700 zł na podręczniki - tyle będą musieli wydać rodzice licealistów. Zmiana podstawy programowej

Program "Dobry Start", czyli 300 zł dla rodziców dzieci w wieku szkolnym, nie wystarczy na wszystkie wydatki związane z powrotem do szkoły. Najboleśniej odczują to rodzice dzieci idących do pierwszej klasy liceum. Przez reformę edukacji podręczniki stały się nieaktualne.

Rodzice uczniów idących do pierwszej klasy liceum muszą przygotować się na większe wydatki związane z zakupem podręczników. Z uwagi na zmianę podstawy programowej, spowodowanej reformą edukacji, musiały one zostać opracowane na nowo.

W porównaniu z zeszłym rokiem cena kompletu książek wyniesie 700 zł i wzrośnie o 100 zł - wyjaśnia "Dziennik Gazeta Prawna". 

Rodzice dzieci uczęszczających do szkół podstawowych o zakup nie muszą się martwić - książki otrzymają bowiem od uczniów z poprzedniego rocznika. 

Średnio 1718 zł na wyprawkę szkolną

Z najnowszego raportu firmy badawczej Deloitte "Wyprawka szkolna 2019" wynika, że średnie wydatki gospodarstwa domowego na wyprawkę szkolną wyniosą w tym roku 1718 zł. Połowa Polaków zamierza na ten cel wydać tyle samo co przed rokiem, w większości pieniądze pójdą na podstawowe produkty. Niektórzy na liście zakupów mają jednak drogą elektronikę. Na jedno dziecko wydamy przeciętnie 1140 zł.

Czytaj też: "Dobry Start". Gdzie złożyć wniosek o świadczenie 300 plus na wyprawkę szkolną?

Z "Dobrego Startu" zamierza skorzystać 90 proc. ankietowanych przez Deloitte. Świadczenia niemal w całości pójdą na koszty związane z powrotem do szkoły - deklaruje tak 94 proc. badanych. Za zakupy tego typu w większości rodzin odpowiedzialne są kobiety. Zdecydowana większość rodzin zacznie zakupy szkolne dopiero w sierpniu, z czego co trzeci skończy je w połowie września - czytamy w raporcie analityków.

Książki to jednak nie wszystko, co potrzeba kupić dziecku do szkoły. Sporym wydatkiem są również niezbędne do nauki artykuły szkolne. Ich ceny też są niemałe. Rodzice i opiekunowie najczęściej kupować będą zeszyty, bloki, długopisy (90 proc.), odzież i obuwie (86 proc.), podręczniki (80 proc.). Inne artykuły, takie jak elektronika (tablety, drukarki, komputery, zegarki elektroniczne), zamierza kupić nie więcej niż niespełna 20 proc. ankietowanych.

Więcej o:
Komentarze (34)
700 zł na podręczniki - tyle będą musieli wydać rodzice licealistów. Zmiana podstawy programowej
Zaloguj się
 • Krzysztof Baranowski

  Oceniono 3 razy 3

  Kraj "dobrych zmian" od wielu, wielu lat...
  Podstawowa zasada - "orżnąć jak największą liczbę głupszych/słabszych ode mnie". Ja więc tu ludzie mieliby szanować się nawzajem i budować zgodne społeczeństwo, które wie dokąd zmierza i myśli o swojej przyszłości nie poprzez "horyzont tylko własnego nosa"? Nie ma szans...

 • lotto_1

  Oceniono 1 raz 1

  Nie ma problemu , dali 500+ a do tego "ołówkowe" 300 zł to jeszcze zostanie np. na kratkę piwa. A co stać mnie.

 • sailor2016

  Oceniono 3 razy 1

  Dali 300 zabrali 700, a ciemny lud i tak jest zadowolony. Dowodzi to niezbicie o niewydolności systemu edukacji, który nie potrafił nauczyć około 6 milionów Polaków prostego dodawania i odejmowania.

 • ibu1

  0

  i tak będzie przez 4 lata nowego liceum

 • partia_niewidzialnych

  0

  Podręczniki od dawna powinny być dostępne w Internecie w modelu open source, zarządzane przez fundację powołaną przez państwowe uniwersytety i akademie pedagogiczne. Do każdego poziomu nauki i przedmiotu powinno być do wyboru po kilka, łącznie z ćwiczeniami. Nauczyciele zlecaliby tylko druk - na 10 września byłyby gotowe. Druk na zasadzie przetargu, po jednej dużej drukarni na województwo. Oprócz tego oczywiście wolny rynek, bo nawet najlepszy model teoretyczny nie zaspokoi wszystkich potrzeb, które mogą pojawić się u odbiorców.

 • sabaton128

  0

  Co rok nowe podręczniki? To jakis absurd. Przeciez wiedza na tak podstawowym poziomie się juz praktycznie nie zmienia. Dlaczego ćwiczenia z fizyki mają być inne, niz np. 15 lat temu?

 • fox.foksinski

  0

  I klasa liceum - podreczniki kupione dla corki przez neta - 500 pln. Jesli kupilbym w ksiegarni to pewnie 600

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX