Nieoficjalnie: Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2020 r. Zerowy deficyt

Potwierdzają się wczorajsze medialne doniesienia, jakoby wstępny projekt budżetu państwa na 2020 r. nie przewidywał deficytu. Jak wynika z nieoficjalnych informacji, faktycznie na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt zrównoważonego budżetu.

AKTUALIZACJA: Premier Mateusz Morawiecki potwierdził na konferencji prasowej, że w 2020 r. rząd planuje zrównoważony budżet, bez deficytu.

Czytaj więcej: Mateusz Morawiecki pokazał wstępny budżet Polski na 2020 r. Zerowy deficyt

---

Informacje o wstępnym projekcie budżetu bez deficytu podało na Twitterze Radio Zet, powołując się na źródło zbliżone do rządu. Dziś nad projektem budżetu pracowała Rada Ministrów.

O zrównoważonym budżecie pisze także portal wpolityce.pl. Oficjalne potwierdzenie jest oczekiwane o 13:00, podczas konferencji premiera Mateusza Morawieckiego.

O tym, że we wstępnym projekcie budżetu nie będzie deficytu budżetowego, pisała w poniedziałek "Rzeczpospolita".

Założenia budżetu na 2020 r.

Według informacji portalu wpolityce.pl, w projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. przyjęto prognozę dochodów i wydatków budżetu państwa w kwocie 429,5 mld zł. Relacja długu publicznego do PKB ma spaść poniżej 47 proc.

W projekcie budżetu przyjęto m.in. wzrost PKB w 2020 r. na poziomie 3,7 proc., średnioroczny wzrost cen o 2,5 proc. i , wzrost spożycia prywatnego o 6,4 proc.

W projekcie budżetu założono obniżki podatków przyjęte przez rząd, m.in. PIT 0 proc. dla młodych (działa od sierpnia br.) czy powszechną obniżkę stawki podatku PIT z 18 do 17 proc. wraz z wyższymi kosztami uzyskania przychodu (ma działać od października br.), utrzymano np. finansowanie programu Rodzina 500 plus czy Mama 4 plus (świadczenie dla kobiet, które wychowały min. czworo dzieci, a nie mają prawa do emerytury minimalnej).

Wydatki na ochronę zdrowie w 2020 roku przekroczą 5 proc., a na obronę narodową 2 proc. Na zdrowie Polaków zostanie przeznaczone rekordowe ponad 109 mld zł, a budżet obronny wzrośnie o około 5 miliardów złotych i wyniesie blisko 50 mld zł

- czytamy w artykule.

Czytaj też: Zerowy deficyt w 2020 roku? Ekspert: "Da się to zrobić kombinacją jednorazowych środków i podwyżek podatków"

Więcej o:
Komentarze (165)
Rząd przyjął wstępny projekt budżetu na 2020 r. Zerowy deficyt
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 35 razy 23

  Abrakadabra i mamy zerowy deficyt. Ministerstwo magii nadzorowane przez Mateusza "prawdę ci powiem" Morawieckiego robi przed wyborami co może. Po wyborach będzie już bolało.

 • aronia0

  Oceniono 35 razy 23

  Taka kreatywna ksiegowoscia mozna nawet sprawic, ze bedziemy mieli nadwyzke budzetowa.

 • zzz098

  Oceniono 28 razy 20

  A kiedy powiecie, że aby ten zerowy deficyt osiągnąć, to drastycznie podniesiecie podatki?

 • dan_on

  Oceniono 26 razy 16

  zwiększenie wydatków socjalnych, zmniejszenie wpływów, pkb, pmi w dołku a po deficytowych latach ma być zero. nawet przy zerowych inwestycjach to się nie zepnie. to kiedy nowelizacja, po wyborach? śmiejecie się z rosjan. oni przy wolakach to giganci intelektu.

 • jacekplacek59

  Oceniono 26 razy 14

  Gierek w pełnej krasie! Lepiej nie było i nie będzie. Drukarnia już grzeje maszyny. Ile dosypać?

 • biesczad1

  Oceniono 26 razy 10

  Szmal ukradziony Polakom z OFE zrównoważy budżet? A może "zerowy deficyt" oznacza przejęcie Ministerstwa Finansów przez magistra Zbyszka?...

 • i-tyle

  Oceniono 18 razy 8

  Podobno na Titanicu też jeden dżentelmen zastawił szafą drzwi, żeby woda się nie wlała.

 • raz1dwa2trzy3

  Oceniono 11 razy 7

  Dla oszusta, każda deklaracja, to jak splunąć.
  I nic nie kosztuje i tak samo nie jest nic warte.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX