Małe tablice rejestracyjne dla wszystkich aut? Poseł PiS pyta, ale urzędnicy nie chcą robić wyjątków

Jak donosi TVN24 BiS, poseł Prawa i Sprawiedliwości Artur Szałabawka złożył do resortu infrastruktury interpelację w sprawie możliwości montażu we wszystkich samochodach małych tablic rejestracyjnych. Resort nie chce jednak rozszerzyć przepisów na wszystkie samochody.

Od lipca 2018 r. kierowcy mogą zamawiać takie tablice, pod warunkiem, że chodzi o samochód sprowadzony ze Stanów Zjednoczonych lub Japonii. Tam standardem są małe tablice, co mają na uwadze producenci samochodów, projektując pojazdy tak, aby pasowały właśnie takie. Większe, stosowane w Polsce tablice były dla kierowców kłopotliwe, a mocowanie ich na pojeździe często prowadziło do zniekształcenia tablicy rejestracyjnej.

Małe tablice dla wszystkich

Poseł PiS Artur Szałabawka chciałby, aby małe tablice rejestracyjne były dostępne dla wszystkich typów samochodów, bez względu na kraj, z którego je sprowadzono. Złożoną do Ministerstwa Infrastruktury interpelację tłumaczy m.in. tym, że część kierowców chciałaby mieć wybór i możliwość montowania małych tablic, np. ze względów estetycznych, bądź w autach tuningowanych, o modyfikowanym nadwoziu.

>>> Irytują cię korki? Sprawdź, jak jeździć, aby zaoszczędzić swój czas.

Ministerstwo Infrastruktury nieugięte

Resort nie przewiduje jednak wyjątków i nie widzi powodów, dla których przepis z zeszłego roku miałby być rozszerzony na wszystkie auta.

(Prawo - przyp. red.) zostało przygotowane z myślą wyłącznie o określonej grupie pojazdów, sprowadzanych przede wszystkim z rynków amerykańskich i japońskich, dla których zamontowanie standardowych tablic rejestracyjnych było utrudnione i wymuszało ich odkształcanie

- poinformował sekretarz stanu w imieniu resortu Rafał Weber, cytowany przez TVN24 BiS.

Kary za samowolki kierowców

Za zamontowanie małej tablicy rejestracyjnej niezgodnie z aktualnymi przepisami kierowcom grozi zatrzymanie dowodu rejestracyjnego oraz 500-złotowy mandat. 

Więcej o:
Komentarze (114)
Małe tablice rejestracyjne dla wszystkich aut? Poseł PiS pyta, ale urzędnicy nie chcą robić wyjątków
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 24 razy 22

  Nie wiem o co chodzi z tym parciem na małe blachy... Jeśli jest montowana w aucie z USA, rozumiem, ale widziałem jakiegoś poniemieckiego szrota z przerobionym zderzakiem (!), żeby pasowała mała tablica. To jakiś szacunek na wsi wywołuje, łatwiej Karynę w piątek wyrwać, czy o co kaman?

 • treblig

  Oceniono 32 razy 16

  Widać, że kretyn z pisu. Kretyn kompletny i absolutny. Kwintesencja skondensowanego debilizmu. Ile jest samochodów w Polsce? Jakieś 26 milionów plus minus. Ile jest unikalnych numerów jakie można wydać na małych tablicach zgodnych z obowiącującym wzorem? Jakieś 630 000 pobieżnie szacując. Czyli 25 milionów za mało. A więc? Posł z Pisu jest idiotą, co łatwo było udowodnić.

 • Maciej Makarczyk

  Oceniono 22 razy 14

  Kolejny ograniczony poseł PiS, tablice wprowadzono w konkretnym celu, a nie po to aby każdy Janusz zakładał sobie ją do swojego 20 letniego zdezelowanego passata.

 • maxwywar2

  Oceniono 8 razy 8

  To jest świetny sposób na wyroznienie sie dla wiesniaka ewentualnie przygłupa. Więc poseł ma w elektorat gwarantowany.

 • swiroslaw_zbawiciel

  Oceniono 12 razy 8

  Jakby co, to na Litwie numery i cyfry są losowane - rewelacja, bo nikt nie wie, czyje auto "tutejszego" :D

 • mistermadmat

  Oceniono 18 razy 8

  Czesto gęsto widzę małe tablice na januszowozach wypierdach potureckich ..Jakim trzeba być ćwierć mózgiem żeby montować wązkie tablice do passata b5 1.9 w gnoju lub opla astry ...

 • nenec2000

  Oceniono 10 razy 6

  Kto to egzekwuje ? Poruszają się "gwiazdy" w amerykańskich samochodach na polskich blachach z czerwonymi kierunkowskazami i policji to nie przeszkadza a ten co robił badania techniczne powinien stracić koncesje na je wykonywanie ! W Polsce prawo wszyscy mają gdzieś, nawet takie jak rejestracja pojazdu ! Kraj Januszów głosujących na prawych i sprawiedliwych inaczej !

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX