Lotniskowiec Queen Elisabeth wypłynął na ćwiczenia. Największy brytyjski okręt wojenny jest imponujący

Największy okręt Królewskiej Marynarki Wojennej wypłynął dziś do USA, gdzie weźmie udział w ćwiczeniach. Brytyjskie myśliwce po raz pierwszy wystartują z pokładu lotniskowca za 3 mld funtów. Kolos jest obsługiwany przez 800-osobową załogę.

Okręt "Queen Elisabeth" popłynął na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych, gdzie weźmie udział w amerykańsko-brytyjskich ćwiczeniach wojskowych, podczas których m.in. testowane będą myśliwceF35B Lightning. Samoloty będą miały okazję po raz pierwszy startować z płyty ogromnego lotniskowca.

Jak podał serwis The Sun, pierwsze w pełni operacyjne wdrożenie "Wielkiej Lizzie" - jak Brytyjczycy nazywają okręt - planowane jest na rok 2021. Jeszcze w lutym załoga lotniskowca nie była kompletna - nie jest łatwo zorganizować i przeszkolić kilkuset żołnierzy marynarki wojennej, by w sposób płynny zarządzali okrętem wojennym tego formatu.

Kapitan James Blackmore, dowódca pilotów myśliwców, poinformował, że we wspólnych manewrach weźmie udział siedem brytyjskich myśliwców oraz cztery amerykańskie. Statek ma przejść dodatkowe próby morskie, aby upewnić się, że będzie gotowy do wypłynięcia w rejon Morza Śródziemnego, Zatoki Perskiej i Pacyfiku w przyszłym roku.

>>> Polak w odrzutowcu wojska USA. Niecodzienna sesja, którą załatwiał sobie rok.

"Wielka Lizzie" jest imponująca

Lotniskowiec waży 65 tys. ton, ma ponad 280 m długości i może płynąć z prędkością 25 węzłów (ok. 46 km/h). Może pomieścić 40 samolotów i śmigłowców, przy czym 20 z nich może być przechowywane w hangarze zlokalizowanym pod pokładem. Stamtąd maszyny mogą być przetransportowane na pokład w ciągu minuty za pomocą specjalnych, szybkich wind. Na zaprojektowanie i zbudowanie lotniskowca poświęcono 28 mln godzin roboczych, a zgromadzone na okręcie jedzenie dla 800-osobowej załogi jest przewidziane na 45 dni.

"Wielka Lizzie" jest ponadto wyposażona w półautonomiczny system szybkiej obrony, na który składają się m.in. trzy systemy artyleryjskie Phalanx CIWS (niszczące pociski przeciwokrętowe i samolotowe na krótkich dystansach), zestawy działek kalibru 30 mm czy kilkanaście szybkostrzelnych działek sześciolufowych M134 Minigun, będący na wyposażeniu także słynnych śmigłowców UH-60 Black Hawk.

Więcej o:
Komentarze (138)
Lotniskowiec Queen Elisabeth popłynął do USA na ćwiczenia. Największy brytyjski okręt wojenny jest imponujący
Zaloguj się
 • druga_wieza

  Oceniono 18 razy 12

  I najfajniesze jest co innego: TO DZIAŁA.
  Prace trwają całymi latami, nie ma nic na szybko, ale TO DZIAŁA.
  W całkowitym przeciwieństwie do naszych projektów ze stoczni w Radomiu.

 • hen355

  Oceniono 14 razy 10

  Macierwicz ma juz taki plan U siebie w biurku na 16 lotniskowców
  Po jednym na województwo i kilka na zapas ja się który zepsuje

 • shtalman

  Oceniono 12 razy 6

  Zbudowali ten lotniskowiec za 1,5 dolara w stoczni w Radomiu, wyplynął na szerokie wody przez świeżo przekopany kanał na Mierzei Wiślanej, duma wolaków

 • eclipse23

  Oceniono 8 razy 4

  A my sobie wydłubiemy z krzyża

 • 31.februarius

  Oceniono 6 razy 4

  " ... nie jest łatwo zorganizować i przeszkolić kilkuset żołnierzy marynarki wojennej, by w sposób płynny zarządzali okrętem wojennym tego formatu."

  prawie tak trudno, jak znaleźć jednego kumatego praktykanta, coby płynnie obsłużył translator!...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX