Senat za obniżeniem stawki podatku PIT do 17 proc. Zmiana ma wejść w życie tuż przed wyborami [PODATKI 2019]

Ta zmiana ma wejść w życie 13 dni przed wyborami parlamentarnymi. Senat bez poprawek przyjął nowelizację ustawy obniżającej stawkę PIT do 17 proc. z 18 proc. Ustawa trafi teraz na biurko prezydenta, a zmiana w przepisach powinna wejść w życie ostatecznie 1 października.

W sobotę Senat przyjął ustawę o obniżeniu podatku PIT bez poprawek, W sumie głosowało 63 senatorów - za było 62, jeden był przeciw. W piątek w Sejmie za nowelizacją głosowało 406 posłów, a czterech wstrzymało się od głosu. Do pierwszego października dokument musi podpisać jeszcze prezydent, a to oznacza, że zmiana ma wejść w życie na dwa tygodnie przed wyborami. 

Obniżka podatku PIT do 17 proc. z 18 proc. Zmiana ma wejść w życie 1 października

Premier Mateusz Morawiecki mówił w piątek na sali obrad, że "zmiany mają za celu promocję pracy i legalnego zatrudnienia". Podczas debaty nad projektem szef komisji finansów Andrzej Szlachta z Prawa i Sprawiedliwości mówił, że dzięki zawartym w nim rozwiązaniom zmniejszą się obciążenia podatkowe 25 milionów podatników - pracowników, zleceniodawców, emerytów i rencistów, a także przedsiębiorców.

Opozycja: Obniżka podatku PIT do 17 proc. ograniczy inwestycje samorządów

Janusz Cichoń z Platformy Obywatelskiej mówił, że w konsekwencji obniżenia stawki podatku PIT z 18 do 17 procent zmniejszą się dochody jednostek samorządu terytorialnego. Jego zdaniem może się to skończyć na przykład ograniczaniem inwestycji lokalnych czy pogorszeniem jakości usług. Ten sam argument podniosła Izabela Leszczyna, była wiceminister finansów z PO.

Obniżka PIT do 17 proc. O ile niższy zapłacimy podatek?

Nowelizacja ustawy zakłada także, że podniesione mają zostać koszty uzyskania przychodu - z 1335 złotych do 3000 złotych i dla osób dojeżdżających do pracy z 1600 złotych do 3600 złotych. Obniżka PIT z 18 do 17 proc. połączona z podniesieniem kosztów uzyskania przychodów sprawi, że w skali roku Polacy zapłacą o kilkaset złotych niższy podatek.

Tutaj znajdują się oficjalne wyliczenia ministerstwa finansów.

Przykładowo - łączna oszczędność dla osoby zarabiającej 2450 zł brutto (tyle ma wynieść w 2020 r. płaca minimalna) wyniesie ok. 490 zł rocznie. Przy zarobkach na poziomie 3000 zł mówimy już o podatku niższym o ok. 550 zł, przy wynagrodzeniu 4000 zł w kieszeni zostanie ok. 650 zł, przy 5000 zł ok. 750 zł, przy 6000 zł ok. 850 zł w skali roku.

Powyższe wyliczenia poczyniono przy założeniu pracy na jednym etacie - tj. podwyżki kosztów uzyskania przychodu z 1335 zł do 3000 zł w skali roku.

Więcej o:
Komentarze (74)
Senat za obniżeniem stawki podatku PIT do 17 proc. Zmiana ma wejść w życie tuż przed wyborami [PODATKI 2019]
Zaloguj się
 • lewyprawydlazabawy

  Oceniono 20 razy 12

  Już tak walą tę kiełbasę wyborczą, że niedługo naród jej nie przeje. Boją się przegrać wybory. Wiedzą, że nowa władza musiałaby dobudować kilka nowych więzień po tym co znajdzie w dokumentach wszystkich resortów. Tego ukryć, ani zamazać się nie da. Za dużo było tych wałków.

 • kka69

  Oceniono 11 razy 11

  A kiedy PIS dotrzyma obietnicy podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys pln?
  Jarosław obiecywał też obniżenie VAT do 22%, jak tylko dorwie się do władzy.
  Oszuści.

 • lesnojeziorska

  Oceniono 19 razy 11

  Pisobolszewia podniosła stare podatki i wprowadziła nowe. Zrobiła to 34 razy, a wciąż są tacy, co wiwatują. Zaprawdę Einstein miał rację, wszechświat nie jest nieskończony.

 • stefan-50

  Oceniono 20 razy 10

  No i jak tu nie kochać miłościwie nam panującego Yarosława ? Pincet plusa da i emerytom trzynastkę i niepełnosprawnym po 5 stówek i dzieciom do szkoły. A konstytucja, sądy, media ? Wuj z nimi.

 • czechy11

  Oceniono 15 razy 9

  Zieeeeeww. PiSbolszewickie nerwowe miotanie się.

 • nilpferd13

  Oceniono 10 razy 8

  "...głosowało 63 senatorów - za było 62, jeden był przeciw."
  Tak tylko pytam...
  Senat to 100 (slownie: STU!!!) senatorow... W glosowaniu wzielo udzial 63 (szescdziesieciu trzech!!!) ze 100..
  To ja pytam: co robili pozostali "wybrancy ludu"???
  37 senatorow nie pracowalo, chociaz ja poszostali Polacy placimy im "pensje" z naszych podatkow!!
  GDZIE BYLISCIE W CZASIE GLOSOWANIA?????

 • waldek60

  Oceniono 12 razy 8

  Tylko opozycja zapewni pełną kontrolę nad PISem. Głosuję na opozycję. Prawdopodobnie na SLD. Żaden głos oddany na którąś z partii opozycyjnych nie będzie stracony. Ludziom trzeba patrzeć na ręce

 • krzysztof_ptk

  Oceniono 11 razy 7

  Populizm jest dobry. I za co kupi się F35? Albo szkoły czy przedszkola!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX