Zamieszanie wokół likwidacji abonamentu RTV. Morawiecki ma zupełnie inną wersję niż wiceminister kultury

- Dzisiaj nie ma planów przebudowy żadnej, takiej bardzo konkretnej, jeśli chodzi o abonament RTV - mówił w rozmowie z money.pl premier Mateusz Morawiecki. O tym, że "pomysł płacenia abonamentu jest w tej chwili niemożliwy do utrzymania" mówił wiceminister kultury.
Dzisiaj nie ma planów przebudowy żadnej, takiej bardzo konkretnej, jeśli chodzi o abonament RTV

- mówił w rozmowie z money.pl premier Mateusz Morawiecki. Tym samym zaprzeczył wypowiedzi wiceministra ze swojego rządu - Pawła Lewandowskiego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

>>> Prof. Antoni Dudek: To gospodarka wygrała wybory. TVP tylko się do tego dołożyła. Obejrzyj nasz materiał wideo

Abonament RTV do kosza, pieniądze z budżetu?

W czwartek w trakcie Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju Lewandowski mówił (cytowany przez wirtualnemedia.pl), że "Polacy nie chcą płacić abonamentu" i że "wydaje się, że pomysł płacenia abonamentu jest w tej chwili niemożliwy do utrzymania".

W związku z tym w przyszłej kadencji Sejmu na pewno definitywnie rozwiążemy tę kwestię systemowo, w oparciu o finansowanie z budżetu państwa

- zapowiedział wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego. Dodawał, że według jego szacunków na sfinansowanie mediów publicznych wystarczałoby 2 mld zł rocznie, ale Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji  potrzeby wylicza na 2,6-2,8 mld zł.

Z kolei przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański pod koniec sierpnia sugerował, że na media publiczne powinno iść z budżetu państwa 0,2 proc. PKB. Szacował tę kwotę na 3-3,5 mld zł. Tyle, że 0,2 proc. z PKB Polski, który nominalnie już w 2018 r. przekroczył 2 biliony złotych, to ponad 4 mld zł.

Abonament zostaje, rekompensaty też będą

Wiceminister Lewandowski zwracał w czwartek uwagę, że media publiczne są już de facto od kilku lat współfinansowane z budżetu państwa poprzez rekompensaty. PiS przelewa bowiem publiczne pieniądze do TVP i Polskiego Radia tłumacząc, że rekompensuje im tym samym brak wpływów od osób ustawowo zwolnionych z abonamentu. W latach 2017-2018 rekompensaty wyniosły ok. 970 mln zł, w marcu w życie weszła z kolei ustawa gwarantująca mediom publicznym kolejne 1,26 mld zł.

Jak wynika z danych KRRiT, w 2018 r. wpływy do TVP i Polskiego Radia z abonamentu wyniosły 741,5 mln zł. Kolejne 673 mln zł media publiczne otrzymały z tytułu rekompensat z budżetu państwa za brak wpływów od osób ustawowo zwolnionych z abonamentu. Łącznie wpływy wyniosły nieco ponad 1,4 mld zł.

Wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnegoWpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego Źródło: KRRiT

W czwartek premier Mateusz Morawiecki dawał do zrozumienia, że nie będzie chciał zrezygnować ani z abonamentu RTV, ani z dalszego wypłacania rekompensat mediom publicznym z budżetu państwa. 

Abonament RTV jest płacony przez niewielką liczbę mieszkańców, w przyszłości należy zastanowić się, jak spowodować, żeby on był na poziomie niskim ale dość powszechnym

- komentował premier w czwartek w rozmowie z money.pl. O rekompensatach Mateusz Morawiecki mówił z kolei, że są "słuszne i sprawiedliwe". 

Więcej o:
Komentarze (114)
Zamieszanie wokół likwidacji abonamentu RTV. Morawiecki ma zupełnie inną wersję
Zaloguj się
 • biesczad1

  Oceniono 55 razy 51

  Matoły, zakodujcie sygnał swojej szczujni: a jak ktoś chce taplać się w g@wnie, to niech płaci abonament - amen!!!

 • muminos1

  Oceniono 40 razy 40

  Mateusz . daj umowę do podpisanie i tyle.
  za C+ place. za internet płace- za tefelon płace - to moja decyzja./ będę chciał TVP -tez zapłacę .

 • vontomke

  Oceniono 28 razy 28

  2.5 mld zł rocznie na toporną propagandę, dlaczego ku...zja nie może sfinansować się z reklam tak jak to z powodzeniem robi TVN24? To jest pralnia pieniędzy ze SKOKów?

 • stasi1

  Oceniono 28 razy 28

  To chyba PiS powinien płacić w końcu to oni się uwłaszczyli na publicznej telewizji i radiu. Czy nie można iść do sądu aby stwierdzić że ta telewizja i radio nie wypełnia swojej podstawowej roli? Za to że nie rzetelnie pokazuje świat. Oczywiście jakąś karę pewnie telewizja musiała by zapłacić ale kiedyś tą kwotę można było by ściągnąć z kurskiego. I z Czabańskiego że nie wypełnia swojej roli nadzorcy

 • six_a

  Oceniono 28 razy 26

  zacznijmy od tego, że abonament jest złodziejstwem, jeżeli nie płacą go wszyscy z wyjątkiem zwolnień specjalnych. po drugie jest podwójnym złodziejstwem, jeżeli jeszcze dokładacie burdelowi kurskiego z budżetu. zabieracie moje pieniądze na ten cel dwa razy (abonament + podatki)
  a skończmy na tym, że nie włączyłam jedynki, dwójki ani całej reszty od trzech lat. a im więcej pieniędzy będziecie pchać kurskiemu do gardła, tym mniejsze są szanse, bym kiedykolwiek to zrobiła.

 • Misue Tanaka

  Oceniono 25 razy 25

  Haha,jeden idiota mówi to drogi idiota tamto.A naprawdę suweren płaci na k.... wizję i jeszcze się cieszy.Ppwodzenia suwerenie.

 • meki_majcher

  Oceniono 23 razy 23

  Zaraz, zaraz, to nie chodzi o płacenie obywatelom za oglądanie TVP, tylko żeby obywatele płacili??
  No to powodzenia, Mateusz, powodzenia...Tatę pozdrów, póki jeszcze na wolności...

 • elfoot

  Oceniono 22 razy 22

  Abonament powinni płacić członkowie PiS. W końcu to ich TV.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX