Komentarze (365)
Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju: Wyrok TSUE w sprawie frankowiczów może wywołać prawdziwy kryzys w Polsce
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • barteqzw

  Oceniono 6 razy 6

  banksterka trzęsie portkami.
  skoro klienci odpowiadają za to że chcieli ryzykować kursami to banki mogą odpowiadać za błędy w umowach.

 • goldberg

  Oceniono 14 razy 6

  Ktoś musi być winny tego do czego kraj doprowadzili zdrajcy z szefem na kremlu. Może zwalić na TSUE ? Ciemny lud wszystko kupi.

 • gzesiolek

  Oceniono 7 razy 5

  Nie przez wyrok tylko przez bezprawne działania banków. Nazywajmy sprawy po imieniu...

 • niezalany

  Oceniono 5 razy 5

  no ale najważniejsze czy to też "tuska wina" czy nie, bo się gubię...

 • sowielustro

  Oceniono 5 razy 5

  Wreszcie ktoś oficjalnie przyznaje, że ten cały niby wzrost polskiej gospodarki opiera się na nieuczciwych i niedozwolonych klauzulach w umowach kredytowych. Czyli jest dobrze, ale nie beznadziejnie, jak za poprzedniej komuny. Naród z partią, partia z pieniędzmi. Naszymi.

 • ewropejczyk

  Oceniono 7 razy 5

  Panie Borys, lobbowanie na korzyść banków proszę zostawić Krzysztofowi Pietraszkiewiczowi, lub Leszkowi Balcerowiczowi.
  Ludzie nie chcą wpłacać na lokaty (niskie oprocentowanie), banki nie będą udzielać kredytów, na giełdzie też mizeria. To na czym będą banki zarabiać?

  Suma sumarum banki w rozliczeniu z ostanich 20 lat będą minimalnie mniej zarobieni. I tak nadal będą w Polsce mieli największy zwrot z kapitału w całej Europie.
  Poza tym ktoś na tym zarobi. Niektórzy klienci banków, którzy będą mieli więcej pieniędzy na wydawanie. Więc pośrednio powinniśmy na tym skorzystać my wszyscy.

 • 174pit

  Oceniono 5 razy 5

  Może. Nie byłoby problemów, gdyby bankowcy nie czuli się wyłączeni spod obowiązującego prawa. Nikt nikomu nie nakazywał stosowania klauzul niedozwolonych. Nawet jeśli zastosowano je bezwiednie, był hektar czasu na to, aby się z nich wycofać, a zapłacone niesłusznie należności rozliczyć w poczet przyszłych spłat.
  A i politycy mieli dość czasu na to, by solidnie bankami potrząsnąć.
  A tak, przesadne liczenie się z najbardziej pazernymi instytucjami gospodarczymi, może zachwiać całą gospodarką, która i tak ledwo stoi.
  Może czas zastanowić się nad przepisami, które zmuszą bankową menażerię do wzięcia odpowiedzialności - finansowej także - za skutki podejmowanych przez siebie decyzji.

 • antoniferdynand

  Oceniono 9 razy 5

  Pan Borys niestety jest zbyt umoczony w bankierskie towarzystwo aby wyciągnąć racjonalne wnioski. A jak wygląda sytuacja?
  3/4 rynku kredytów "frankowych" ma w swoim portfelu Bank Millenium kontrolowany przez i portugalski Banco Comercial Portugues, mBank kontrolowany przez niemiecki Commertzbank oraz Getinbank Leszka Czarneckiego. W sytuacji korzystnego dla kredytobiorców wyroku TSUE ewentualne "straty" będą musieli pokryć akcjonariusze. W przypadku Portugalczyków i Niemców nie powinno być to naszym zmartwieniem - zresztą z nawiązką będzie to bilansować dotychczasowe transfery zysków, które te banki dokonywały w latach ubiegłych. Getin padnie tak czy inaczej bez względu na TSUE bo aktualnie jest na krawędzi bankructwa (vide rozmowy Czarnecki - szef KNF czy wycena akcji).
  Częściowo umoczony jest też PKO BP ale w odróżnieniu od ww. bank ten udzielał głównie innych kredytów - stricte walutowych a nie indeksowanych czy waloryzowanych do czego odnosić się będzie TSUE. Pozostałe przypadki to małe portfele kredytowe innych podmiotów.

  Po drugiej stronie jest 60 mld. zł (wg wyliczeń ZBP), które mogą zostać w kieszeniach kredytobiorców. Jeżeli tak by się stało to wprost przekładają się na popyt wewnętrzny, wymierny wzrost PKB a w konsekwencji wzrost przychodów z VAT, CIT, PIT, akcyzy, ceł. Ta kwota może istotnie zniwelować w Polsce skutki spodziewanego spadku koniunktury światowej.

  Nie wiem więc gdzie to ryzyko kryzysu i dla kogo.

 • boo-boo

  Oceniono 4 razy 4

  Skoro te klauzule były niedozwolone to kto wpadł na pomysł wpisywania ich do umów i dlaczego ta osoba nie beknie?

 • dorsz_pitery

  Oceniono 6 razy 4

  GDZIE BYŁ KNF GDY BANKI MASOWO WPISYWAŁY KLAUZULE ABUZYWNE. DLACZEGO KNF ZA TO NIE ODPOWIADA?!

 • andienerven

  Oceniono 4 razy 4

  Jak juz znacjonalizowano banksterke to trzeba ja zaczac bronić.

 • turkiestan

  Oceniono 4 razy 4

  Gdy słyszę często jak ludzie PiS wychwalają Lecha Kaczyńskiego i jak to mówił Jarosław zdolność przewidywania -to zastanawiam się ile osób zrobiło tak jak L.Kaczyński uważając że to dobra decyzja??Dlaczego o tym piszę pod tym artykułem??Otóż pamiętam jak Lech Kaczyński w TVP opowiadał o kredycie CHF który żyrował córce i zięciowi.Zastanawiałem się czy wtedy Leszek pojechał do banku czy ban przyjechał do kancelarii prezydenta RP???Ja uważałem wtedy że to kredyt niespłacalny (450 tys CHF).Pokłóciliśmy się nawet wtedy z żoną bo mówiłem że głupią córkę ma prezydent że wpakowała się w takie bagno!!Żona jednak uważała że przecież ma tatusia i mamusię to pomogą jej spłacać taki kredyt.Jeszcze napyskowała na mnie że ja nie pomógłbym swojemu dziecku wyjść z problemu w które się wpakowało - z moją pomocą.Ja uważałem że to kredyt który zrujnuje całą rodzinę!!Tym bardziej że w tamtym czasie byli prezydenci dostawali 2500 zł emerytury!!!Więc z czego Lech K. na emeryturze miałby pomagać córce spłacać ten frankowy kredyt ????

 • zd46

  Oceniono 4 razy 4

  No i jest winny: TSUE a nie kiedyś dyrektor banku Morawiecki ze swoim bankiem WBK, co to publicznie mówił: "mój bank nie udzielał takich kredytów" a prawda historyczna jest taka UDZIELAŁ i skłamał opinię publiczną. Morawiecki a bezrobotna żona to brała kredyt bez gwarancji bankowych, w złotówkach czy we frankach szwajcarskich? A jak we frankach to czy "przewalutowała"?

 • karrampa

  Oceniono 8 razy 4

  Kolejny rzecznik bangsterki, w dodatku głównie zagranicznej. A to, że jest to urzędnik państwowy to już podwójna kompromitacja.
  Przecież za te niedozwolone klauzule odpowiedzialni są nie rzecznik TSUE albo klienci lecz:
  - zarządy banków - czy już oddały wielomilionowe premie za wcześniejsze papierowe wyniki banków m.in. z tytuły sprzedaży kredytów frankowych ?
  - tabuny sowicie wynagradzanych prawników, którzy tworzyli te bezprawne zapisy - czy już oddali wynagrodzenia z tego tytułu ?

  Koncetrowanie się na tym, że złodziej w trakcie przestępstwa potknął się i skręcił sobie kostkę, a nie na ofiarach oraz karze dla złodzieja to jakaś aberracja.

 • n29a

  Oceniono 6 razy 4

  Polski Fundusz Niedorozwoju ;)

 • xvart

  Oceniono 6 razy 4

  podsumowując: banki udzielały kredytów sprzecznych z prawem, ale to nic nie szkodzi, bo wyciągnięcie wobec banków za to konsekwencji zaszkodzi gospodarce. Czyli znowu cenę za nieuczciwość decydentów w bankach płaca Polacy? Brawo.

 • f451

  Oceniono 6 razy 4

  Będzie kryzys - zarządy banków nie dostaną w tym roku wielomilionowych premii...
  Jakież to smutne :D

 • piesnakoty

  Oceniono 6 razy 4

  w jaki sposób fakt, że kilkadziesiąt miliardów złotych zostanie w kieszeniach u swoich prawowitych właścicieli a nie u złodziei miałoby zawalić gospodarkę?

 • zd46

  Oceniono 5 razy 3

  Mnie interesuje, czy żona Morawieckiego, jako bezrobotna, brała milionowa pożyczkę, bez zdolności kredytowej z banku męża we frankach czy w złotówkach? Jeśli we frankach, to kiedy przewalutowala i jaki procent kredytu został umorzony. Czy od przychodu zapłaciła podatek do urzędu skarbowego? Podobno, jest w tej kombinacji wiele niejasności, tak jak z 15ha i praniem gotowki. Ile wyprano i komu? Tanio sprzedano a drogo odkupiono, PO CO????

 • pe_ro

  Oceniono 3 razy 3

  Przecież do brania kredytów we frankach na złodziejskich warunkach namawiał bank Morawieckiego to co się dziwić, że teraz piSSdzielce rżną głupa, że to nie ich problem.

 • mareczekrz

  Oceniono 3 razy 3

  Paweł Borys prezes z nadania partii władzy Polskiego Funduszu Rozwoju właśnie stwierdził, że rząd PiS ulegając lobby bankowemu, któremu zależało na uwaleniu ustawy odfankowującej kredyty, za chwilę się przez to wywali i straci władzę na własne życzenie. Jeżeli tak będzie, to ma na co zasłużył.

 • babiluka

  Oceniono 3 razy 3

  bankster naobiecywał + donosy i sami sobie stworzyliśmy KaczoPISlandię i strzelamy sobie w stopy

 • ewarysiek

  Oceniono 9 razy 3

  Kredyt wzięłam w 2006 r. 590000 zł. 13 lat płacę średnio po 7000 zł miesięcznie, tym sposobem zapłaciłam do tej pory ponad milion złotych, to jakim cudem bank splajtuje, jak dawno oddałam bankowi wszystko wraz z odsetkami ?! Do końca umowy pozostało mi jeszcze 7 lat. Bank już wyłudza ode mnie pieniądze!!!

 • dobosz.pawel

  Oceniono 3 razy 3

  Szanowny pan zapomniał jeszcze dodać ile premii stracą koledzy Mariuszka... dla nich to faktycznie koniec świata bo w tym roku nowego jachtu nie będzie.

 • tedek1

  Oceniono 5 razy 3

  A co mnie obchodzi problem, ze banki nie doszacowaly ryzyka kredytrow walutowych. 75% sektora to banki zagraniczne, a do tego ani slowa ze LIBOR byl manipulowany. I teraz nagle krzyk, ale to ze rocznie branza wypracowuje od 20 lat po 15 mld PLN zysku rocznie to ani slowa. Jak policzymy to te mld PLN zysku to wlasnie to z czego ograbiono ludzi OSZUKANYMI kredytami walutowymi - 300 mld PLN zysku przez 20 lat !!!

 • leonleonidas

  Oceniono 5 razy 3

  Złodziej mówi że jeśli ma oddać co ukradł to popadnie w problemy finansowe.

 • aequos

  Oceniono 7 razy 3

  a czy ktoś kogoś zmuszał do brania kredytu we frankach? zawsze słyszałem, że powinno się brać kredyt w walucie, w której się zarabia....

 • Atanazy Bazakbal

  Oceniono 3 razy 3

  "już samo myślenie o tym to grzech" było powiedziane w znanym polskim filmie. tutaj zaś kasa wyparowała od myślenia. czyli banki mają pieniądze, które znikają gdy się o nich mówi?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX