Budżet zrównoważony, ale akcyza na tytoń i alkohol w górę. "To się na pewno odbije na cenach"

W przyszłorocznym budżecie przewidziano zwiększenie akcyzy zarówno na wyroby tytoniowe, jak i alkoholowe. Polacy sięgający po używki "dorzucą" do budżetu ponad miliard złotych.

Projekt budżetu na rok 2020 przewiduje wzrost akcyzy na wyroby alkoholowe i tytoniowe. Podwyżka wynosząca 3 proc. obejmie m. in. papierosy, susz tytoniowy, a także wyroby nowatorskie, czyli wkłady do papierosów elektronicznych. Więcej zapłacimy też za wódkę, piwo, wino i niektóre inne produkty zawierające alkohol spożywczy.

Budżet państwa na nowych stawkach dotyczących wszystkich produktów skorzysta w kwocie wynoszącej 3,45 mld zł. Same używki dadzą 1,15 mld zł. Wpływy z akcyzy ogółem wyniosą 74,9 mld zł wobec 71,5 mld zł w tym roku. 

To się na pewno odbije na cenach, ale nie wiadomo jeszcze w jakim stopniu. W Polsce jest bardzo dużo producentów, bardzo wielu sprzedawców, a więc i spora konkurencja. Trudno w tej chwili przewidzieć, kto dodatkowe obciążenie weźmie na siebie, a kto przerzuci je na konsumenta. 

- powiedział w rozmowie z Next Gazeta.pl  Ryszard Woronowicz ze Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Przedstawiciel branży producentów stwierdził też, że rząd nie konsultował wprowadzonej zmiany. Przypomniał też, że od 2013 roku akcyzę podniesiono aż o 15 proc. Warto zwrócić uwagę, że zmiana zaplanowana na przyszły rok dotknie też producentów piwa. 

>>> Skąd się wziął zrównoważony budżet? Wyjaśniamy jak działa rządowa księgowość

Akcyza uszczelniona

W uzasadnieniu do ustawy budżetowej czytamy też, że 1 listopada 2019 r. wejdą w życie przepisy  uszczelniające system podatkowy w zakresie obrotu wyrobami akcyzowymi. Chodzi m.in. o produkty smarowe objęte zerową stawką.

Równocześnie na 2020 r. projektowane jest wejście w życie pakietu kolejnych zmian ustawowych o charakterze uszczelniającym, mających na celu wyeliminowanie nieprawidłowości w obszarze opodatkowania akcyzą wyrobów - w tym samochodów osobowych.

Akcyza na prąd bez zmian

Zgodnie z założeniami budżetowymi w  2020 r. obowiązywać będzie stawka akcyzy na energię elektryczną w wysokości 5 zł/MWh, co wynika z przepisów uchwalonych w grudniu 2018 r.

Czytaj też: Budżet bez deficytu. Ekonomista: Dzięki pieniądzom z OFE i podwyżce podatków. Po wyborach można go zmienić

Przepisy dotyczące akcyzy będą też miały wpływ na finansowanie Krajowego Funduszu Drogowego, Funduszu Kolejowego oraz Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych. 

Więcej o:
Komentarze (125)
Budżet zrównoważony, ale akcyza na tytoń i alkohol w górę. Miliard dodatkowego dochodu
Zaloguj się
 • lob1

  Oceniono 17 razy 15

  Żeby budżet był zrównoważony,rząd musi podnieść na wszystko podatki,czyli z jednego wora do drugiego. Tak każdy potrafi rządzić.Zyski powinny być z produkcji,sprzedaży myśli technicznej a nie tylko karać Polaków wysokimi podatkami i podwyższenie cen .To nie jest ekonomia,to wyzysk.Ze sprzedaży alkoholu i papierosów rząd ma 3o mld. zysku rocznie. A,że potrzebują dużo pieniędzy to najlepiej zarabiają na alkoholu,papierosach i benzynie.

 • felicjan.dulski

  Oceniono 18 razy 12

  Mogliby już te podwyżki wprowadzić, jeszcze przed wyborami. 🤔

 • supermarjan

  Oceniono 19 razy 11

  coraz więcej autostrad w kraju:
  - gdzie pędzisz?
  - ja? na strychu, a ty?

  jesli dowcipy gierkojaruzelowe znowu staja sie aktualne to 'wiedz ze cos się dzieje'

 • daniella-63

  Oceniono 9 razy 9

  Zamiast dac ksiezulkowi na tace pokryje sie podwyzke papierosow. Tak tez mozna i wyjdzie sie na swoje.

 • mcguirre

  Oceniono 9 razy 9

  „Importerzy” zza wschodniej granicy już zacierają ręce a fiskus zobaczy te pieniądze jak świnia niebo :):)

 • 2.big

  Oceniono 9 razy 9

  Jak się jest idiotą z PISu to się myśli, że podniesienie akcyzy spowoduje wzrost wpływów do budzrzetu. Prawda jest taka że jedyne co spowoduje to wzrost bimbrownictwa i sprzedarzy nielegalnych papierosów.

 • niekandydujacy_niepolityk

  Oceniono 10 razy 8

  Wzrośnie przywóz piwa z Czech i wina z Węgier :)

 • cocpit

  Oceniono 10 razy 8

  Polska będzie rajem dla przemytników.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX