Centralny Port Komunikacyjny w trzech odsłonach. Bursztynowy dach, strefa SPA i leśny terminal

Lotnisko-miasto: tak przedstawia się główna koncepcja architektoniczna opracowywana dla Centralnego Portu Komunikacyjnego. Według propozycji architektów nowe polskie lotnisko może mieć dach przypominający bursztyn, terminal w kształcie trójkąta oraz park w okolicach portu.

Jak podaje "Dziennik Gazeta Prawna" kolejne projekty architektoniczne Centralnego Portu Komunikacyjnego przygotowane zostały w ramach warsztatów architektonicznych zorganizowanych wspólnie z ambasadą Wielkiej Brytanii. Projekty przygotowane zostały przez projektantów z Woods Bagot, KPF, Populous oraz pracowni Zaha Hadid Architects, Chapman Taylor, Gimshaw, Benoy, Poster+Partners czy Pascall+Watson. Pomysły tych firm mają być wykorzystane podczas przygotowania masterplanu lotniska, który ma zostać zlecony na początku 2020 roku. Wcześniej projektanci tych firm pracowali m.in. przy projektach lotnisk w Paryżu, Seulu, Amsterdamie i Singapurze.

Projekty architektoniczne Centralnego Portu Komunikacyjnego - trójkątny terminal, strefa relaksu oraz port otoczony parkiem

Jakie wizje Centralnego Portu Komunikacyjnego przedstawili dotychczasowi architekci? Pracownia KPF zaproponowała terminal w kształcie trójkąta, którego celem ma być skrócenie odległości między centralną częścią lotniska, a bramkami do odpraw. "Nawiasem mówiąc, trójkąt to piękny kształt, przywołujący na myśl splecione dłonie i kojarzący się z solidarnością, która jest tak bliska polskiej tożsamości" - dodał architekt Jens Hardvendel z KPF. Wnętrze portu  ma być jasne i przestronne, co zagwarantuje przezroczysty dach oświetlany pomarańczowymi świetlikami, które kojarzyć się mają z bursztynem. Dodatkowo w miejscach przeznaczonych dla pasażerów pojawią się drzewa i rośliny, które mają odstresować podróżujących.

Projektanci Populous postrzegają CPK jako lotnisko-miasto, które mają koncepcyjnie przypominać ich poprzednie projekty dla lotnisk Chagi w Singapurze i De Gaulle'a w Paryżu. Dla pasażerów mają zostać wyznaczone strefy wypoczynku (miejsca do czytania, centrum SPA i masażu), uprawiania sportu (siłownia i basen) oraz miejsca przeznaczone dla spotkań biznesowych czy pracy. Wprowadzona zostanie także rozszerzona przestrzeń handlowa i restauracyjna oraz place zabaw dla dzieci.

Z kolei pracownia Woods Bagot zainspirowała się polskim krajobrazem. W ich projekcie pojawiły się sufity nawiązujące wyglądem do pni drzew. Wokół lotniska ma zostać utworzony park ze ścieżkami rowerowymi i placami zabaw.

Budowa CPK oraz niezbędne dojazdy do lotniska mają kosztować około 34 miliardów złotych. W lipcu z pieniędzy skarbu państwa przeznaczonych zostało 300 milionów złotych, które mają zostać przeznaczone na prace przygotowawcze, w tym projekty nowego lotniska. Zgodnie z założeniami rządu Centralny Port Komunikacyjny ma być gotowy do 2027 roku, chociaż pełnomocnik ds. budowy CPK Mikołaj Wild przyznał, że termin ten może się przesunąć. 

Więcej o:
Komentarze (138)
Centralny Port Komunikacyjny w trzech odsłonach. Bursztynowy dach, strefa SPA i leśny terminal
Zaloguj się
 • bling.bling

  Oceniono 29 razy 29

  Czy wieża kontroli lotów będzie na czubku krzyża czy w głowie posągu Jezusa?

 • krynolinka

  Oceniono 30 razy 28

  Jak mieszkania+, wszystko na wirtualnej desce kreślarskiej. Nie chodzi o to żeby rynnę zamontować tylko w nieskończoność na nią zbierać.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 24 razy 24

  Zaczarowany Olowek.

 • cmok_wawelski

  Oceniono 25 razy 21

  My tym misiem otwieramy oczy niedowiarkom. To taka nowa Mierzeja i Miedzymorze w jednym?
  Pytanie: czy beda parkingi dla twych juz zwizualizowanych wczesniej (miliona) elektrycznych aut Pana Premioera? Byloby ladnie..

 • religijnych.uczuc.obraza

  Oceniono 20 razy 18

  Centralny Port Komunikacyjny im. Braci Kaczyńskich - Baranów.

 • etykieta.zastepcza

  Oceniono 18 razy 16

  A strefa dla promów kosmicznych pasażerskich i oddzielny (tajny) kosmodrom dla krążowników Imperium tudzież Najwyższego Porządku (jak zwał tak zwał) też będą?
  Czy też jak zwykle wyjdzie coś paździerzowego a la Mos Eisley?

 • radon13

  Oceniono 15 razy 15

  Czyli jednak kosmoport,

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX