Zaległy urlop za 2018 rok. Czas na wykorzystanie jedynie do końca września

Pracodawca, który nie udzielił pracownikowi urlopu z puli dni wolnych za poprzedni rok, może zapłacić nawet 30 tysięcy złotych kary. Na zaległy urlop trzeba wysłać pracowników do 30 września.

Urlop wypoczynkowy powinien zostać wykorzystany przez pracownika w tym samym roku kalendarzowym, w którym nabył on do niego prawo, jednak nie zawsze jest to możliwe. Czasami to firma nie chce "wypuścić" pracownika na odpoczynek, czasami to pracownik nie ma urlopowych planów i postanawia zachować wolne dni na później. Kodeks pracy dopuszcza możliwość przesunięcia dni wolnych na kolejny rok, ale zabrania kumulowania ich w nieskończoność.

Zaległy urlop. To pracodawca musi dopilnować, aby pracownicy poszli na urlop

Jeżeli pracownik nie wykorzysta całej puli wolnych dni przysługujących mu w 2018 roku, pracodawca musi wysłać go na urlop do końca września w 2019 roku. Jeżeli pracodawca nie umożliwi swojemu pracownikowi pójścia na zaległy urlop, może zapłacić karę w wysokości od 1 tysiąca do 30 tysięcy złotych. Takie działanie jest niezgodne z prawem i jeżeli Państwowa Inspekcja Pracy stwierdzi takie naruszenie, może nałożyć na pracodawcę grzywnę. Należy także podkreślić, że to pracodawca ma obowiązek dopilnować, by pracownicy wykorzystali zaległy urlop. 

Więcej o:
Komentarze (6)
Zaległy urlop za 2018 rok. Czas na wykorzystanie jedynie do końca września
Zaloguj się
 • aronia0

  Oceniono 1 raz 1

  Urlop to prawo a nie obowiazek. Powinnam go wykorzystac w dowolnym dla siebie terminie a nie wtedy, kiedy mi PIP kaze.

 • pomaranczowoczarny

  0

  Mam jeszcze chyba cały lub prawie cały urlop i nie wiem czemu państwo chce mi dyktować kiedy mam odpoczywać.

 • ssaassaa

  Oceniono 4 razy -2

  U mnie w biurze część singlów twierdzi, że nie ma z kim jechać na urlop i dlatego nie chcą wybierać. Strasznie się burzą, jak są wysyłani przymusowo.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX