Komisja ds. VAT. Horała rekomenduje Trybunał Stanu dla Tuska, Kopacz, Szczurka i Rostowskiego

Projekt raportu z prac sejmowej komisji ds. VAT rekomenduje postawienie przed Trybunałem Stanu premierów: Donalda Tuska, Ewy Kopacz oraz ministrów finansów: Vincenta Rostowskiego oraz Mateusza Szczurka - powiedział na posiedzeniu komisji Marcin Horała, przewodniczący komisji.

Trwa prezentacja projektu raportu końcowego z działań sejmowej komisji śledczej ds. podatku VAT. Dokument liczy około 500 stron i powstał na podstawie przesłuchań ponad 60 świadków, a także zgromadzonych materiałów. Przewodniczący komisji, poseł PiS Marcin Horała poinformował, że w projekcie raportu zarekomendowano postawienie przed Trybunałem Stanu byłych premierów Donalda Tuska oraz Ewy Kopacz, a a także byłych ministrów finansów Vincenta Rostowskiego oraz Mateusza Szczurka.

Donald Tusk jako szef rządu kierował do Sejmu projekty nowelizacji ustawy o VAT, które pod pozorem znoszenia zbędnych barier administracyjnych rozszczelniały system podatkowy, a następnie nie inicjował prac legislacyjnych nad środkami prawnymi, które w innych państwach Unii Europejskiej prowadziły do zahamowania przestępczości podatkowej

- można przeczytać w raporcie z prac komisji. Podobne zarzuty zapisano w raporcie pod adresem premier Ewy Kopacz i byłych ministrów finansów.

Głosowanie nad raportem 6 września

Raport musi zostać teraz przyjęty przez komisję. Pięcioro z dziewięciorga jej członków to posłowie PiS. Marcin Horała poinformował, że do 4 września do godziny 10 członkowie komisji będą mogli zgłaszać poprawki do projektu raportu. Po przyjęciu dokumentu na posiedzeniu 6 września trafi on na posiedzenie Sejmu.

Poprawki zostaną przekazane wszystkim posłom, żeby też mogli się z nimi zapoznać. 6 września zaplanowana jest dyskusja, rozstrzygnięcie poprawek i przyjęcie raportu.

I wtedy do południa dnia 9 września byłby termin na zgłaszanie wniosków odrębnych przez grupy posłów, tak żebyśmy na najbliższe posiedzenie Sejmu, które według obecnego harmonogramu jest ostatnim w tej kadencji, jako komisja swoje zadanie mieli w pełni wykonane i mogli wysokiej izbie zaprezentować raport

- wyjaśnił Marcin Horała. Dodał, że decyzja, kiedy raport stanie na forum izby, zależy do prezydium Sejmu.

Komisja badała lata 2007-2015

Komisja ds. VAT została powołana w lipcu 2018 r. Badała ona prawidłowość i legalność działań oraz występowanie zaniedbań i zaniechań organów i instytucji publicznych w zakresie zapewnienia dochodów Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT i podatku akcyzowego w okresie od grudnia 2007 do listopada 2015 r.

Szczurek o luce VAT

Jeżeli będzie taka wola większości, chętnie stawię się przed Trybunałem Stanu i wyjaśnię jak było naprawdę

- mówił w grudniu 2018 r. w rozmowie z next.gazeta.pl Mateusz Szczurek.

Według polityków PiS - za czasów rządów koalicji PO-PSL luka w podatku VAT wyniosła łączna ponad 250 miliardów złotych. Mateusz Szczurek - były szef resortu finansów twierdził, że ta kwota to nonsens. Tłumaczył, że za czasów jego pracy w resorcie nie było "żadnego przymykania oczu" w sprawie ściągalności podatków, a wysuwanie takich zarzutów jest skandaliczne.

Dwie osoby skazane przez Trybunał Stanu

W historii III RP przed Trybunałem Stanu stanęło sześć osób. Za winnych TS uznał dwie - Dominika Jastrzębskiego i Jerzego Ćwieka. Obaj w lat 90. brali udział w tzw. aferze alkoholowej, związanej z nieprawidłowościami przy imporcie napojów alkoholowych. 

Jastrzębski był ministrem współpracy gospodarczej z zagranicą w rządzie Mieczysława Rakowskiego, Ćwiek prezesem Głównego Urzędu Ceł. Obaj zostali skazani na pięć lat utraty biernego prawa wyborczego i zakazu zajmowania stanowisk kierowniczych.

Więcej o:
Komentarze (310)
Komisja ds. VAT. Horała rekomenduje Trybunał Stanu dla Tuska, Kopacz, Szczurka i Rostowskiego
Zaloguj się
 • vitruvius

  Oceniono 91 razy 79

  No to próbujemy przykryć demoralizacją PiS.
  Tyle w tym prawdy co w:
  1. "Zamachu" w Smoleńsku,
  2. "Wielkości" Lecha K.
  3, "Uzdrowieniu" sądów,
  4. "Uczciwości" PiS,
  5. "Patriotyzmie" Jarosława K.
  6. "Kompetencji" kadr PiS
  I co dalej?

 • krynolinka

  Oceniono 79 razy 67

  Musiała Horałę nieźle ta klapa od śmietnika trzepnąć, skoro jeszcze go trzyma.

 • andrzej2310

  Oceniono 72 razy 60

  Wiarygodność komisji Horały na poziomie podkomisji Macierewicza. Wszyscy winni, tylko nie PIS, ha ha

 • pdppdp

  Oceniono 67 razy 55

  Pozwolę sobie zacytować Horale staropolskie przysłowie: nie strasz, nie strasz, bo się zesrasz.

 • 500nakrowe

  Oceniono 59 razy 45

  Aaaa Hahahaha ha... Horała a jak tam Pani Izabela? Podobno ma fajne nagrania 😀

 • batura3

  Oceniono 53 razy 39

  Panie H..., ale WY jesteście żałosni, pełni kompleksów i frustracji z tym WASZYM tchórzem na czele:)))). Panie H... przy Panu Premierze Tusku jest pan...nikim:)))

 • czemrok

  Oceniono 42 razy 36

  Dla polityków pis nie będzie Trybunału Stanu wystarczy Kodeks Karny. I do pierdla

 • remo29

  Oceniono 46 razy 36

  Towarzysz Horała dostał nie lada zadanie - jak miernym i nudnym przedstawieniem, które się skończyło już na samym początku, przykryć finał Ligi Mistrzów? ;)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX