"Milion plus" dla szpitali. Ministerstwo Zdrowia próbuje reanimować małe szpitale tuż przed wyborami

"Milion plus" dla szpitali. 373 placówki dostaną z budżetu państwa średnio 922 tys. zł wsparcia - informuje "Rzeczpospolita". Pieniądze te mają pomóc najmniejszym i najbiedniejszym lecznicom w kraju. Ich dyrektorzy uważają jednak, że taka kwota nie wystarczy.

Jak informuje "Rzeczpospolita", Ministerstwo Zdrowia na miesiąc przed wyborami próbuje pomóc szpitalom, które przed wakacjami groziły wypowiedzeniem umów z Narodowym Funduszem Zdrowia. Najmniejsze i najbiedniejsze placówki mają otrzymać od 50 tys. do nawet 3,4 mln zł. 

"Milion plus" nie wystarczy? Dyrektorzy szpitali wskazują problemy, z jakimi muszą się mierzyć

Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że rząd PiS stara się zatrzymać kadrę medyczną w Polsce i od początku swojej kadencji podniósł pensje lekarzy, pielęgniarek i ratowników medycznych. Zdaniem szefa resortu dodatkowe środki dla małych i biednych szpitali pozwolą dyrektorom na podwyżki dla tych pracowników, którzy nie zostali objęci ustawową podwyżką wynagrodzenia. Są to m.in. fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni. Ci drudzy zapowiedzieli, że złożą wniosek do Trybunału Konstytucyjnego, bo nie zgadzają się na nierówne traktowanie zawodów medycznych. Związkowcy zazyli także, że jeśli nie dostaną podwyżek, przystąpią do protestu, co sparaliżuje prace szpitali.

Dyrektorzy placówek medycznych uważają, że "milion plus" nie pomoże szpitalom w podniesieniu się z kryzysu, po problemem są nie tylko podwyżki dla fizjoterapeutów czy diagnostów, ale także koszty usług zewnętrznych, podwyżka płacy minimalnej oraz wynagrodzenie dla pielęgniarek i lekarzy. W rozmowie z "Rzeczpospolitą" dyrektor Szpitala Powiatowego w Ostródzie Janusz Boniecki, którego szpital ma w tym roku 1 milion straty, powiedział, że Ministerstwo Zdrowia musiałoby wesprzeć szpitale kwotą 4 mld zł, a nie 802 mln zł, aby realnie im pomóc. 

Więcej o:
Komentarze (5)
"Milion plus" dla szpitali. Ministerstwo Zdrowia próbuje reanimować małe szpitale tuż przed wyborami
Zaloguj się
 • phugoid

  Oceniono 3 razy 3

  bezszyjna eurowybranka i koryciara klempa już swego czasu "uratowała" mały szpital w swoim rodzinntm sycowie także teraz pora na kolejne

 • mikrobyznesmen

  Oceniono 2 razy 2

  === Minister zdrowia Łukasz Szumowski podkreślił, że rząd PiS stara się zatrzymać kadrę medyczną w Polsce ===

  ... wykrzykując ustami pisowskiej posłanki Hrynkiewicz "Niech jadą!" kiedy w Sejmie dyskutowano o problemie lekarzy wyjeżdżających z Polski?

 • rozterka47

  Oceniono 1 raz 1

  a o ile stracą na wartości renty i emerytury w roku 2021 , po wzroście cen i opłat , po wzroście inflacji ?

 • rozterka47

  Oceniono 1 raz 1

  Wszystko obiecują i pudruja przed wyborami , dziwi mnie ,że tak dużo ludzi wierzy w to , że budżet jest z gumy a pieniądze mnożą się przez pączkowanie .

 • FILIP

  Oceniono 1 raz 1

  Więcej kasy na toruńskiego belzebuba! Więcej kasy na hulanki i swawole "dobrej zmiany"!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX