Dobra wiadomość dla kupujących w niedziele. Nie będzie zaostrzenia zakazu handlu

Sejm nie zajmie się już w tej kadencji projektem ustawy zaostrzającej ograniczenie handlu w niedziele. Ustawa - tzw. Lex Żabka - miała uniemożliwić niedzielny handel w sklepach, które są jednocześnie placówkami pocztowymi.

W przyszłym tygodniu w dniach 11-13 września odbędzie się ostatnie w tej kadencji posiedzenie Sejmu (a dwa tygodnie później ostatnie posiedzenie Senatu). Jak zwracał uwagę kilka dni temu portal "Wiadomości Handlowe", w porządku obrad Sejmu na razie nie ma projektu ustawy zaostrzającego zakaz handlu w niedziele. Teraz udało nam się potwierdzić, że na pewno w tej kadencji tzw. Lex Żabka już nie przejdzie. A to oznacza, że projekt trafi do kosza, bo zwyczajowo nowy parlament nie zajmuje się już sprawami pozostałymi po poprzednikach.

Zakaz handlu nie dla Żabki

Inna sprawa, że projekt ustawy od listopada 2018 r. leżał w sejmowej zamrażarce. Wygląda więc na to, że zapadła polityczna decyzja, aby poselski projekt PiS zablokować. Dokument był nazywany "Lex Żabka", bo zamknąłby furtkę, z której korzysta ta sieć handlowa. A chodzi o to, że Żabka jest otwarta w niedziele niehandlowe (za ladą niekoniecznie stoją właściciele-franczyzobiorcy), bo jest jednocześnie placówką pocztową i można tam m.in. odebrać paczkę.

W obecnym kształcie ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele jest po prostu zapisane, że zakaz nie obowiązuje w placówkach pocztowych. Autorzy ustawy chcieli dopisania, że świadczenie usług pocztowych musi w takiej sytuacji stanowić przeważającą działalność.

Dlaczego zakaz handlu nie zostanie zaostrzony?

Można tylko gdybać, dlaczego ustawa Lex Żabka została zablokowana. Jedno z prawdopodobnych wytłumaczeń jest takie, że (choć za ustawą optowała m.in. Solidarność, a także jej były przewodniczący, a obecnie poseł PiS Janusz Śniadek) obecna furtka jest nawet na rękę władzy, bo nieco łagodzi ograniczenie handlu. Taki argument przytacza m.in. "Wyborcza".

W kraju działa już ponad 5,8 tys. Żabek, a więc gros Polaków ma sklep tej sieci blisko domu. Świadomość, że w razie czego mają blisko otwartą Żabkę, daje więc pewien komfort. 

Zakaz handlu w 2020 r. w niemal wszystkie niedziele

W 2019 r. handlowych jest łącznie 15 niedziel. To ostatnie niedziele w miesiącu, niedziela przed Wielkanocą oraz dwie kolejne niedziele przed Bożym Narodzeniem.

Od 2020 r. zakaz handlu będzie niemal całkowity, bo będzie standardowo obowiązywał we wszystkie niedziele. Zakupy będzie można zrobić w siedem niedziel w ciągu roku. Będą to:

 • kolejne dwie niedziele poprzedzające pierwszy dzień Bożego Narodzenia

 • niedzielę bezpośrednio poprzedzającą pierwszy dzień Wielkiej Nocy

 • ostatnie niedziele przypadające w styczniu, kwietniu, czerwcu i sierpniu.

KO zapowiada likwidację zakazu handlu

Koniec zakazu handlu w niedziele obiecuje w kampanii wyborczej Koalicja Obywatelska. 

Zniesiemy absurdalny zakaz handlu w niedzielę. Stworzymy ramy, w których i pracodawca i pracownik będą zadowoleni

- mówił Grzegorz Schetyna podczas lipcowego Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej. Później Andrzej Rzońca, główny ekonomista PO, dodawał, że jego ugrupowanie sprawi, iż "każdy - nie tylko pracownik sklepu, którego nie dotyczy jeden z wyjątków - będzie miał zagwarantowane co najmniej dwie wolne niedziele w miesiącu".

Z drugiej strony, wydaje się, że Polacy przyzwyczaili się do ograniczenia handlu w niedziele, i obietnica likwidacji tego ograniczenia nie rozpala naszej wyobraźni. Warto przypomnieć choćby fiasko inicjatywy Ryszarda Petru, który przez kilka miesięcy zbierał podpisy pod ustawą "Uwolnijmy handel" - zakładającą zniesienie zakazu handlu w niedziele. Byłemu liderowi .Nowoczesnej udało się zebrał tylko ok. 51 tys. podpisów. Aby jego projektem ustawy zajął się Sejm, potrzebne było drugie tyle.

Czytaj więcej: Zakaz handlu pokonał Ryszarda Petru. Przeciwnicy ustawy muszą liczyć na Grzegorza Schetynę

Więcej o:
Komentarze (78)
Nie będzie zaostrzenia zakazu handlu. Dobra wiadomość dla kupujących w niedziele
Zaloguj się
 • c.t.k

  Oceniono 33 razy 29

  Okazało się, że w cztery lata można - niedemokratycznie, ale demokratycznie, bo za zgodą większości - przeorać Państwo z góry na dół i dodatkowo na boki. I nic już nie będzie tak jak dawniej

 • jacekczewa

  Oceniono 32 razy 28

  jak Żabka powiązana jest z Rydzolem to jak można zakazać handlu.......

 • 270203mk

  Oceniono 26 razy 24

  Kontakty poznańskiego biznesmena z toruńskim zakonnikiem okazały się owocne.

 • wasp1234

  Oceniono 24 razy 22

  wystarczyło aby właściciel żabki posmarował ojcu z Torunia i śmieszna obecna tzw solidarność na czele z Dudą ( zomo ) to ustawa zamroziła się . i tyle w temacie walki o rodzinę

 • dupajasi0

  Oceniono 20 razy 18

  Faszystowskiego kościoła katolickiego jakoś zakaz handlu w niedziele nie obejmuje. ;-)

 • a.d.b

  Oceniono 20 razy 18

  W zakończeniu GW pisze, że wydaje się, że przyzwyczailiśmy się do zakazu handlu w niedziele. Chyba niezupełnie. Niedziela niehandlowa i miasto jest martwe. Żywego ducha na ulicy, ruchu na drogach prawie nie ma. W niedzielę handlową pełne parkingi przed sklepami i ludzie spacerujący w centrum, na zakupy, na lody przy okazji itd.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX