Mike Pence w Polsce. Koniec wiz do USA dla Polaków. Tak blisko jeszcze nie było. Oto, co musi się stać

Łukasz Kijek
Przy okazji wizyty amerykańskiego wiceprezydenta Mike'a Pence'a powraca temat wiz dla Polaków do USA. Jednak o ich zniesieniu zdecyduje ostatecznie amerykański Kongres, który będzie brał pod uwagę twarde dane. Kluczowy będzie wskaźnik odrzuconych wniosków, który ostatecznie poznamy dopiero po 30 września. - Polska jest naprawdę blisko - mówiła w rozmowie z Next.gazeta.pl Karolina Orton, wicekonsul USA w Polsce.

W 2018 roku odsetek odrzucanych wniosków o wizy do USA dla Polaków spadł poniżej 4 proc. Droga do ruchu bezwizowego zostanie otwarta, gdy spadnie poniżej 3 proc. Chodzi o wizy klasy B, czyli czasowe wizy biznesowe (B-1), turystyczne (B-2) i biznesowo-turystyczne (B-1/B-2). Statystyka pokazuje, że z roku na rok ten odsetek systematycznie spada, bo jeszcze w 2013 roku wynosił on 10,8 proc. 

.. dane za: Departament Stanu USA

Wizy do Stanów Zjednoczonych. Wicekonsul USA: Polacy są naprawdę blisko 

Od wielu miesięcy ambasador USA w Polsce Georgette Mosbacher namawia Polaków, by właśnie teraz składali masowo wnioski

Uczynię wszystko, co w mojej mocy, by pomóc Polsce w przystąpieniu do programu ruchu bezwizowego jeszcze za mojej kadencji

- komentowała w jednym z komunikatów prasowych. W listopadzie ubiegłego roku w rozmowie w TVN24 Mosbacher mówiła, że "niemalże wstydzi się, że Polacy wciąż muszą ubiegać się o wizy".

Ambasador uznała, że do składania wniosków trzeba zachęcać osoby z największymi szansami na wizę, w tym przede wszystkim pracowników amerykańskich firm w Polsce. Właśnie to miałoby pomóc w obniżeniu odsetka odmów. Czy pomoże? Na razie nie wiadomo, bo sama ambasada wyśle ostateczne liczby do Waszyngtonu dopiero po 30 września, a do nich zostaną dodane wnioski składane przez Polaków na przykład w Wielkiej Brytanii i Australii. Liczenie rozpocznie się po 30 września i potrwa zapewne kilka tygodni, a nawet miesięcy. Karolina Orton, wicekonsul USA w Polsce tłumaczyła, że jesteśmy naprawdę blisko, ale potrzebna jest jeszcze mobilizacja do końca września.

Wicekonsul zapewnia, że wszystkie umowy z rządem polskim zostały już podpisane. To jeden z bardzo ważnych elementów całej układanki. Najważniejsze będzie jednak osiągnięciem odsetka 3 proc. odrzuconych wniosków, co otworzy drogę do tego, by Kongres USA mógł wydać pozytywną decyzję. W tej sytuacji każda deklaracja prezydenta, czy wiceprezydenta USA jest ważna, ale najważniejsze pozostają twarde statystyki i proces legislacyjny w USA.

Praktyczne wskazówki dla ubiegających się o wizy do USA

Osoby planujące podjęcie pracy w Stanach Zjednoczonych nie powinny ubiegać się o wizę B1/B2 pod pozorem wyjazdu turystycznego, ponieważ najczęściej wnioski takie zostają odrzucane (oprócz negatywnego skutku dla statystyk wiąże się to również ze stratą 160 dolarów opłaty wizowej).

Aplikujący powinni zwrócić szczególną uwagę na kategorię wizy, o jaką się starają. Na przykład młode osoby planujące wyjazd na wakacyjne Work&Travel nie powinny ubiegać się o wizę B1/B2, a o dedykowany im specjalny rodzaj wiz. Szczegółowy opis kategorii wizowych znajduje się na stronach Ambasady USA.

W każdym wniosku niezbędne jest przedstawienie konkretnych i wiarygodnych planów podróży do USA. Odmowy są udzielane, jeśli podczas rozmowy pojawi się wątpliwość, że aplikujący zamierza wykorzystać wizy w innym celu niż deklarowany. Szans na wjazd nie mają też osoby z przeszłością kryminalną albo zarejestrowane wcześniej z powodu naruszenia przepisów wizowych.

Więcej o:
Komentarze (274)
Mike Pence w Polsce. Koniec wiz do USA dla Polaków. Tak blisko jeszcze nie było. Oto, co musi się stać
Zaloguj się
 • alejagwiazd

  Oceniono 32 razy 28

  Zeby chociaz zniesli horendalne oplaty za wniosek wizowy. Bogaci amerykanie nie ponosza żadnych kosztow konsularnych za podróż do PL a my do USA tak

 • marc.pl

  Oceniono 23 razy 19

  Nawet mieszkańcy byłych republik sowieckich już dawno do USA podróżują bez wiz.

 • meki_majcher

  Oceniono 20 razy 18

  Na razie to zniosą wizy do Meksyku, a stamtąd to już tylko przez płot i zasieki. Niech żyje przyjaźń polsko-amerykańska. Niech żyje !

 • dobrywujek

  Oceniono 35 razy 17

  Za przeproszeniem, niech spier...ją z tymi wizami. Ameryka to shithole. Kanada tak. Nowa Zelandia tak. Ale trzeba nie wiedzieć nic o społecznym szambie, żeby chcieć wyjechać do US&A.

 • ireneusz50a

  Oceniono 25 razy 17

  już nie ma po co jechać do USA, to i odsetek pozostających maleje.

 • do_mappiego

  Oceniono 21 razy 13

  Te wizy to znaczenie wizerunkowe tylko. Lepiej się szanować i wprowadzić wizy dla obywateli USA.

 • tel123

  Oceniono 17 razy 13

  Moje pierwsze wrażenie z wglądu na wykres: poczułem się jakbym był lumpem wśród elity państw UE.

 • matatjahu

  Oceniono 20 razy 12

  to że konsulowie nie uzasadniają niewydania wizy to jest pikuś. skandalem jest to, że na granicy w stanach, urzędnik imigracyjny podejmuje decyzję wg. kryterium "bo tak mi się podoba"... tam rzeczywiście dochodzi do rasistowsko-seksistowskich zachowań. skandalem jest to, że jedyny kraj ślepo wierzący w usa ma nadal obowiązek wizowy. czasy gdy rzeźnik z bazaru lub nierób chciał lecieć do usa już się dawno skończyły...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX