Mateusz Morawiecki obiecał 100 tys. lokali w programie Mieszkanie Plus. W tym roku będzie 1000

Wbrew zapowiedziom premiera Morawieckiego w tym roku nie będzie 100 tys. mieszkań w ramach programu Mieszkanie Plus. Tempo rozwoju rządowej inicjatywy pozwoli jednak tylko na tysiąc nowych M w tym roku. Szacuje się, że w przyszłym roku może to być raptem kilka tysięcy mieszkań.

"Rządowy program Mieszkanie Plus jest jednym z głównych filarów Narodowego Programu Mieszkaniowego. Jego podstawowym celem jest zwiększenie liczby przystępnych cenowo mieszkań dostępnych na rynku" - czytamy w opisie rządowego programu. Zgodnie z zapowiedzią premiera Morawieckiego miało ich być 100 tys. Jednak wydajność programu pozwoli tylko na tysiąc w tym i kilka tysięcy w przyszłym roku. 26 sierpnia w Dębicy ruszyła budowa inwestycji, której skutkiem ma być docelowo 200 mieszkań.

Nie będzie 100 tys. mieszkań plus

Zdaniem specjalisty rynku mieszkaniowego i szefa PFR Nieruchomości, Mirosława Barszcza, zapowiedziane przez Morawieckiego 100 tys. mieszkań do końca 2019 r. to "nieporozumienie". Jak podał serwis Money.pl, Barszcz zwrócił uwagę, że mowa była o potencjale mieszkaniowym, a nie gotowych, oddawanych "pod klucz" lokalach.

Kiedy trzy lata temu zaczęliśmy zajmować się programem M+, jeszcze jako BGK Nieruchomości, oszacowaliśmy, ile jest gruntów, na których potencjalnie można realizować budownictwo na wynajem. Okazało się, że na około 100 tys. mieszkań. Na tyle oceniliśmy potencjał tej części rynku, przy czym był to konserwatywny szacunek

- powiedział Mirosław Barszcz cytowany przez serwis.

Szef PFR Nieruchomości nie ukrywa, że program rządowy dopiero się rozkręca, a docelowe inwestycje trzeba czasu - co najmniej 5 lat, zaczynając od pomysłu i wydania decyzji inwestycyjnej, a na projekcie budowlanym i samej budowie kończąc.

Zamieszanie wokół Mieszkanie Plus

W połowie kwietnia wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń poinformował, że w ramach programu Mieszkanie Plus na zaawansowanym etapie była realizacja 28 tys. mieszkań.

Mamy 28 tys. ostatecznych decyzji inwestycyjnych, czyli projektów, które są w trakcie realizacji. Część z nich to już są klucze do mieszkań w kilku lokalizacjach m.in. Biała Podlaska, Jarocin czy Kępno. W budowie są mieszkania m.in w Wałbrzychu, w Gdyni w Katowicach. Jest blisko 20 tysięcy mieszkań w projektowaniu

- zapewniał Artur Soboń.

>>> Sprawdź, co ekspert mówi o najbliższej przyszłości rynku mieszkaniowego w Polsce.

Wobec założeń rządowego programu Mieszkanie Plus, który miał zmienić sytuację na rynku nieruchomości przez budowę niedrogich mieszkań czynszowych od początku krytycznie nastawieni się eksperci branżowi. Zwracają uwagę na ograniczenia finansowe i logistyczne, ale również na aspekt polityczny. W rozmowie z Next.Gazeta.pl specjalista serwisu Rynek Pierwotny.pl sceptycznie odniósł się m.in. wobec politycznej aury wokół programu Mieszkanie Plus. Zwrócił uwagę, że może to być jedną z największych trudności sfinalizowania ambitnego planu.

Największym zagrożeniem dla programu M+ jest jego upolitycznienie, a więc funkcjonowanie pod silną presją polityków koalicji rządowej jak i w pewnym stopniu opozycji, czy też zbliżających się wyborów parlamentarnych. Z jednej strony skutkuje to konfabulacjami i nierealnymi obietnicami („100 tys. mieszkań M+ w budowie za rok”), z drugiej natomiast kontestowaniem rządowej inicjatywy przez niektóre media. Tego typu sytuacja działa na program zdecydowanie destrukcyjnie, a dopóki to się nie zmieni, wciąż powodzenie programu M+ będzie stało pod znakiem zapytania

- podsumował Jarosław Jędrzyński z portalu RynekPierwotny.pl.

Na początku sierpnia w ramach programu Mieszkanie Plus wybudowanych było 867 mieszkań, w których mieszka 1,5 tys. najemców, a 663 mieszkania były w budowie. 18 tys. mieszkań było w trakcie projektowania architektonicznego. 

Więcej o:
Komentarze (80)
Mateusz Morawiecki obiecał 100 tys. lokali w programie Mieszkanie Plus. Nie będzie ich ani w tym, ani w przyszłym roku
Zaloguj się
 • jerz1444

  Oceniono 14 razy 12

  100 tys. mieszkań, milion samochodów elektrycznych, 500+ dla każdego, po 100 dla świni i 500 dla krowy, po tysiąc dla rolnika za suszę, czternastą emeryturę dla każdego.....
  Tylko musicie minie wybrać bo ja nie chcę iść do więzienia....

 • biesczad1

  Oceniono 13 razy 11

  Tytuł Pierwszego Kłamcy IV RP, do czegoś zobowiązuje, czyż nie?...

 • czechy11

  Oceniono 9 razy 9

  Co to Kasta PiS nie wymyśli aby nie pójść do więzienia.

 • kotprezesa

  Oceniono 11 razy 9

  Będzie sto tysięcy za sto lat.... Trudno.
  Dobrze chociaż, że z tym milionem samochodów elektrycznych wyszło.

 • ar.co

  Oceniono 10 razy 8

  Ale ten tysiąc mieszkań to przecież jeszcze w ramach tych 3 milionów, obiecanych przez pisiorów w 2005! Do 400 tysięcy obiecanych w 2015 dojdziemy za jakieś 3000 lat.

 • yoonac

  Oceniono 12 razy 8

  No to jeszcze 100 lat i Matołusz zrealizuje swoją obiecankę. A za 3000 lat spełni się obecanka Kaczyńskiego o 3 milionach mieszkań. Hurra!

 • remo29

  Oceniono 6 razy 6

  Zaraz zaraz, hola hola, jeszcze nie skończyli robić tych 3 mln mieszkań z 2005.

 • za_miske_ryzu

  Oceniono 6 razy 6

  W tym roku tysiąc to za 100 lat 100.000.

  Hitler miał w planach 1000 letnią Rzeszę, więc 100 letni horyzont Morawieckiego wygląda legitnie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX