Brexit. John Bercow, charyzmatyczny spiker Izby Gmin, zapowiedział rezygnację ze stanowiska

Spiker Izby Gmin John Bercow zapowiedział swoje odejście ze stanowiska po wcześniejszych wyborach parlamentarnych lub 31 października - jeśli do wyborów do tego czasu nie dojdzie.
Jeśli Izba zagłosuje dziś za wcześniejszymi wyborami parlamentarnymi, moja służba jako spiker i poseł zakończy się wraz z końcem tej kadencji parlamentu. Jeśli Izba nie zagłosuje za wyborami, doszedłem do wniosku, że najmniej uciążliwym i najbardziej demokratycznym sposobem działania będzie moje odejście w czwartek 31 października 

- tłumaczył w Izbie Gmin John Bercow. Dodawał, że ostatni tydzień października może być "dosyć gorączkowy", i lepiej będzie, jeśli w fotelu spikera będzie zasiadała "doświadczona" osoba. Bercow zdecydowanie nią jest, bo funkcję spikera Izby Gmin (odpowiednik marszałka Sejmu w Polsce) sprawuje od 10 lat.

"Oooordeeer!"

John Bercow jest zdecydowanie nietuzinkową postacią. Do historii brytyjskiego parlamentu przejdzie z pewnością swoimi tubalnymi okrzykami "order" (ang. porządek, spokój) do posłów rozemocjonowanych dyskusjami głównie na temat brexitu. Przywoływał członków Izby Gmin do porządku także m.in. osobliwymi uwagami typu "bądź dobrym chłopcem", "uspokój się i idź na jogę" itd. Ministrowi do spraw dzieci radził, by ten "spróbował się uspokoić i zaczął zachowywać jak dorosły, a jeśli nie potrafi, jeśli to jest ponad jego możliwości, opuścił izbę", dodając: "poradzimy sobie bez ciebie".

Wśród polityków ma chyba tylu zwolenników, co przeciwników. Tych drugich szczególnie w Partii Konserwatywnej, z której sam się wywodzi. Zarzucają mu brak bezstronności (która jest wymagana na jego stanowisku) i podejrzewają o to, że jest przeciwnikiem brexitu i w odpowiedni sposób steruje debatą parlamentarną. On sam zresztą przyznał kiedyś, że w referendum z 2016 roku głosował za pozostaniem w UE.

Bercow często w ostatnich latach sprzeciwiał się rządowi. Na początku stycznia po jednej z takich sytuacji brytyjska prasa nazwała go m.in. "spikerem diabła".

W ostatnim czasie znany był przede wszystkim z zablokowania możliwości trzeciego głosowania umowy brexitowej, czego chciała Theresa May. Bercow powołał się na zasadę sprzed 400 lat, która zabrania poddawania pod głosowanie wniosku, który podczas tej samej sesji parlamentu został już odrzucony. Spiker argumentował, że taki wniosek musiałby się "istotnie różnić" od poprzedniego. Ostatecznie głosowano tylko część umowy brexitowej. 

Czytaj więcej: Wielka Brytania w politycznym kryzysie. Co to oznacza dla Polaków na Wyspach?

Kto następca Bercowa?

Zgodnie z tradycją, na fotelu spikera Izby Gmin raz zasiada poseł wywodzący się z Partii Konserwatywnej, a raz z Partii Pracy. Teraz więc przyjdzie kolej na kogoś z Partii Pracy. BBC sugeruje, że może to być deputowany Lindsay Hoyle lub Harriet Harman, dwukrotnie tymczasowa liderka Partii Pracy (w 2010 i 2015 r.). 

Więcej o:
Komentarze (99)
John Bercow odchodzi. Charyzmatyczny spiker Izby Gmin zapowiada rezygnację
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 70 razy 68

  A do roboty jeździł na rowerku. Nie to co ta bezwolna kukła co to ostatnio wylatała parę milionów.

 • lusjola

  Oceniono 45 razy 45

  Szkoda Mr. Bercow Pan jest najlepszy w tym co pan robi !!! I oni Pana słuchają !!!

 • marymania

  Oceniono 27 razy 27

  Ciekawe co by powiedział Bercow jakby spotkał naszego lotniko-ogrodnika i jakby mu powiedzieli, że to coś to jego polski odpowiednik w randze marszałka parlamentu i druga osoba w państwie. Nie uwierzyłby! :))))

 • satoriusz

  Oceniono 24 razy 20

  Gosć jest super. Szkoda że nie będzie już ryczał order. To jest coś!

 • honkers

  Oceniono 22 razy 18

  Bercow to jeden, o ile nie jedyny, rozsądny polityk w Małej Brytanii.

 • to_ja_troll_trzeci

  Oceniono 19 razy 15

  ktoś sobie wyobraża żeby coś takiego powiedział sługus ukraińskiego pomiota, Kuchciński?

 • calmy

  Oceniono 13 razy 13

  "Bercow często w ostatnich latach sprzeciwiał się rządowi. "
  I zyskał powszechny szacunek.
  A mógł zostać podnóżkiem prezesa swojej partii z dostępem do latania na nieszpory lub dziwki nieletnie.
  I to jest różnica. Z jednej strony parlamentaryzm i debata, której strzeże niezawisły spiker, z drugiej folwark szczerbatego który zmusza stado spoconych podwładnych do głosowania za ustawami, których nawet nie przeczytali.
  Ale pewnie nie chciał.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX