Nowy polsko-brytyjski niszczyciel czołgów jedną salwą może zatrzymać batalion pancerny

Na targach broni w Kielcach Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z brytyjskim koncernem MBDA przedstawiła trzy koncepcje niszczyciela czołgów. Może on w jednym ataku zniszczyć nawet ponad 20 nowoczesnych czołgów.

Polscy wojskowi chcą walczyć z przeważającymi siłami pancernymi, korzystając między innymi z niszczycieli czołgów. Współcześnie to zwykle gąsienicowe opancerzone pojazdy wyposażone w precyzyjne rakietowe pociski przeciwpancerne. I właśnie Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ) razem z brytyjskim koncernem MBDA przedstawiła trzy demonstratory nowego niszczyciela czołgów.

Podwozie do tego pojazdu dostarcza polska strona. W najtańszym rozwiązaniu może to być zmodernizowana wersja wiekowego transportera opancerzonego BWP-1 konstrukcji radzieckiej, którego nasza armia ma dziesiątki. W nieco droższym, mamy podwozie rozwijane jest przez polską spółkę OBRUM, to tzw. Uniwersalna Modułowa Platforma Gąsienicowa (UMPG). Jeszcze inne, bardziej nowoczesne produkowane jest już na licencji koreańskiej pod armatohaubicę Krab. 

Demonstrator polsko-brytyjskiego niszczyciela czołgów z rakietami Brimstone i na podwoziu BWP-1Demonstrator polsko-brytyjskiego niszczyciela czołgów z rakietami Brimstone i na podwoziu BWP-1 PGZ

>>> Mirosław Różański: „Budowa Fort Trump jest nieporozumieniem”. Dlaczego? Zobacz wideo:

Czytaj więcej: Rządzący Szwecją socjaliści sięgają po rozwiązanie przetestowane przez PiS nad Wisłą. Nowy podatek

Rakiety Brimstone prawie zawsze trafią w cel

Na tych podwoziach mogą być zainstalowane specjalne kasetowe wyrzutnie z brytyjskimi pociskami Brimstone. Pierwotnie były rakiety powietrze-ziemia średniego zasięgu do niszczenia czołgów, przypominające amerykańskie Hellfire, ale od nich bardziej zaawansowane. Brimstone może np. być wystrzelona nad określony obszar i tam już pocisk samodzielnie znajdzie cel, czyli czołg.

Zasięg tej rakiety to 12 km. Co najważniejsze w całym pomyśle, to na polskim podwoziu można zainstalować nawet trzy wyrzutnie Brimstone - łącznie daje to 24 rakiety. To ogromna siła ognia. Nawet śmigłowiec Apache, zaprojektowany przede wszystkim do niszczenia czołgów, przenosi "tylko" 16 rakiet Hellfire.

Brytyjczycy twierdzą, że efektywność rakiet Brimstone sięga 98,7 proc. Oznacza to np., że pojedynczy niszczyciel może w jednym ataku zniszczyć nawet 22 nacierające czołgi. W wypadku, gdy takie uderzenie spadnie na batalion pancerny nieprzyjaciela liczący 50 pojazdów, praktycznie go zatrzymuje. A udany atak dwóch niszczycieli czołgów oznacza powstrzymanie natarcia całej brygady pancernej. Obecnie żadna z armii świata nie dysponuje niszczycielem czołgów o tak dużej sile rażenia.

Tekst pochodzi z bloga PortalTechnologiczny.pl.

Więcej o:
Komentarze (312)
Polsko-brytyjski niszczyciel czołgów jedną salwą może zatrzymać batalion pancerny
Zaloguj się
 • cezaryk

  Oceniono 57 razy 43

  Gdzie są słynne śmigłowce polsko–ukraińskie?
  Minister wojny obiecywał... ja mu wierzę.

 • gordejuela

  Oceniono 30 razy 22

  Obecnie żadna z armii świata nie dysponuje niszczycielem czołgów o tak dużej sile rażenia.

  Brytyjska tez nie ?.

 • cysiowps

  Oceniono 20 razy 18

  Polsko-brytyjski ? Polska dostarcza tylko podwozie i to do 2 słabszych wersji, bo do najnowocześniejszej Koreańczycy. A uzbrojenie, czyli to co najważniejsze, robią Anglicy.
  Czym tu się chwalić ?

 • elbertson

  Oceniono 12 razy 12

  Antonii - najlepszy niszczyciel śmigłowców !!!!

 • owrank

  Oceniono 20 razy 12

  Polsko-brytyjski???? A na czym polega polski wkład? Bo piszą albo o dostarczeniu odświeżonego radzieckiego podwozia, albo koreańskiego nowoczesnego podwozia.....albo polskiego NIEISTNIEJACEGO (bo to się kryje pod określeniem 'ciągle rozwijane')

 • kornel-1

  Oceniono 11 razy 11

  Konstrukcja - brytyjska
  woda do święcenia - polska

  Rozpiera mnie duma!

 • pijanymarynarz

  Oceniono 11 razy 11

  Która to już koncepcja w polskiej zbrojeniówce...

  Gdzie PL-01?

 • jaro221

  Oceniono 21 razy 11

  Mam pytanie: czy Brimstone rozróżnia transporter od czołgu oraz zniszczony czołg od nie zniszczonego?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX