Brexit. Według eksperta "Boris Johnson okłamał królową". Premier "zrezygnuje i to bardzo szybko"

Sąd w Szkocji uznał, że Boris Johnson zawiesił prace brytyjskiego parlamentu bezprawnie. Zdaniem prawnika opinia sądu oznacza, że premier okłamał królową lub co najmniej wprowadził ją w błąd.

Szkocki sąd cywilny najwyższej instancji (Court of Session ) orzekł wczoraj, że zawieszenie prac brytyjskiego parlamentu, wprowadzone przez królową na wniosek Borisa Johnsona, było bezprawne. Sędziowie stwierdzili, że motywacją premiera była jedynie chęć uniknięcia przejęcia kontroli nad sposobem, w jaki przeprowadzany jest brexit.

Johnson od początku zaprzeczał, że przerwa w pracy parlamentu ma z brexitem cokolwiek wspólnego. Argumentował, że czasu na ustalenie warunków rozstania z UE będzie dość, a jego rząd potrzebuje czasu na zajęcie się kwestiami edukacji i zdrowia. I w ten sposób motywował swoją prośbę zwracając się do królowej. 

"Boris Johnson okłamał królową"

Opozycja i część mediów premierowi nie uwierzyła twierdząc, że robi po prostu wszystko, by zaplanowany na 31 października brexit nastąpił. Plan brytyjskiego premiera nie do końca się sprawdził, bo jego polityczni przeciwnicy przeprowadzili przez parlament ustawę, która zabrania premierowi opuszczania wspólnoty "na twardo". Bunt wewnątrz partii kosztował premiera większość. 

David Allen Green, ekspert prawny, twierdzi, że w obliczu wyroku szkockiego sądu wyjaśnienia premiera dotyczące motywów zawieszenia parlamentu mogą okazać się nieprawdą.

Szkocki sąd stwierdził jednogłośnie, że premier wprowadził w błąd brytyjską królową. Tym samym orzekł więc, że Boris Johnson okłamał ją, aby uzyskać prorogację

- stwierdził ekspert cytowany przez "Daily Mirror". 

Narrację prawnika podchwycił Dominic Grieve - do niedawna partyjny kolega premiera, dziś jego przeciwnik, który poparł ustawę Benna zakazującą twardego brexitu. 

Jeśli okaże się, że rząd wprowadził królową w błąd to byłaby to naprawdę poważna sytuacja. Moim zdaniem nadszedł moment, w którym pan Johnson zrezygnuje. I to bardzo szybko.

- stwierdził cytowany przez "Daily Mirror". 

Grieve nie pierwszy raz staje w polityczne szranki z premierem. To z jego inicjatywy ujawniono raport "Yellowhammer" opisujący bolesne dla Brytyjczyków skutki bezumownego opuszczenia UE. 

Czytaj też: ZUS od dochodów. Doradca podatkowy: To nie byłaby podwyżka razy 3, ale razy 100. To nie mieści się w głowie

Twierdzenia politycznych oponentów Johnsona można uznać za przedwczesne. Rząd odwołał się bowiem od wyroku szkockiego sądu. Sprawę rozstrzygnie londyński Sąd Najwyższy. Dopiero jego stanowisko może być dla brytyjskiego premiera problematyczne. Wciąż zatem nie wiadomo, czy Johnson sposób w jaki motywował potrzebę przerwy prac w parlamencie będzie go kosztował dalszymi problemami. 

Więcej o:
Komentarze (57)
Brexit. Według eksperta "Boris Johnson okłamał królową". Premier "zrezygnuje i to bardzo szybko".
Zaloguj się
 • krynolinka

  Oceniono 49 razy 45

  Dziwne. U nas za okłamywanie społeczeństwa i to dwukrotnie, panu premierowi Morawieckiemu włos z głowy nie spadł. Żadnych konsekwencji.

 • serenita123

  Oceniono 25 razy 25

  przecież to, kuźwa, przygłup!
  W Polsce by przeszedł (nie takich tu mamy!), ale u Angoli...?

 • z.04.2019

  Oceniono 23 razy 23

  w maju 2015r Duda elekt mówił; ... Proszę, żeby w tym okresie, kiedy wola wyborców już została uzewnętrzniona, nie dokonywano poważnych zmian, przede wszystkim zmian ustrojowych, ani takich, które mogą budzić jakieś niepotrzebne w społeczeństwie emocje, niestety także kreować konflikty - powiedział Duda po odebraniu uchwały PKW o wyborze na prezydenta RP. "Moją misją jest służenie społeczeństwu i Rzeczypospolitej" - Moim zadaniem... czytaj dalej » Zaznaczył, że "przede wszystkim mówi tutaj do pani premier, panów ministrów, a także do przedstawicieli większości parlamentarnej". - Chciałem prosić, aby w tym okresie - w pewnym sensie przejściowym, kiedy z jednej strony jest nowo wybrany prezydent, którego czasem nazywa się prezydentem elektem i jest prezydent RP urzędujący - państwo (...) zachowali taką powagę w pracach parlamentarnych i w pracach rządu - mówił Duda. tvn24.pI.
  Wychodzi wiec ,ze pis-owcy kłamali od początku kłamią i na koniec.

 • wiejski.empedokles

  Oceniono 23 razy 21

  Rok 2194. Ziemia wstępuje do Międzygalaktycznego Związku Planet. Poza Wielką Brytanią, która nadal próbuje opuścić UE.

 • chateau.respawned

  Oceniono 15 razy 15

  U nas nie do pomyślenia.
  Nie tylko z braku królowej (matka Boska się nie liczy, sorry), ale dlatego, że PiS ma w sejmie żołnierzy, a nie posłów. Dlatego rządy PiS to soldateska udająca demokrację. Opozycja może tyle co koło poselskie Znak za Gomułki.

 • eclipse23

  Oceniono 13 razy 13

  Za to w polskim katolickim zlewie polityczni kryminalisci i chrystusowi pedofile trzymają za mordę cały naród

 • dryfulec

  Oceniono 15 razy 13

  Niech się Borys cieszy, że Królowa to nie taka sama funkcja jak dawniej. Ale jeśli chce się przedstawiać jako dumny brytyjski tradycjonalista, to powinien sam zamknąć się w Tower i pisać prośby, by siekiera kata była dobrze naostrzona.

 • kzet69

  Oceniono 13 razy 11

  W Zjednoczonym Królestwie karą za zdradę stanu czyli m.in. okłamanie monarchy jest "hanged, drawn and quartered", nie wykonywano od ponad 300 lat, ale wreszcie tradycja jest tradycją może więc teraz?

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 11 razy 9

  Coś mi się wydaje że Johnson to zakonspirowany euroentuzjasta, bo tak przeprowadza ten twardy Brexit, że nawet najzagorzalszym Brexiterom idea Brexitu przestaje się podobać.

  Jeszcze trochę i nawet Nigel Farage będzie się głośno domagał wycofania art 50.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX