Szczyt G7. Donald Trump i Boris Johnson zjedli razem śniadanie. Było o brexicie i "wielkiej umowie handlowej"

Przywódcy Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii spotkali się na roboczym śniadaniu w kulisach szczytu G7. Donald Trump zapowiadał dyskusję o szerokim porozumieniu handlowym między krajami, mówił też o "kotwicy u nogi" Londynu.

W niedzielę we francuskim kurorcie Biarritz trwa drugi dzień szczytu G7. Dwóch liderów szczególnie przykuwa uwagę, z racji na spory i trudne relacje, jakie w ostatnim czasie mają z innymi państwami. Donald Trump podsyca wojnę handlową z Chinami, która niepokoi gospodarki całego świata - tuż przed wylotem na szczyt polecił amerykańskim firmom, by wycofały się z działalności w Chinach oraz zapowiedział wprowadzenie nowych ceł na chińskie towary.

Boris Johnson z kolei, który bywa nazywany "brytyjskim Trumpem" ma przed sobą trudne rozmowy w sprawie brexitu. Nie podoba mu się wynegocjowana przez poprzedniczkę umowa z UE i może doprowadzić do wyjścia Wielkiej Brytanii ze Wspólnoty bez tego porozumienia - czyli do tak zwanego twardego brexitu.

Donald Trump i Boris Johnson na roboczym śniadaniu

Teraz dwóch panów spotkało się na roboczym śniadaniu w kuluarach szczytu G7. To były ich pierwsze rozmowy twarzą w twarz od kiedy Boris Johnson został brytyjskim premierem.

Jeszcze przed rozpoczęciem rozmów, przywódcy spotkali się z dziennikarzami. Donald Trump, zapytany, czy udzieliłby jakiejś rady Borisowi Johnsonowi w kwestii brexitu, powiedział, że premier Wielkiej Brytanii "nie potrzebuje żadnych porad" i "jest odpowiednim człowiekiem do tej pracy". Zapowiedział też rozmowy dotyczące współpracy handlowej między krajami. "Zawrzemy bardzo dużą umowę handlową z Wielką Brytanią, większą, niż kiedykolwiek mieliśmy [z tym krajem]" - mówił amerykański prezydent. Nie odmówił też sobie złośliwości w kierunku Brukseli. "Teraz nie będą mieli przeszkody, kotwicy u nogi" - co zabrzmiało jak sugestia, że tą kotwicą jest członkostwo w UE.

Jak podaje IAR, brytyjski premier powiedział, że rozmowy handlowe z USA będą trudne, ale brytyjski biznes ma wielkie możliwości na amerykańskim rynku. Dodał, że Wielka Brytania jest przeciwko wojnom handlowym. "Przez 200 ostatnich lat Wielka Brytania dużo zyskała na wolnym handlu" - mówił. To z kolei wyglądało jak bardzo delikatne zwrócenie uwagi na spór Trumpa z Pekinem.

Brexit na tapecie

Boris Johnson ma spotkać się w niedzielę na dwustronnych rozmowach także z szefem Rady Europejskiej. Donald Tusk powiedział w sobotę, że ma nadzieję, że Johnson nie zapisze się jako "Mr. No Deal". To określenie brytyjskiemu premierowi się nie spodobało i odpowiedział, że to Tusk będzie znany jako "Mr. No Deal", jeśli umowa ws. brexitu nie będzie zmieniona. Nowy brytyjski rząd chce renegocjacji porozumienia i zastąpienia zapisanego w niej tzw. irlandzkiego backstopu innymi rozwiązaniami. Na ponowne negocjacje ws. umowy nie zgadza się Unia Europejska.

>>>Czytaj więcej na ten temat: Boris Johnson pisze list do Donalda Tuska. Chodzi o brexit. Chce negocjować nienegocjowalne

Według doniesień telewizji Sky News, Boris Johnson ma powiedzieć Donaldowi Tuskowi, że w przypadku twardego brexitu, czyli wyjścia z UE bez umowy, Wielka Brytania nie zapłaci Unii uzgodnionej wcześniej kwoty 39 mld funtów, a zaledwie 9 mld funtów.

>>>Zobacz też, co robił Boris Johnson, zanim został brytyjskim premierem:

Więcej o:
Komentarze (136)
Szczyt G7. Donald Trump i Boris Johnson zjedli razem śniadanie. Było o brexicie i "wielkiej umowie handlowej"
Zaloguj się
 • jxl82

  Oceniono 45 razy 31

  Chwilę wcześniej poproszono ich o wskazanie palcem kto jest największym ch*jem na sali.

 • justas32

  Oceniono 30 razy 24

  W taki oto sposób dążąca do niezależności od UE Wielka Brytania stała się kolejnym stanem USA ...

 • kzet69

  Oceniono 30 razy 20

  Kiedyś było słynne psychodeliczne śniadanie Alana Parsona, dzisiaj jest śniadanie dwóch psycholi nadających się do domów bez klamek a nie do rządzenia...

 • norman67

  Oceniono 27 razy 19

  Trump i Putin zgrabnie wykonali zadanie rozbicia UE, by nie skumała się z Chińczykami. A Angole głupi jak byli. Do 2040 nie zostanie nic z ich imperium poza samą Anglią.

 • polak66maly

  Oceniono 27 razy 17

  dwa blonf mopy. I to maja byc przywodcy wielkich krajow. O tempora, o mores.

 • jan.zaprawa

  Oceniono 26 razy 16

  Dwa konserwatywne świry.

 • zagraniczny-online

  Oceniono 16 razy 14

  NHS bedzie oczywiscie czescia tej umowy ?! slawny paracetamol bedzie kosztowal teraz 100$ za podanie go w plastikowym kubeczku ...

 • anzimonek

  Oceniono 17 razy 13

  Szanowni, wody już lekko brakuje, powietrza zaraz zacznie brakować, pod dudą robi się gorąco a wy rozp...acie świat na strzępy. Ostatni pomysł jak dobrać się do zasobów naturalnych Grenlandii... chyba trzeba będzie zaanektować, tylko jak tu Danię wyrzucić z NATO...? Tak sobie myślę i nie bardzo wiem ile kasy i ile władzy oni mogą zabrać do trumny...? A poza tym nie cierpię świńskich blondynów...

 • vincent33

  Oceniono 19 razy 13

  Głupi i głupszy
  Chyba jednak trudno określić jednoznacznie który jest który

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX