycznego znaczenia Arktyki. Ale i na wyspie, i w Danii wiele emocji wzbudza propozycja Donalda Trumpa, który chciałby Grenlandię kupić. Oferta została odrzucona, a amerykański prezydent odwołał zaplanowane spotkanie z duńskimi władzami.

Duńskie ministerstwo obrony podało, że Dania i Grenlandia wzmocnią współpracę wojskową oraz w zakresie bezpieczeństwa. Władze porozumiały się w tej sprawie podczas niedawnej wizyty duńskiej premier Mette Frederiksen na wyspie.

Premier Danii Mette Frederiksen.Premier Danii Mette Frederiksen. Mads Claus Rasmussen / AP / AP

Grenlandia i Dania wzmacniają współpracę wojskową

"Obecność Dowództwa Obrony Danii na Arktyce i Północnym Atlantyku zostanie wzmocniona w nadchodzących latach, ponieważ wzrasta geopolityczne znaczenie Arktyki" - brzmi oświadczenie ministerstwa obrony Danii. Resort wyjaśnia w komunikacie, że z powodu zmiany klimatu, topnieją lody w Arktyce, co sprawia, że mogą powstawać nowe szlaki handlowe i komunikacyjne, łatwiejszy stanie się też dostęp do surowców w regionie.

>>>Czytaj też: "Pogrzeb" Okjokull to symbol, ale lodowce topnieją naprawdę. Glacjolog: Chyba osiągnęliśmy już punkt "bez odwrotu"

Minister obrony Trine Bramsen nie wyklucza także wzmocnienia obecności duńskiej marynarki wojennej na północnym Atlantyku. "Zagrożenia i konsekwencje związane z ociepleniem klimatu wymagają naszej obecności" - powiedziała.

Kluczowe położenie

Położenie geograficzne Grenlandii może stać się bardzo ważne z geopolitycznego punktu widzenia, szczególnie w obliczu globalnego ocieplenia. Światowe mocarstwa coraz częściej myślą o zagwarantowaniu sobie dostępu zarówno do szlaków handlowych, jak i surowców, znajdujących się w Arktyce.

Donald Trump chce kupić Grenlandię

Zapewne z tych powodów Donald Trump uznał, że zakup Grenlandii byłby dobrym pomysłem. Stany Zjednoczone mogłyby ubić na tym dobry interes - Grenlandia ma bogate złoża naturalne, w tym węgla, cynku i miedzi, a pod topniejącym lodem może skrywać ropę naftową, gaz ziemny i metale ziem rzadkich, kluczowe w rozwoju nowych technologii (duże złoża takich metali mają Chiny, które niechętnie się nimi dzielą, a z USA są w stanie wojny handlowej).

Szanse na to, że transakcję udałoby się zrealizować są niemal żadne. Grenlandia to terytorium zależne od Danii (nie należy do UE), ale od 1979 roku ma szeroką autonomię. Duńskie władze odrzuciły już propozycję Trumpa, przez odwołał on zaplanowaną na 2 września wizytę w Kopenhadze.

Więcej o:
Komentarze (111)
Grenlandia wzmocni współpracę wojskową z Danią. Odwiedziny duńskiej premier po odrzuceniu propozycji Trumpa
Zaloguj się
 • farcry3

  Oceniono 21 razy 15

  Jak już wspólnie z USA podbijemy Grenlandię, to przeniesiemy tam Podkarpacie. Całe województwo. Taką mam koncepcję.

 • marywil2012

  Oceniono 20 razy 10

  Może zawiedzionemu trumpowo coś w Polsce PiS sprzeda. Za poparcie beznadziejnej zmiany.Moze nawet już sprzedał. Przecież oni srebra rodowe rozdają. A to Czartoryscy a to kościół i tak równie trumpowi prezencik się należy.

 • c.t.k

  Oceniono 19 razy 9

  Noooo, to teraz dopiero Trump się wk*rwi na Twitterze i wypowie wojnę Danii. Też oczywiście na Twitterze. Swoją drogą dlaczego jeszcze Twitter nie nazywa się Trumptter??>

 • meki_majcher

  Oceniono 22 razy 8

  A może Trampek chciałby kupić Polskę? Niedrogo. Obecnie rządzący chętnie oddadzą w zamian za niewygórowane pieniądze i zachowanie obecnych stołków...

 • londonerr

  Oceniono 22 razy 8

  Tanio sprzedam Trumpowi polski kościół katolicki i wszystkie klechy.

 • simian_raticus

  Oceniono 17 razy 5

  Polska w sojuszu z USA zaatakuje Danię. Potem dokonamy podziału Grenlandii pomiędzy sojusznicze mocarstwa: Polska dostanie grenlandzki lód, USA resztę.

 • fruqo3

  Oceniono 15 razy 5

  Wyniki wyborów w ostatnich latach wyraźnie wskazują na degenerację umysłową społeczeństw - Orban, Kaczyński, Trump... Najlepsze jest to, ze ten imbecyl się jeszcze na Duńczyków obraził :)

 • baaag

  Oceniono 6 razy 4

  Kup se kuźwa sieć hoteli na Księżycu.

 • lech17

  Oceniono 8 razy 4

  Trump niech kupi mierzeję wiślaną. Też niedługo będzie wyspą, a jakie położenie geo-militarne - palce lizać i tylko ustawiać wyrzutnie rakiet!
  Bez kozery dodam, że Płaszczak chętnie dorzuciłby się finansowo do tych rakiet.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX