Donald Trump i Twitter. Prezydent USA przypadkowo upublicznił informacje o tajnych amerykańskich satelitach

Aktywność Donalda Trumpa na Twitterze jest znana wszystkim, którzy interesują się polityką zagraniczną. Wygląda na to, że słynący z bezpardonowych komentarzy prezydent Stanów Zjednoczonych przypadkowo ujawnił w kolejnym wpisie informacje dot. tajnych amerykańskich satelitów.

Prezydent USA opublikował za pośrednictwem Twittera zdjęcie satelitarne z miejsca awarii irańskiej rakiety, z Imam Khomeini Space Center - centrum kosmicznego w Iranie - odpierając plotki o amerykańskim sabotażu jako powodzie wybuchu rakiety. Problem z tweetem Donalda Trumpa z 30 sierpnia jest dwojaki. Wydaje się, że z jednej strony miał zakpić z irańskich władz, z drugiej - pokazał, że USA wykorzystują satelity do szpiegowania tamtego regionu, przy okazji zdradzając ich pozycje.

Stany Zjednoczone Ameryki nie brały udziału w katastrofalnym wypadku podczas ostatecznych przygotowań do uruchomienia rakiety Safir SLV w Semnan Launch Site One w Iranie. Życzę Iranowi wszystkiego najlepszego i powodzenia w ustaleniu, co wydarzyło się w centrum kosmicznym

- napisał na Twitterze Donald Trump.

Satelity szpiegujące USA

Niepozorny tweet niesie jednak ze sobą spore ryzyko dla bezpieczeństwa. Czemu? Zdjęcie opublikowane przez amerykańskiego prezydenta mogło zdradzić pozycje satelitów szpiegujących, których tajności służby USA konsekwentnie strzegą. Jak podał "Forbes", astronomowie Marco Langbroek i Cees Bassa byli w stanie w krótkim czasie ustalić, który satelita wykonał zdjęcie miejsca wypadku. Wystarczyły takie dane jak kąt padania światła słonecznego i godzina, kiedy zostało wykonane w zdjęcie. Dodatkowo, w ustaleniu satelity pomogła imponująca jakość wykonanego przez urządzenie zdjęcia. Prawie na pewno był to satelita USA 224.

Trump miał "absolutne prawo", Iran oburzony

Amerykański prezydent nie poczuwa się do "samobója". W rozmowie z CNN otwarcie przyznał, że miał "absolutne prawo", by opublikować zdjęci z Iranu, które wykonał szpiegujący satelita. Chociaż nadal nie znamy pełnej mocy inwigilujących satelitów USA, to zdjęcie opublikowane przez Trumpa daje pewne wyobrażenie o ich możliwościach - przede wszystkim optycznych.

Była to trzecia nieudana próba z użyciem rakiety w irańskim centrum kosmicznym. Teheran nie kryje oburzenia w związku z reakcją Trumpa w mediach społecznościowych. Jak podała Al-Dżazira, rzecznik irańskiego rządu Ali Rabiei przyznał, że wybuch rakiety miał podłoże techniczne i potępił zachowanie amerykańskiego prezydenta.

Nie rozumiemy, dlaczego prezydent USA tweetuje i zamieszcza z podnieceniem te zdjęcia satelitarne. Nie jest to dla nas zrozumiałe. Być może wynika to z braku tematów związanych z Iranem, że porusza takie problemy

- powiedział Ali Rabiei cytowany przez Al-Dżazirę.

Wpis Trumpa krytykują również zachodni eksperci wojskowi, którzy są zdania, że takie posunięcia będą finalnie miały zarówno dla napiętej na Bliskim Wschodzie sytuacji, jak w znaczeniu globalnym. Nie pomogą w trudnych relacjach między Waszyngtonem i Teheranem. Mogą też zainicjować kolejną debatę na temat tego w jakim stopniu amerykańskie służby i wojsko inwigilują inne kraje.

Więcej o:
Komentarze (118)
Donald Trump i Twitter. Prezydent USA przypadkowo upublicznił informacje o tajnych amerykańskich satelitach
Zaloguj się
 • vomitorium1

  Oceniono 42 razy 42

  wygląda
  że (ostatnio) najpoważniejszym prezydentem
  jest komik wołodymir zełenski

 • sadzimylasy

  Oceniono 39 razy 35

  Straszne! Kto by sie spodziewał się, że USA mogą mieć satelity, których orbity przebiegają nad Iranem. To niesamowicie zaskakujace i szokujące.....

 • koszmarek66

  Oceniono 26 razy 24

  Bardzo prosimy szanowne USA o film, może być nawet nieco gorszej jakości, z Smoleńska z 10 IV 10. Jeszcze po angielsku: Plizzzz!

 • stach_79

  Oceniono 21 razy 19

  Przypadkiem też został wybrany, tak jak Andrzej Duda! To ich łączy.

 • blablick

  Oceniono 8 razy 8

  Głupek. Ale to ma swoje pozytywy. Jest zupełnie nieprzewidywalny :) Jaś Fasola made in USA:)

 • bmc3i

  Oceniono 12 razy 8

  Co w tym kontrowersyjnego? Przede wszystkim, one nie nazywają się satelitami szpiegowskimi, lecz satelitami rozpoznania. Rozpoznanie zaś jest standardowa działalnością wszystkich sił zbrojnych świata, odkąd ludzie zaczęli walczyć ze sobą. Już w w pierwotnych społeczeństwach plemiennych, wojownicy prowadzili rozpoznanie przeciwnika, a klasyczne nauki chińskie sztuki wojennej, mówią że nie może wygrać ten kto nie prowadzi rozpoznania sił przeciwnika.

  Każde państwo współczesne prowadzi rozpoznanie. Każde też stara się pozyskiwać dane rozpoznania satelitarnego. Co w tym kontrowersyjnego, i dlaczego GW przedstawia to jako coś kontrowersyjnego i niemoralnego?

 • osykosy

  Oceniono 7 razy 7

  Co tam takie szpiegowskie zdjęcie!!!Macierewicz ujawnił listy naszych agentów wywiadu i kontrwywiadu ; włos z głowy mu nie spadł. Za taki " numer" w USA już by gnił w pierdlu!!!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX