"Trzynastki" dla emerytów nie ma w budżecie. Powrót świadczenia możliwy po wyborach

"Trzynastka" dla emerytów i rencistów to świadczenie, które pojawiło się w ramach "Piątki Kaczyńskiego". Premier Mateusz Morawiecki wielokrotnie zapowiadał, że rząd zrobi wszystko, by dodatek został wprowadzony na stałe. Przyszłoroczny budżet na razie tego jednak nie przewiduje.

"Trzynastka", czyli jednorazowe świadczenie w wysokości ok. 888 zł, pojawiło się w tym roku na kontach niemal wszystkich emerytów i rencistów. To element "Piątki Kaczyńskiego" - programu wyborczego PiS ogłoszonego przez Jarosława Kaczyńskiego w lutym tego roku.

Zdaniem "Dziennika Gazety Prawnej" w projekcie budżetu na rok 2020, zaprezentowanym przez rząd, nie przewidziano jednak świadczenia. Oznacza to, że - przynajmniej na razie - po stronie wydatków zniknęła całkiem spora pozycja wynosząca aż 10 mld zł, bo taki byłby koszt projektu, gdyby wprowadzić go w życie na tegorocznych zasadach. Warto przypomnieć, że rząd chwali się tym, iż przyszłoroczny budżet jest zrównoważony - wpływy kompensują wydatki, a deficytu budżetowego nie ma. 

>>> Tadeusz Cymański popiera likwidację OFE. Ten ruch dał budżetowi 17 mld zł w roku 2020.

"Trzynastka" zależy od wyniku wyborów?

Premier Mateusz Morawiecki złożył szereg obietnic wyborczych emerytom. Szef rządu w rozmowie z "Super Expressem" sprzed tygodnia zapewnił, że kwestia trzynastki zostanie uregulowana ustawowo tak, by dodatek był wypłacany co roku. "W kolejnej kadencji, jeśli wyborcy nam zaufają, postawimy głównie na stałą poprawę losu emerytów i osób słabszych. Utrzymamy wszystkie nasze programy społeczne prorodzinne i zmniejszające podatki." - powiedział szef rządu. Spoglądając na projekt budżetu słowo "jeśli" wydaje się kluczowe.

Nowym świadczeniem objęto sporą grupę osób - łącznie 9,27 mln Polaków.  W tym emerytów jest 6,94 mln, a rencistów 2,62 mln. Koszt spełnienia obietnicy PiS złożonej przed eurowyborami wynosił 10,7 mld zł.

Emeryci zyskają dwa razy

W tym roku emeryci i renciści będą mogli liczyć na podwyżkę świadczenia z dwóch źródeł. Pierwsze to obniżka podatku PIT z 18 na 17 proc. Drugie to waloryzacja. Premier obiecał, że emeryci otrzymujący najniższe świadczenia mają też otrzymać wyższą od innych waloryzację "procentowo-kwotową". Obecne założenia mówią o kwocie ponad 4 proc.

Czytaj też: Budżet bez deficytu. Ekonomiści punktują: Zbyt optymistyczny, po wyborach można zmienić, oznacza zaciskanie pasa

Według wyliczeń "Faktu" emeryci otrzymujący świadczenie na poziomie 1000 zł w 2020 roku w wyniku waloryzacji i obniżki podatku zyskają ok. 40 zł. Pobierający świadczenia w wysokości 1500 zł dostaną do kieszeni więcej o 63 zł. Im wyższa emerytura, tym zysk z planowanych przepisów wyższy - przy kwocie 2000 zł daje 86 zł miesięcznie, 3000 zł 130 zł, a 4000 zł 176 zł miesięcznie.

Również "trzynastka", jeśli rząd ją wprowadzi, będzie o kilka złotych wyższa przez zmianę wysokości podatku dochodowego. Najpierw, jak przypomina premier, wyborcy muszą "zaufać PiS". 

Więcej o:
Komentarze (56)
"Trzynastki" dla emerytów nie ma w budżecie. Powrót świadczenia możliwy po wyborach
Zaloguj się
 • zielona-galazka

  Oceniono 23 razy 23

  Korupcja wyborcza na masowa skalę. Naród dał się skundlić.

 • norbertrabarbar

  Oceniono 21 razy 19

  Dostaniecie 13-tą emeryturę tylko musicie klęknąć i pocałować pierścień
  - jesteście katolikami więc macie już w tym doświadczenie.

 • radon13

  Oceniono 17 razy 17

  Nie było także do dziś podpisanej już podwyżki dla nauczycieli. Samorządy stracą miliardy zł ale budżet ma być zerowy.

 • geraldine2015

  Oceniono 10 razy 10

  Proszę nie wypisywać głupot. Celem waloryzacji jest utrzymanie realnej wartości świadczenia., emeryt nic na niej nie zyskuje. Waloryzacja jedynie niweluje w pewnym zakresie straty wynikające z inflacji.

 • ula-56

  Oceniono 8 razy 8

  Mam w d....e waszą trzynastkę i tak na was nie zagłosuję .Po co mi te grosze jak ceny idą w górę bo coś za coś w koncu się okaże że te 888 zł to 100 zł a pisuar będzie się chwalił że dał w ku...zji to tyle na temat

 • meki_majcher

  Oceniono 12 razy 8

  Zrównoważony budżet krzywomordego właśnie spływa do Wisły. Trzynastek dla emerytów po wyborach pewnie już nie będzie, ale z pewnością możemy liczyć na inne podwyżki...

 • js08836

  Oceniono 8 razy 8

  W budżecie tez nie ma pieniędzy dla Rydzyka . Ale ministerstwa zarzucają się na milionowe datki. Co roku kosztuje to podatnika 161 mln. złotych. To dopiero jest złodziejstwo.

 • mcguirre

  Oceniono 12 razy 8

  Drogi suwerenie-emerycie, jak się czujesz kiedy rząd kupuje twój głos dając ci nędzny ochłap ? Jak długo czekasz do lekarza specjalisty ? Ile płacisz za „darmowe leki” od pana premiera ? Jak często musisz zapłacić za prywatną wizytę u lekarza ? Policzyłeś ile na to wydajesz ? W tum samym czasie pan premier lekką ręką wydaje miliony na wsparcie TVP, dyrektora z Torunia, podejrzane fundacje i inne. Czekasz na następny ochłap ?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX