Budżet bez deficytu. Ekonomista: Dzięki pieniądzom z OFE i podwyżce podatków. Po wyborach można go zmienić

Łukasz Kijek
- Pieniądze z Otwartych Funduszy Emerytalnych z podwyżki podatków i z aukcji częstotliwości 5G mogą sprawić, że przyszłoroczny budżet uda się zrównoważyć - mówi Marek Zuber. Według ekonomisty to wszystko są czynniki jednorazowe, a nie dowód na uzdrowienie finansów publicznych. Rząd przyjął projekt zrównoważonego budżetu na 2020 rok.

Budżet państwa na przyszły rok ma nie mieć deficytu, czyli wydatki mają zostać całkowicie pokryte dochodami. W projekcie ustawy budżetowej na 2020 r. przyjęto, że zarówno dochody, jak i wydatki mają wynieść 429,5 mld zł. Gdyby te plany udało się zrealizować, to mielibyśmy pierwszy od 30 lat zrównoważony budżet, czyli bez deficytu. - Mamy wiele krajów w UE, które już w 2018 roku miały nadwyżkę. Nie musimy porównywać się do Niemiec, wystarczy, że porównamy się do Czechów, którzy mają nadwyżkę od trzech lat - mówi Marek Zuber.

Czy zrównoważony budżet to wyczyn, czy kreatywna księgowość? I jakie znaczenie mają tu miliard z OFE? Posłuchaj całej rozmowy z ekonomistą. 

Więcej o:
Komentarze (62)
Budżet bez deficytu. Ekonomista: Dzięki pieniądzom z OFE i podwyżce podatków. Po wyborach można go zmienić
Zaloguj się
 • def11

  Oceniono 14 razy 6

  Jak się zakłada kradzież 24 mld z OFE, z tytułu "opłaty przekształceniowej" to przy ukradzeniu jeszcze większej ilości i nadwyżka budżetowa możliwa.

  15% opłaty z tytułu zmiany nazwy podmiotu zarządzającego emerytalnymi pieniędzmi Polaków to co to jest jak nie lichwa ? A najlepsze, ze mówi się Polakom, że to podatek i w przyszłości od zgromadzonych środków już nie zapłacą, ale w ustawie oficjalnie będzie "opłata przekształceniowa" , czyli nie "podatek" którego drugi raz pobrać nie można, a przy "opłacie" ..., no cóż, można w przyszłości, w potrzebie np wyborczej coś znowu skubnąć, oczywiście tylko w ramach "dobrej zmiany" :)
  To, że ktoś krzyczy "wystarczy nie kraść" nie oznacza, że sam tego nie robi, pamiętajcie o tym 13.10.2019.

 • antypiss

  Oceniono 24 razy 6

  No to mamy budżet wyborczy. Taki taki piękny, wymuskany, po wyborach się zmieni żeby się suwerenowi w ... głowie nie przewróciło od tego "dobrobytu".

 • rulz007

  Oceniono 5 razy 3

  taki ekonomista jak Żońca. kłamstwa,kłamstwa,manipulacja i tak pajace nie wygracie tych wyborów. ludzie was zaorają,już możecie zakładać pampersy!

 • gruby13

  Oceniono 6 razy 2

  Czarny dzien dla lewicy... nie dosc ze budzet sie spial to jeszcze nie ma w nim przewidzianych pieniedzy na teczowe marsze i walke z kosciolem :(

 • ewropejczyk

  Oceniono 16 razy 2

  Najpierw było że złotówka się załamie, budżet się załamie, rankingi spadną i będzie Grecja/Wenezuela.
  Później było, że PKB nie będzie rosło, inwestycje spadną, wzrośnie bezrobocie i zadłużenie będzie rosło.
  Później było, że co prawda wszystko jest cacy, ale tylko dlatego, że Niemcom rośnie, więc i nam rośnie oraz nie mamy nadwyżki budżetowej a oni mają.

  Teraz Niemcom PKB spada, zaciągają długi, a nam nadal PKB/zarobki rosną, bezrobocie spada oraz ograniczamy długi, a do tego inwestycje nabierają tempa. Nawet za walkę ze smogiem rząd się wziął.

  No ale geniusze typu Morawskie/Zubery/... teraz mądrują, że w taki sposób, to każdy głupi potrafi. Otóż nie. Nie każdy.
  Natomiast każdy głupi potrafi wyprzedawać majątek, "uelastycznić" rynek pracy, schłodzić konsumpcję, zwiększyć o 50% zadłużenie, wypchnąć 3mln Polaków na emigrację, ukraść 150 mld z OFE, wydać unijne pieniądze na Aquaparki/ścieżki, ... - czyli jednym słowem byle była ciepła woda w kranie i nam (im) żyło się dostatnie.

 • czarek75

  Oceniono 12 razy 2

  a jakich to ekonomistow ma GW juz slyszalem przed wyborami ze bedzie 500 tys bezrobotnych po stawce godzinowej kolejne 200 tys po zamknieciu sklepow w niedziele. Po programie 500 plus deficyt mial byc 100 mld. Tak GW manipuluje wraz z zydowskim lobby czyli BCC Center Club , Lewiatan Balcerowicz. Gdyby to POKO zrobilo GW piala by z zachwytu i liczylaby 80 stron tyle ogloszen spolek skarbu panstwa by bylo i GW by sie pasla byloby tlusto u Lisow Michnikow a ciemny lud dymalby za 4 zl za godzine na smieciu. Michnik apeluje oddajcie wybory walkowerem szkoda kasy podatnika niech PIS bierze wiekszosc konstytucyjna i po zawodach

 • lob1

  Oceniono 1 raz 1

  Takiej dobrej ekonomii jaką wprowadził premier Morawiecki jeszcze nigdy nie było,wyciąga pieniądze z rękawa jak najlepszy światowy magik.Tylko daje,daje ,daje a pieniędzy nie ubywa,to jest czarodziej.Tylko jakoś nie widać,żeby obywatelom było lepiej,lepiej jest leniwym,którym nie chce się pracować i żyją z tych czarów premiera.Co to będzie ???? strach się bać.

 • szulgus

  Oceniono 9 razy 1

  no i się zaczęło,
  już eksperci i aŁtorytety tłumacza lemingom o co chodzi
  wrzucajcie brejzy dalej, bo mało brejzujecie

 • ferrment

  Oceniono 3 razy 1

  Sami sobie słuchajcie całej rozmowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX