Wielka Brytania. Prace parlamentu będą zawieszone. "Konstytucyjnie oburzająca decyzja" uderzyła w funta

Kurs funta bardzo gwałtownie zareagował na poranną zapowiedź Borisa Johnsona o planowanym zawieszeniu prac brytyjskiego parlamentu. W relacji do dolara tamtejsza waluta straciła prawie 1 proc. w stosunku do wczorajszego zamknięcia. Późniejsza decyzja królowej Elżbiety II, która zatwierdziła wniosek premiera nie wywołała już takich emocji, ale brytyjska waluta wciąż jest osłabiona.

Po informacji, że brytyjski premier Boris Johnson poprosił królową o zgodę na zawieszenie parlamentu, inwestorzy na rynku walutowym zaczęli masowo pozbywać się funta. W efekcie jego kurs błyskawicznie stracił do dolara niemal 1 proc. i w trakcie porannego handlu za jednego funta trzeba była zapłacić nawet 1,217 dol., czyli najmniej od tygodnia. Z kolei w zestawieniu ze złotym kurs brytyjskiego pieniądza obniżył się poziomu do 4,81 zł z 4,85 zł. 

Po godzinie 16-tej okazało się, że Elżbieta II zatwierdziła wniosek premiera. Oznacza to, że działalność parlamentu zostanie zawieszona w dniach od 9 września do 14 października. Może to ograniczyć możliwość zablokowania tzw. twardego brexitu przez parlamentarzystów, choć Boris Johnson stanowczo zaprzeczył, aby taki efekt był powodem złożeniu wniosku o zawieszenie prac. 

Kurs GBPUSD - ostatnie 10 dni/stooq.plKurs GBPUSD - ostatnie 10 dni/stooq.pl Kurs GBPUSD - ostatnie 10 dni/stooq.pl

Decyzja królowej nie wywoła już większych emocji na rynku walutowym, ale funt pozostaje osłabiony. Poza tym, dzisiejsza nagła reakcja rynku walutowego jest o tyle znacząca, że funt zaczął w ostatnich dniach odrabiać straty wywołane zamieszaniem związanym ze sprawą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. 

Kurs GBPPLN - ostatnie 10 dni/stook.plKurs GBPPLN - ostatnie 10 dni/stook.pl Kurs GBPPLN - ostatnie 10 dni/stook.pl

Spekulacje na temat kształtu brexitu oraz obawy związane z jego twardą wersją, w której Wielka Brytania opuszcza UE bez porozumień handlowych, mocno odbijały się na kursie tamtejszej waluty - w marcu tego roku za funta płacono nawet ponad 5 zł, a na początku sierpnia już tylko 4,65 zł. W połowie miesiąca sytuacja zaczęła się nieco poprawiać, ale niestety w środę, pod decyzji Johnsona, sprawy znów nieco się zagmatwały i funt stracił tak do dolara jak i złotego.

>>> Boris Johnson zajmował się fake newsami zanim został premierem Wielkiej Brytanii.

Brexit. Opozycja oburzona decyzją Johnsona, analitycy 

Wielu brytyjskich posłów nie kryło w środę swojej negatywnej reakcji na decyzję Borisa Johnsona. Spiker Izby Gmin John Bercow nazwał ją "konstytucyjnie oburzającą". Dominic Grieve z opozycyjnego ugrupowania torysów otwarcie przyznał, że Johnson dopuścił się "oburzającego aktu", a pierwszy minister Szkocji Nicola Sturgeon napisał w mediach społecznościowych, że "to czarny dzień dla brytyjskiej demokracji". 

Więcej o:
Komentarze (19)
Brexit. Prace parlamentu będą zawieszone. "Konstytucyjnie oburzająca decyzja" uderzyła w funta
Zaloguj się
 • franiux

  Oceniono 12 razy 10

  Jak wyjdzie na dziko to funt będzie tańszy od euro. Geniusze odczują na własnej skórze co to jest populizm

 • pdppdp

  Oceniono 11 razy 9

  Gdy wybory pójdą nie tak, Morawiecki - z braku królowej - zwróci się do karakana na bezterminowe zawieszenie parlamentu i ten wyrazi na to zgodę.

 • polakpl

  Oceniono 14 razy 6

  Farage wyraźnie powiedział czego chce. Że chce emigrantów z Indii bo mówią po angielsku, a nie chce z Europy środkowej czy wschodniej bo nie mówią. A najlepsze jest to że Anglicy narzekają na albańczyków i albańskie gangi mówiąc że to wina UE. Tylko że Albania nie jest w UE, sami ich nawpuszczali a winią UE. Kolor skóry określa charakter człowieka.

 • starsailor3

  Oceniono 3 razy 3

  1% to śmieszna wartość. O gwałtownym spadku piszcie jak będzie 30%...

 • junk92508

  Oceniono 5 razy 3

  Królowa dalej powinna nazwać Johnsona Lordem Protektorem i przekazać mu pełnię władzy nad Zjednoczonym Królestwem...

 • kontra.punkt

  Oceniono 6 razy 2

  Na początku sierpnia 1 GBP był po 4.65 PLN, teraz jest po 4.81 PLN. I która waluta spada?

 • prokuraturarejonowa

  0

  No nie da się ukryć, ze Johnson zabawił się w Kaczyńskiego. Zawieszenie sesji Parlamentu nie musi trwać miesiąc, 5 dni w zupełności by wystarczyło, byłoby w pełni zgodne z brytyjskim prawem.

  Wygląda na to że z Johnson'a robi się dyktator pokroju Kaczyńskiego i Obrana.

 • tomeqn1

  0

  Jakoś tych wielkich strat nie widzę. Strata do złotego już minimalna

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX