Pentagon wstrzymuje niektóre inwestycje w Polsce, a MON uspokaja: To jedynie niewielkie opóźnienia

"Przesunięcia w budżecie obronnym USA spowodują jedynie niewielkie opóźnienia zaplanowanych już inwestycji w infrastrukturę wojskową w naszym kraju i nie będą miały istotnego wpływu na bieżącą obecność sił zbrojnych USA w Polsce" - podało Ministerstwo Obrony Narodowej.

Jak sugeruje MON, powołując się na zapewnienia Pentagonu, Amerykanie nie wstrzymali inwestycji całkowicie, a jedynie ją opóźnią. Mowa o łącznej sumie 3,6 mld dolarów, które wraz z innymi środkami przesunięto na budowę od dawna zapowiadanego przez Trumpa muru wzdłuż granicy USA z Meksykiem.

>>> Meksyk szykuje się na zapowiadane przez prezydenta USA deportacje.

Co więcej, polski resort obrony podkreśla, że opóźnienia nie będą miały wpływu na dalszą współpracę polsko-amerykańską i zwiększenie obecności żołnierzy USA w naszym kraju.

Skutki korekt budżetowych, z uwagi na ich niedużą wartość i planowany termin rozpoczęcia, będą mogły być szybko zniwelowane w kolejnym budżecie obronnym USA. Decyzje dotyczące Polski stanowią jedynie kilkuprocentową część planowanych opóźnień

- zapewnił MON w oświadczeniu.

Jednocześnie resort podkreśla, że ustalenia z Departamentem Obrony USA z 12 czerwca dotyczące docelowego rozlokowania amerykańskich żołnierzy są aktualne i obowiązujące.

Polsko-amerykańskie rozmowy

Szef MON Mariusz Błaszczak spotkał się z amerykańskim doradcą ds. bezpieczeństwa narodowego Johnem Boltonem 30 sierpnia w Warszawie. W czasie rozmów dyskutowano sposoby realizacji podpisanej w czerwcu przez prezydentów Dudę i Trumpa porozumienia o zwiększeniu obecności amerykańskich żołnierzy w Polsce.

Do tej pory ustalono sześć lokalizacji, a w planach jest siódma, które miałyby pozwolić na stałe stacjonowanie ok. 4,5 tys. amerykańskich żołnierzy.

Więcej o:
Komentarze (22)
Pentagon wstrzymuje inwestycje w Polsce, a MON uspokaja: to jedynie niewielkie opóźnienia
Zaloguj się
 • czechy11

  Oceniono 10 razy 6

  Kilkanascie miliardów kasy już kundle z PiS w zębach przyniosły. I tylko o to chodziło znaleźć kretynow.

 • radek_sziwa

  Oceniono 5 razy 5

  Easy, bulanda zapłaci, zrobi laskę z połykiem i jeszcze podziękuje że Pan Wujek Sam wybrał akurat nasze głębokie gardło.

 • dupazbita

  Oceniono 5 razy 5

  Jak tylko "Polaczki" wpłacą zaliczkę na nowe F-35 to zaraz się pieniądze "na amerykańskie inwestycje" znajdą. A suweren będzie głosował na pis bo już mu pisaści obiecali bazy od morza do gór.

 • montagnes44

  Oceniono 6 razy 4

  Mogą ograniczać, polski podatnik zapłaci za wszystko bez mrugnięcia okiem.

 • barrt21

  Oceniono 3 razy 3

  trzeba tutaj zaznaczyć, że nasi najwięksi sojusznicy to wielki polski kościół narodowy i oczywiście usa, razem stworzymy ostatnią ostoję moralności w tym zgniłym świecie.
  Oczywiście wcześniej trzeba uregulować odpowiednią składkę w walucie wymienialnej..

 • lud.czerski.wyklety

  0

  Może byście prawdziwe źródło zdjęcia podali, złodzieje.

  "A squad of soldiers learn communication and decision-making skills during virtual missions at the Grafenwoehr Training Area, Germany, as part of the 7th Army NCO Academy Warrior Leaders Course, May 26, 2009. U.S. Army photo by Christian Marquardt"

 • aietes

  0

  Niemcy nazywali to "skracaniem" frontu.

 • plastikpiokio

  Oceniono 1 raz -1

  mon pozwolił się wydymać jankesom ---ale to normalne ---ktoś musi robić za cwaniaka a ktoś za głupka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX