Problem z przesłaniem pliku JPK VAT. Ministerstwo odpowiada i idzie przedsiębiorcom na rękę

Ministerstwo Finansów na trzy dni przed terminem składania JPK VAT postanowiło przeprowadzić aktualizację certyfikatu. Z tego powodu niektórzy podatnicy mieli problem ze złożeniem formularza. Resort zapewnia, że w tej kwestii ministerstwo pójdzie na rękę przedsiębiorcom.

Jednolity plik kontrolny, JPK VAT, to formularz, który do dnia 25. każdego miesiąca składany jest przez przedsiębiorców. Dokumenty składane są przez wszystkich czynnych podatników VAT, który rozliczają się za poprzedni miesiąc. JPK VAT wysyłany jest jedynie drogą elektroniczną. W tym miesiącu przedsiębiorcy mogli składać formularze do 26 sierpnia (ponieważ 25. przypadł na niedzielę).

Problemy z wysłaniem formularza JPK VAT. Ministerstwo nie ukaże przedsiębiorców za spóźnienie

Niestety jednak na trzy dni przed tym terminem Ministerstwo Finansów przeprowadziło aktualizację certyfikatu. W związku z tym niektórzy przedsiębiorcy mieli problem z dostarczeniem dokumentów w terminie. W komunikacie resortu czytamy: Od 23 sierpnia 2019 r., aby wysłać JPK, należy użyć nowego certyfikatu klucza publicznego, który służy do szyfrowania klucza szyfrującego w środowisku produkcyjnym usługi. Jest on dostępny na Portalu Podatkowym w zakładce pliki do pobrania w pliku edokumenty.mf.gov.pl.zip, pod nazwą Certyfikat klucza publicznego (certyfikat produkcyjny) – od 23.08.2019 r.

Dodatkowo należy zaktualizować certyfikat klucza publicznego w aplikacjach służących do wysyłki JPK VAT: E-mikrofirma zaktualizuje certyfikat automatycznie. W aplikacji Klient JPK 2.0 trzeba załadować certyfikat do aplikacji, zgodnie z podręcznikiem użytkownika (str. 41), poprzez funkcjonalność: Narzędzia -> Zarządzanie certyfikatami i kluczami symetrycznymi -> Załaduj certyfikat z pliku -> Otwórz i po wskazaniu pobranego wcześniej certyfikatu -> Zapisz certyfikat do bazy.

Rzecznik Ministerstwa Finansów Paweł Jurek w wiadomości na Twitterze podkreśla, że za spóźnienie z wysyłką JPK VAT za lipiec, nie będą wyciągane żadne konsekwencje wobec przedsiębiorców.

Więcej o:
Komentarze (17)
Problem z przesłaniem pliku JPK VAT. Ministerstwo odpowiada i idzie przedsiębiorcom na rękę
Zaloguj się
 • ssc1

  Oceniono 21 razy 21

  Dzięki wam o boscy!!!! Zmieniają coś za pięć dwunasta bez informawania podatników i teraz łaskawie ....nie będzimy wyciągac konsekwencji....
  To szczyt bezczelności!
  Konsekwencje natychmiastowe powinny być wyciągniete wobec decydenta, który podjął tę decyzję.
  Amatorszczyzna na każdym kroku. No, ale takich mamy FACHOFCÓW.....pisiej zmiany.....

 • f_84

  Oceniono 13 razy 13

  Państwo z kartonu. MF wymyśla problemy, które nigdzie poza naszym grajdołkiem nie występują. Czy ktoś słyszał, by np bank, lub dostawca email odnowili / zaktualizowali certyfikat i z tego powodu trzeba instalować nowe przeglądarki internetowe? Oczywiście, że nie. Dlaczego? Bo tego typu problemu zostały rozwiązane ze 20 lat temu.

 • speedle

  Oceniono 11 razy 11

  <facepalm> 2 dni przed terminem, no geniusze tam pracują...

 • semigetuza

  Oceniono 10 razy 10

  fakt. Robiłem to w niedzielę po 22.00 i udało sie po pół godzinie. teraz wiem, czemu, dziękuję dep. informatyki MF za tępotę

 • monoekann

  Oceniono 8 razy 8

  'za spóźnienie z wysyłką JPK VAT za lipiec, nie będą wyciągane żadne konsekwencje wobec przedsiębiorców.' - zażartował Niedorzecznik Ministerstwa Finansów

 • sortfort

  Oceniono 7 razy 7

  Banda kretynów. Tępi bezmózgowcy i partacze. Zmienić certyfikat w piątek przed weekendem, tuż przed tym jak tysiące ludzi robi wysyłkę deklaracji, a żeby wysłać poprawnie trzeba wcześniej informatyków którzy zaktualizują programy księgowe..... to jakieś jaja są. Tysiące ludzi spędziło noce i weekend w pracy, bo jaśniepany urzędasy taki sobie dowcip wymyśliły..... Co za bezczelne państwo. Do potęgi tysiącznej bezczelne. To już nie pierwszy raz i zaiste - cierpliwość ludu tez ma swoje granice.

 • ardi78

  Oceniono 5 razy 5

  Ale że mordawiecki darował kruwom przedsiębiorcom? Przecież kary to główny dochód tego zbójeckiego (nie)rządu!

 • extrafresh

  Oceniono 4 razy 4

  Płaćcie i płaczcie.

  No i cieszcie się, że nie dowalimy wam kary.

 • cy.nick

  Oceniono 1 raz 1

  Majstrować przy programie w najgorętszym okresie, to tylko informatycy i tylko z Min.Fin.
  Oni zawsze mieli w dudzie problemy US-ów i podatników.
  Dla jasności - informatycy z izb skarbowych maja tak samo.
  Ta grupa zawodowa zawsze uważała się za pępek świata i zawsze nie liczyła się z realiami.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX