Podatki w Polsce. Luka VAT spadła o 4 punkty proc. Tendencję spadkową widać w prawie całej Europie

Straty polskiego fiskusa z tytułu luki podatkowej wyniosły w 2017 r. ponad 24,5 mld zł czyli ok. 5,8 mld euro. Zgodnie z wstępnymi szacunkami Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych (CASE), luka w VAT w Polsce spadła z 13,7 proc. w 2017 r. do 9,5 proc. w 2018 r.

CASE zauważa, że podobnie jak w 2016 r., ściągalność VAT wyraźnie poprawiła się w 2017 r. Wtedy spadek luki wyniósł 6,4 pkt proc. osiągając poziom 13,7 proc. Ogółem, luka obniżyła się o ok. 13 pkt proc. pomiędzy 2013 a 2017 r. "Oczekujemy, że w 2018 r. luka spadnie dalej - do 9,5 proc." - czytamy w raporcie CASE.

Podatki coraz bardziej szczelne

Centrum analiz zwraca uwagę, że trend spadkowy widoczny jest niemal we wszystkich państwach Unii Europejskiej. Luka w VAT w 2017 r. zmniejszyła się w 25 państwach UE, a wzrosła w trzech: Grecji, Łotwie i nieznacznie w Niemczech. Do budżetów 28 państw Unii Europejskiej nie trafiło łącznie 137,4 mld euro tytułem VAT, jednak luka zmniejszyła się o 8 mld euro w porównaniu do 2016 r.

W ujęciu procentowym oznacza to spadek luki z 12,2 proc. w 2016 r. do 11,2 proc. w 2017 r. Z szybkich szacunków wynika, że w 2018 r. unijna luka w VAT spadnie poniżej 130 mld euro

- ocenia CASE.

Luka VAT

Luka w VAT to różnica między zobowiązaniami z tytułu podatku VAT, a tym co rzeczywiście wpływa do budżetu państwa. W skład luki wchodzi szereg zjawisk, w tym unikanie opodatkowania, uchylanie się od płacenia podatków oraz nadużycia, które w ostatnich latach w Unii Europejskiej przybrały formę tzw. karuzeli VAT-owskich, wykorzystujących ciąg powiązanych podmiotów, firmy-słupy i opodatkowanie stawką zerową handlu wewnątrzwspólnotowego.

>>> Minister Emilewicz o podatku cyfrowym: realnie w ciągu dwóch lat.

NIK pochwalił uszczelnienie VAT

Zgodnie z danymi Najwyższej Izby Kontroli w latach 2007-2018 z dochodami z podatku VAT w Polsce było różnie. Zdaniem urzędników w latach 2010-2011 narosła w czasach globalnego kryzysu finansowego luka VAT nie została ograniczona.

Co ciekawe, w 2011 r. większe dochody z VAT nie były skutkiem uszczelnienia, ale wzrostu samych stawek podatkowych, a - zdaniem NIK – luka VAT w latach 2010-2015 była w Polsce wyższa niż w innych krajach UE. Według urzędników dopiero przepisy przyjęte w latach 2016-2018 zaczęły znacząco uszczelniać system podatkowy w Polsce.

Więcej o:
Komentarze (25)
Podatki w Polsce. Luka VAT spadła o 4 punkty proc. Tendencję spadkową widać w prawie całej Europie
Zaloguj się
 • justas32

  Oceniono 16 razy 2

  Czyli w/g logiki PiS - rząd PiS UKRADŁ prawie 10 % naszych podatków ...

 • jesiotr99

  0

  wyliczanie luki vat przypomina hipotetyczne szacowanie przybliżonych szacunków i w zależności od potrzeby można dobierając współczynniki dowolnie ją powiększać lub pomniejszać.

 • egalite11

  Oceniono 6 razy 0

  Rządowe ośrodki są tak samo wiarygodne jak kłamca Morawiecki. Luka podatkowa w tym VAT obliczana jest szacunkowo rozbieżności różnych instytucji jest bardzo duża. A CASE czyli rządowe centrum wylicza do 0,1 % zaiste mistrzowie picowania. Picowaniem też jest luka VAT bo 90% jej wielkości powstaje w szarej strefie czyli idziesz do lekarza, prawnika, kupujesz jajka i cebulę czy pół świniaka od rolnika, zamawiasz budowlańca do remontu łazienki, płacisz księdzu za ślub, pochówek, komunię i nie dostajesz od nich paragonu czyli wszystko na lewo. Załóżmy wydałeś na to 20 000 to minimum 3000 VAT czyli wytworzyłeś lukę VAT a lekarz, prawnik, rolnik, ksiądz nie zapłacili podatku dochodowego jakieś 3600 (18%). To w całości luka podatkowa. Co ciekawe budowlaniec odpisał sobie VAT czyli luka wzrosła. Jest tu jeden mały plusik te pieniądze zostają w Polsce i często są inwestowane w lepszy sprzęt, samochód itd. Plusik drugi też maleńki koniunktura. Gdyby wszyscy biorący udział w tym procederze zapłacili podatki to PiS czyli rząd i tak te pieniądze by zmarnował czyli rozdał swoim albo przeznaczył na systemy inwigilowania nas wszystkich albo na nagrody bo im się wszystko należy albo więcej by polatali.

 • 68jacekw

  Oceniono 18 razy 0

  Dla tego tak wielu marzy o powrocie Rycerza na Białym Koniu z Brukseli i żeby znowu "było tak jak było". Te 25 mln zł dziennie strat Skarbu Państwa na przemycanym paliwie do czyjejś kieszeni trafiało. Te 600 cystern woziło towar na którym ktos zarabiał i o który kto dbał,żeby karuzela sie kręciła.

 • cezar85

  Oceniono 8 razy 0

  podatki, podatki.... 40 lat posługi kapłańskiej w Polsce i jak żyję

  nigdy nie słyszałem tego słowa

 • wamal

  Oceniono 1 raz -1

  film "Poszukiwany, poszukiwana "
  Mieczysław Czechowicz tłumaczy Wojciechowi Pokorze, że np na Mokotowie jest 120% cukru w cukrze

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX