Wódka wraca do łask? Jej sprzedaż wyraźnie rośnie. "To może być efekt 500 plus"

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" powołujący się na dane Nielsen Polska, kolejny rok z rzędu rośnie sprzedaż napojów spirytusowych - w tym roku jeszcze bardziej niż w poprzednim. Eksperci rynkowi zwracają uwagę na to, że jest to obecnie jedna z najszybciej rosnących kategorii wśród alkoholi.

Z badań zleconych Nielsen Polska przez "DGP" wynika, że do końca czerwca 2019 r. dynamika sprzedaży alkoholi spirytusowych (zwłaszcza wódki) zdążyła kilkukrotnie przekroczyć tę z pierwszego półrocza 2018 r., a także z całego ubiegłego roku. Polacy wypili ponad 143 mln litrów mocnego alkoholu i wydali na niego 7,3 mld zł - o 8,89 proc. więcej niż w analogicznym okresie w 2018 r.

Eksperci rynkowi, jak też specjaliści zajmujący się problemem alkoholowym wśród Polaków zwracają uwagę, że sytuacji mogą sprzyjać pieniądze przyznawane na szeroką skalę w postaci świadczeń, przede wszystkim 500 plus. Takiego zdania są m.in. Artur Bartoszewicz z Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH czy Krzysztof Brzózka były szef Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA).

Nie bójmy się mówić o tym, że to może być efekt 500 plus. Gdy gospodarstwa domowe zaspokoiły potrzeby związane z poprawą standardu życia, wydają na konsumpcję, w tym na używki

- skomentował Krzysztof Brzózka, były szef PARPA cytowany przez "DGP". Według dziennika wpływ na większe spożycie może mieć też stabilna przy rosnącej inflacji cena wódki oraz jej sprzedaż w małych butelkach. 

Wódka nie w smak piwowarom

Warto też w tym miejscu zauważyć, że przedstawiciele sektora piwowarskiego ostrzegali na początku lipca, iż branża spirytusowa zmierza do odwrócenia trendu w konsumpcji alkoholu i powrotu do sytuacji, w której Polacy będą pić przede wszystkim wódkę. Jak twierdzi Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego w Polsce, dzieje się to poprzez naciski na wyrównanie akcyzy do jednakowej dla wszystkich alkoholi.

>>> Tego jeszcze nie widzieliście. Maszyna produkująca alkohol z powietrza.

W takiej sytuacji, akcyza na piwo wynosiłaby tyle samo, co np. na wódkę, przez co podatek na piwie byłby blisko 300 razy wyższy niż obecnie. Piwowarzy podkreślają m.in. trzy razy większe koszty wyprodukowania piwa w porównaniu z czystym alkoholem. Jak zauważyli, taka sytuacja byłaby ewenementem na skalę europejską.

Więcej o:
Komentarze (216)
Wódka wraca do łask? Jej sprzedaż wyraźnie rośnie. "To może być efekt 500 plus"
Zaloguj się
 • konigin

  Oceniono 60 razy 52

  Znalezione w internecie, podsluchane w sklepie:
  -Tato kup mi lizaka.
  -Nie. Poprosze szesciopak.
  -Tato, prosze.
  W tle glos innego klienta:
  -Kup pan lizaka sponsorowi.

 • waterman50

  Oceniono 41 razy 39

  Jasny gwint-jeśli ja nie piję,żona nie pije-to co za moczymorda wyrabia za nas normę?

 • micross

  Oceniono 35 razy 35

  I więcej będzie downoow poalkoholowej kopulacji, tym łatwiej będzie się ciemnotą rządziło, co nie ?

 • timbwolf3

  Oceniono 31 razy 31

  Pijany, ciemny lud o mentalności chłopa pańszczyźnianego łatwiej kontrolować. Pińcet zeta i gorzała gwarantuje władzę aż do śmierci naczelnika z żoliborza

 • pis_cie_kocha

  Oceniono 31 razy 27

  Serdecznie pozdrawiam wszystkich symetrystów, którzy pisali o kredkach i pierwszych wakacjach biednych dzieciątek, którzy łajali mnie za twierdzenie, że elektorat 500+ te pieniądze przechlewa.

 • swru

  Oceniono 28 razy 26

  odkąd jest 500+ nawet polubiłem moje dzieci. Teraz co dzień mogę pić za ich zdrowie

 • tata_28

  Oceniono 23 razy 23

  To teraz tylko finansować 500+ ze sprzedaży wódki i będzie gospodarcze perpetum mobile!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX