Brexit. Sąd uznał zawieszenie prac parlamentu przez Borisa Johnsona za bezprawne

Court of Session - szkocki sąd cywilny najwyższej instancji - orzekł, że zawieszenie prac brytyjskiego parlamentu na wniosek Borisa Johnsona było bezprawne.

Przypomnijmy, że prace brytyjskiego parlamentu są zawieszone od wtorku 10 września do 14 października. Zawnioskował o to pod koniec sierpnia Boris Johnson, i uzyskał formalną zgodę królowej. Premier swoją decyzję tłumaczył tym, że chce skupić się na rządowych reformach, a przepychanki z parlamentarzystami miałyby w tym przeszkadzać. Opozycja twierdziła, że Johnson chciał doprowadzić do brexitu bez umowy.

O zbadanie przez sąd zgodności z prawem zawieszenia prac parlamentu wniosło ponad 70 deputowanych. W środę trzech sędziów z Court of Session uznało, że wniosek Johnsona o zawieszenie był bezprawny, niezgodny z konstytucją i nieważny, bo miał na celu stłumienie debaty i działań parlamentu co do brexitu.

- Był to rażący przypadek wyraźnego złamania ogólnie przyjętych standardów postępowania władz publicznych - mówił w środę jeden z sędziów. 

Będzie apelacja

Rząd Borisa Johnsona zapowiedział, że odwoła się od wyroku. Co ciekawe, szkocki sąd jeszcze tydzień temu podjął w tej samej sprawie zupełnie inną decyzję - uznał, że nie Johnson nie złamał prawa, a jego decyzję powinni oceniać wyborcy, a nie sąd. 

Również w zeszłym tygodniu High Court, czyli londyński sąd wyższej instancji, rozpatrzył sprawę zawieszenia prac parlamentu pozytywnie dla Johnsona. Apelacja w tej sprawie odbędzie się w Sądzie Najwyższym w Londynie 17 września. Prawdopodobnie wtedy również rozpatrzone zostanie odwołanie brytyjskiego rządu od dzisiejszego orzeczenia sądu w Szkocji.

Zawieszenie parlamentu nieprawne - co teraz?

Choć Court of Session uznał zawieszenie prac parlamentu za bezprawne i nieważne, nie oznacza to, że deputowani wrócą do ław parlamentarnych. Wszystko prawdopodobnie ostatecznie rozstrzygnie londyński Sąd Najwyższy. 

Więcej o:
Komentarze (42)
Brexit. Sąd uznał zawieszenie prac parlamentu przez Borisa Johnsona za bezprawne
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 26 razy 26

  De Pfeffel Johnson: przegral wszystkie glosowania w parlamencie. Stracil 21 poslow, wlaczajac wlasnego brata. Czlowiek sukcesu.
  Natomiast wyrokiem szkockiego sadu nie ma co sie tragicznie ekscytowac. Sad w Londynie raczej to uchyli bo juz podobna sprawe oddalil niedawno. Chyba, ze wyjda na jaw kwiatki w stylu dokumentow z Number 10, ktore juz zaczely wyplywac a z ktorych wynika ze De Pfeffel lgal jak pies w temacie zawieszenia parlamentu.
  Brexit to szalenstwo.

 • pavise

  Oceniono 20 razy 18

  Ci to dopiero mają burdel za rosyjskie pieniądze....

 • 2fat

  Oceniono 16 razy 14

  My mamy na szczęście obiektywny Trybunał Konstytucyjny na którego sędziów Karaluch nie ma żadnych haków. Pogłoski np. o Wolfie czy działalność Muszyńskiego w służbach to plotki...

 • wierny_nie_poddany

  Oceniono 15 razy 13

  O Matko Boska Przenajświędsza!
  Już to opublikowali?
  U nas byłoby po chrześcijańsku, po brexicie.

 • Kapitan Flint

  Oceniono 13 razy 13

  Podoba mi się to rozmontowywanie imperium przez skretyniałych spadkobierców królowej Wiktorii. Wydawało się, że po II WŚ już jest koniec, ale znaleźli się debile, którzy dali radę.

 • thegosc

  Oceniono 8 razy 8

  A opublikowali wyrok ? Bo może to było spotkanie towarzyskie przy kawie ?
  Johnson ty zostaw ta wódka ! Ty na szkolenie do bolszewików jedź ! Ty brexit bedziesz robić !

 • vanlig

  Oceniono 4 razy 4

  bo najpierw trzeba było przejąć sądy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX