Nie chcemy kupować drogich komórek. Spadek sprzedaży iPhone'ów liczony w milionach sztuk

Z najnowszych danych cenionej firmy badawczej Gartner wynika, że w drugim kwartale Apple sprzedał ponad sześć mln mniej iPhone'ów niż rok wcześniej. I to w czasie, gdy wszyscy jego najwięksi rywale zwiększyli sprzedaż.

Na pierwszy rzut oka wydawać się może, że producenci komórek nie mają już tak pięknie, jak w przeszłości, kiedy sprzedaż smartfonów co kwartał biła rekordy. Od początku kwietnia do końca czerwca na świecie kupiono 368 mln zaawansowanych telefonów komórkowych - o 1,7 proc. mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Więcej niż co piąty - dokładnie 20,4 proc. - z nich zostało wyprodukowanych przez Samsunga, największego producenta smartfonów na świecie. Koreańczycy zwiększyli przy tym sprzedaż w ciągu roku o niemal 2,8 mln sztuk - do ponad 75 mln.

Na drugim miejscu listy największych producentów smartfonów na świecie jest Huawei. Firma doskonale radziła sobie w drugim kwartale tego roku, chociaż w maju Donal Trump wpisał ją na czarną listę – pojawiła się groźba, że zaraz nie będzie mogła współpracować z amerykańskimi firmami, w tym z Google, twórcą Androida. Dostała jednak tymczasową licencję na współpracę z amerykańskim biznesem i, sądząc po wynikach, w pełni z niej korzysta. W drugim kwartale Chińczycy zwiększyli sprzedaż do ponad 58 mln smartfonów - to ponad osiem mln więcej niż rok wcześniej. 

>>> Smartfon może zastąpić komputer. Oto cztery aplikacje, które znacznie ułatwią wam pracę. Zobacz materiał wideo:

Apple największym przegranym

Fatalnie wygląda natomiast sprzedaż iPhone’ów. Tych w drugim kwartale sprzedało się na świecie nieco ponad 38,5 mln - aż o sześć mln z niewielkim dodatkiem mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Apple co prawda utrzymał się na podium - jest trzecim producentem smartfonów na świecie - ale dystans do czwartego z listy Xiaomi szybko maleje. W drugim kwartale chiński koncern sprzedał tylko o nieco ponad pięć mln mniej komórek niż Apple. Rok temu różnica pomiędzy tymi firmami sięgała liczby niemal 12 mln smartonów.

Apple jest przy tym jedyną firmą na liście pięciu największych producentów smartfonów, której spadek sprzedaż liczony jest w milionach egzemplarzy. Mniej smartfonów niż rok temu sprzedało też OPPO z miejsca piątego, ale "tylko" o 400 tys. Przy sprzedaży na poziomie ponad 28 mln urządzeń nie jest to jeszcze wielki dramat. 

Czytaj więcej: iPhone 11 - znamy oficjalną datę premiery. Apple szykuje przełomową innowację?

Za drogo i za mało innowacji

Anshul Gupta, szef analityków z Gartnera, twierdzi, że popyt na najdroższe flagowe komórki maleje szybciej niż w wypadku tańszych telefonów ze średniej i niższe półki. Jego zdaniem dzieje się tak głównie dlatego, że wiele rozwiązań z droższych telefonów pojawiło się już w tańszych konstrukcjach - to np. aparaty z kilkoma obiektywami, duże wyświetlacze, efektowne obudowy i baterie o dużej pojemności.

Niechęć do kupowania drogich smartfonów potwierdza też badanie przeprowadzone niedawno przez firmę Strategy Analytics w USA. Wynika z niego, że wydłuża się czas użytkowania telefonów. Większość Amerykanów chce wymieniać teraz komórkę nie częściej niż raz na trzy lata - bo urządzenia te ich zdaniem są za drogie i za mało innowacyjne.

Gartner zakłada, że sprzedaż smartfonów na świecie nadal będzie słaba do końca roku. Być może nieco ją wzmocni nowy iPhone 11 oraz rosnąca liczba sieci i telefonów zgodnych ze standardem 5G, ale nie jest to jego zdaniem pewne.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (223)
Nie chcemy kupować drogich komórek. Spadek sprzedaży iPhone'ów liczony w milionach sztuk
Zaloguj się
 • pisdode

  Oceniono 35 razy 29

  Sprawa jest prosta: Applowi palma odbiła z cenami a jakość komórek innych firm bardzo sie podniosła więc wybór staje sie oczywisty: po co przepłacać

 • Maciej Makarczyk

  Oceniono 48 razy 24

  Co w tym dziwnego, ludzie w końcu sięgnęli po rozum, nie chcą płacić za "nowinki" Apple, które konkurencja ma w telefonach sprzed 2 sezonów, do tego kosztuje średnio 1,5 do 2 razy więcej niż konkurencja.

 • kochamwyborcza2

  Oceniono 16 razy 14

  Niech każdy kupuje to na co go stać. I tyle. Jeden woli iPhona drugi samsunga i ok. Po co te wojny, udowadnianie co lepsze? Ogarnijcie sie ludzie.

 • bezidei

  Oceniono 36 razy 14

  Kiedyś dziwiło mnie jak marketing może wytworzyć w ludziach potrzebę kupowania telefonu za kilka tysiaków. Teraz mnie to nie dziwi, bo mam świadomość ile kretynów istnieje na tym świecie.

 • kierowca.bombowca

  Oceniono 15 razy 13

  Jak dla mnie wydatek na telefon to max 1000 zł. Za tę cenę można kupić coś ze średniej półki. Aktualnie korzystam z Huawei P20 lite, który kosztował mnie 880 zł. Większość ludzi i tak nie wykorzystuje potencjału sprzętu, który posiada. Wiem, że każdy robi że swoimi pieniędzmi co chce, takie jego prawo, ale uważam wydawanie kilku tysięcy złotych na telefon za marnotrawstwo i tak za dwa lata trafi on do kosza, bo będzie przestarzały. Koncerny zrobiły z ludzi niewolników swoich produktów. Ta chęć pokazania innym - patrzcie mnie stać - jest chora. Stać mnie kupić telefon za 5 tysięcy złotych, ale po co? Pieniądze można lepiej spożytkować. Nigdy nie musiałem nikomu niczego udowadniać i nie mam takiego zamiaru.

 • dynia71

  Oceniono 13 razy 13

  blisko 1.5 mld komórek rocznie jest sprzedawanych. ogromna ilość, statystycznie każdy na świecie ma smartphone i wymienia go co 4 lata. KAŻDY, najstarszy, najmłodszy, najbiedniejszy, najbogatszy, w czarnej dziurze i w dużym mieście. ileż można!? mój ma już 5 lat, HTC One i wciąż daje radę, szkoda, że firma powoli podupada.

 • cacadux

  Oceniono 23 razy 13

  Apple powinien sie skupić na niszowej, luksusowej produkcji, dla wybranych, zajebiście boagtych kleintów. Coś jak Lamborghini, Ferrari, PAtek Philippe itp. Czyli dziesiec razy mniejsza spzredaż za 10 razy większą cenę. I to by posłżo, n aświecie jest coraz więcej snobów, którzyt nei wiedzą co zrobic z kasą. Zapłaca każdą cenę za każde goovno. Byle dać iom do tego certyfikat, że to nigdy nei stanieje i nigdy nei będzie sprzedawane nieco mniej bogatym.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX