Wcześniejsza spłata kredytu musi oznaczać zwrot części kosztów. Wyrok TSUE bardzo nie po myśli banków

Klient, który spłacił kredyt konsumencki przed czasem, musi otrzymać proporcjonalny zwrot wszystkich poniesionych kosztów - orzekł w środę Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Wyrok jest bardzo nie po myśli banków i firm pożyczkowych.

Kiedy zaciągamy kredyt konsumencki (czyli np. kredyt gotówkowy, pożyczkę - czy to w banku czy w firmie pożyczkowej), płacimy zarówno odsetki, jak i pewne jednorazowe opłaty - np. prowizję za udzielenie kredytu, składki ubezpieczeniowe czy opłaty administracyjne.

W którymś momencie powstało jednak pytanie - czy jeśli spłacimy taki kredyt przed czasem, to powinniśmy odzyskać część tych kosztów? Przykładowo, jeśli zaciągnęliśmy pożyczkę na rok, i na początku zapłaciliśmy prowizję w wysokości 200 zł, to czy spłacając tę pożyczkę po pół roku, powinniśmy odzyskać 100 zł - proporcjonalną część prowizji? 

Pożyczkodawcy oczywiście stali na stanowisku, że w żadnym wypadku zwrot się nie należy, m.in. dlatego, że prowizja jest kosztem niezależnym od długości trwania umowy, "pokrywa" koszty stałe typu ocena zdolności kredytowej, wynagrodzenie pracownika itd. A te są niezależne od tego, czy ktoś pieniądze odda po miesiącu czy po kilku latach.

Wcześniejsza spłata kredytu - wyrok TSUE po myśli klientów

Banki i firmy pożyczkowe w takim rozumowaniu są jednak coraz bardziej osamotnione. Już ponad trzy lata temu we wspólnej interpretacji przepisów Rzecznik Finansowy oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stanęli na stanowisku, że przy wcześniejszej spłacie klientowi należy się proporcjonalny zwrot wszystkich poniesionych wcześniej kosztów.

Kilka miesięcy temu po stronie klientów w sprawie przeciwko SKOK-owi Stefczyka, mBankowi i Santander Consumer Bankowi stanął też rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. W środę zrobili to także sędziowie TSUE, orzekając, że unijne przepisy "należy interpretować w ten sposób, że prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta".

Wyrok TSUE będzie respektowany?

Z doświadczenia UOKiK wynika, że są instytucje finansowe, które nie rozliczają się z konsumentem. Owszem umarzają odsetki za czas, w którym ktoś już nie będzie korzystać z kredytu, ale zatrzymują część opłat np. administracyjnych, prowizji czy składek na ubezpieczenie. To naruszenie prawa. Cieszę się, że Trybunał Sprawiedliwości UE potwierdził dotychczasowe stanowisko urzędu 

- komentuje Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE zapadł w konkretnej sprawie, ale z pewnością w podobnych sprawach sądowych powodowie i ich adwokaci będą się na niego powoływać. Możliwe, że banki zmienią po prostu swoje procedury, i będą "z automatu" zwracać tyle kosztów kredytu, ile powinny, zamiast narażać się na pozwy klientów. 

Prezes UOKiK apeluje o respektowanie wyroku TSUE. Poinformował również, że już postawił zarzuty 21 firmom z sektora pozabankowego, które nie rozliczają się z klientami.

Więcej o:
Komentarze (75)
Wcześniejsza spłata kredytu musi oznaczać zwrot części kosztów. Wyrok TSUE bardzo nie po myśli banków
Zaloguj się
 • 5-mamuska

  Oceniono 20 razy 12

  Bankster Morawiecki jeździ za nasze pieniądze w swojej= pisowskiej Kampanii Wyborczej i ma się dobrze

 • dzabbi

  Oceniono 13 razy 11

  To jest konsekwencja pazerności banków. Jeśli są to koszty stałe, to czemu rosną proporcjonalnie do kredytu? Za kredyt budowlany zapłaciliśmy prowizję 6 tys., w zamian dobry bank przy podpisaniu umowy podarował nam butelkę wina. Śmialiśmy się z żoną, że to najdroższe wino, jakie piliśmy. Ile z tego to były faktyczne koszty?

 • piesnakoty

  Oceniono 14 razy 10

  Skoro czynności, których koszt niby pokrywa prowizja są takie same niezależnie od wysokości kredytu, to dlaczego prowizja banku nie jest taka sama dla wszystkich kredytów tylko wyrażona procentowo od wartości udzielonego kredytu?

 • arfer

  Oceniono 9 razy 9

  Zmieni się niewiele, prowizja się będzie nazywała ubezpieczeniem od utraty zdolności lotów w kosmos i będzie naliczana i wymagana za pierwsze 3 m-ce umowy, przez pozostałe 117 już nie.

 • wolak007

  Oceniono 6 razy 4

  Dowcipnie napiszę! Skoro klient spłaca kredyt przed czasem. Znaczy się, że Bank się pomylił w swojej ocenie, niech wiec płaci!.. ;€

 • Freddy Kruger

  Oceniono 8 razy 4

  Banki w drobnych sprawach maja w powazaniu prawo. Podobnie ubezpieczyciele. Ale wlasnie od tego panie Niechcial jest panski urzad do spółki z KNF

 • occam

  Oceniono 2 razy 2

  Szkoda że zajęło tyle czasu dojście do takich decyzji, ale lepiej późno niż wcale.

  Teraz jeszcze niech się zajmą procentowością kosztów, które są stałe.

 • sselrats

  Oceniono 8 razy 2

  Jak klient splacil za szybko kredyt to nalezy mu dac frankowy.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX