Reuters: Polska podpisze porozumienie z USA dotyczące technologii 5G

Polska ma podpisać ze Stanami Zjednoczonymi porozumienie, dotyczące bezpieczeństwa i współpracy w dziedzinie technologii 5G. Poinformowała o tym agencja Reuters, powołując się na pragnącego zachować anonimowość przedstawiciela polskiego rządu.

Agencja podaje, że umowa ma zostać podpisana w trakcie rozpoczynającej się w niedzielę wizyty prezydenta Stanów Zjednoczonych, Donalda Trumpa w naszym kraju. Rozmówca agencji Reuters powiedział, że w porozumieniu znajdzie się deklaracja dotycząca potrzeby współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa.

Technologia 5G to standard sieci komórkowej nowej generacji, następca sieci 4G. Najważniejsze cechy nowego standardu sieci komórkowych to bardzo wysokie przepustowości i niezwykle małe, bo milisekundowe opóźnienia. Dzięki tamu lepsza będzie nie tylko szybkość przesyłania danych, ale rozszerzą się możliwości stosowania technologii - chodzi m.in. o autonomiczny transport, telemedycynę, mobilną komunikację wysokiej rozdzielczości.

>>> Huawei na cenzurowanym w USA. Sprawdź, o co w tym chodzi.

5G, Huawei i wojna handlowa

Tymczasem na początku lipca sieć Play poinformowała, że rozpoczyna w Polsce pierwsze terenowe testy technologii 5G. Będą odbywały się z użyciem sprzętu Huawei. Możliwe więc, że to właśnie ta firma będzie mocno zaangażowana we wprowadzenie w Polsce nowego standardu.

Informacja wydaje się też znacząca szczególnie w kontekście trwającej między USA, a Chinami wojny handlowej, w której koncern Huawei odegrał kilka miesięcy temu kluczową rolę. Przypomnijmy, że w maju prezydent Donald Trump uznał sprzęt telekomunikacyjny chińskiego producenta jako zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Więcej o:
Komentarze (100)
Reuters: Polska podpisze porozumienie z USA ws. technologii 5G
Zaloguj się
 • pe_ro

  Oceniono 33 razy 25

  Biznes w wydaniu matołków z PiSS: kupujemy od amerykanów technologię 5G, wycinamy tańszych Chińczyków z Huawei w zamian Tramp MOŻE zniesie wizy dla polaczków. Kolejny "sukces" dojnej zmiany.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 18 razy 16

  Ale co to oznacza ? Że lista zakupów, którą przesłała mi smsem żona trafi do NSA ?

 • iskander36

  Oceniono 21 razy 15

  Znowu zrobili laskę Stanom. Dziś rano jeszcze podawali informację o bliskiej licytacji na sieć 5G. A tu nagle info, że jednak będą to robić Amerykanie. Znowu (jak przy braku offsetu za ostatnie zakupy) dali się zrobić w wuja, tylko po to, żeby Pomarańczowy przyjechał do Cebulandii i pozwolił sobie zrobić przdwyborczą fotkę Kłamcy-Działkowiczowi. Chcieliśta ? To mata Cebulaki. CHWD Najlepszej Zmianie.

 • bartolomeusz2

  Oceniono 17 razy 15

  Błąd strategiczny - USA nie są nam w dziedzinie 5G do niczego potrzebni, bo w porównaniu z Europą i Chinami są mocno zapóźnieni. Polska jest Europejskim centrum 5G głównie z uwagi na ogromne działy R&D jakie ma tutaj Nokia i Ericsson, swoje chce też budować Huawei. Pchanie się w ramiona USA w tej kwestii to zwyczajny idiotyzm - no chyba, że chodzi o inwigilację polskich obywateli przez amerykańskie służby.

 • year68

  Oceniono 17 razy 13

  Pokażcie mi, która amerykańska firma wytwarza sprzęt operatorski pod 5G. Jest tylko trzech liczących koncernów, Nokia, Ericsson i Huawei.

 • realistas

  Oceniono 10 razy 10

  W USA jeszcze nie wiedzą jak się do tego zabrać.

 • leonleonidas

  Oceniono 11 razy 9

  Polska lubi badziewie.
  Zwlszcza ze tego badziewia amerykanckiego jeszcze nie ma, hle hle hle.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX