"Składka spadnie niemal do zera". Rząd wreszcie wyjaśnia, jak ma działać ZUS od dochodu

Słowa premiera Morawieckiego o tym, że ZUS dla przedsiębiorców będzie liczony od dochodu wywołały spore zamieszanie. Części komentatorów umknął ważny kontekst - szef rządu nie mówił o wszystkich firmach. Jaką część przedsiębiorców dotkną zmiany i jak na tym skorzystają? Wyjaśniła to Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości.

ZUS jest dla przedsiębiorców coraz większym obciążeniem, nic więc dziwnego, że część z nich źle przyjęła słowa, które premier Mateusz Morawiecki wypowiedział podczas sobotniej konwencji PiS. Stwierdził on, że składki przekazywane Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych będą wyliczane od dochodu. 

>>> Ekspert:  "ZUS od dochodu oznacza horrendalną podwyżkę". Nie 3 a 100 razy

Premier nie określił jednak wystarczająco precyzyjnie, że nie chodzi o wszystkie podmioty gospodarcze. Kogo miał więc na myśli?

ZUS od dochodu - rząd tłumaczy, kogo dotkną zmiany

Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości, na antenie Polskiego Radia tłumaczyła, jakie są prawdziwe intencje rządu i kogo dotkną zmiany. 

Propozycja dotyczy przedsiębiorców o dochodzie w granicach sześciu tysięcy złotych miesięcznie.

- wyjaśniła minister. 

Składka dla nich nie będzie ryczałtowa, nie będą musieli zapłacić określonej kwoty, gdy nie osiągną dochodu. Jeśli w miesiącu przedsiębiorca nie wykaże dochodu, składka spadnie niemal do zera.

- dodała. 

ZUS od dochodu dla garstki przedsiębiorców

Zmiany w sposobie liczenia składki ZUS dotyczą więc jedynie 100 tys. spośród 2,3 mln przedsiębiorców, czyli mniej więcej 4 proc osób prowadzących działalność gospodarczą w Polsce.

Czytaj też: Jarosław Kaczyński twierdzi, że PiS dba o przedsiębiorców. Dwa lata temu radził im "zająć się czymś innym"

To tłumaczyłoby również stosunkowo niewielki koszt projektu. Jadwiga Emilewicz przypomniała, że według premier Morawieckiego zmniejszenie obciążeń w ZUS dla małych firm będzie kosztować około 1 mld zł.

Więcej o:
Komentarze (107)
"Składka spadnie niemal do zera". Rząd wreszcie wyjaśnia, jak ma działać ZUS od dochodu
Zaloguj się
 • ona_ona_80

  Oceniono 74 razy 70

  Srutu tut, pęczek drutu.
  Drodzy przedsiębiorcy, PiS ma dla was przesłanie. Jeżeli nie możecie zapłacić swoim pracownikom za wszywanie suwaków lub malowanie płotu 4 tysi (koszt dla was prawie 5 tysi), to wypad z rynku, z wolnego rynku. To jest rynek dla najsilniejszych. Takich słabiaków, co sobie dorabiają, żeby przeżyć nie potrzebujemy. Zamknijcie te nędzne firemki i przejdźcie na bogatą ofertę socjalną, którą przygotowała wam partia rządząca. A teraz nie przeszkadzać, nie pytać, tylko won na wybory i głosować na jedyną słuszną partię. A jak się nie podoba, to wynocha z kraju, takich zdrajców jak wy, też nie potrzebujemy!

 • remo29

  Oceniono 47 razy 45

  Nawet nie czytam tych bredni. Jak ci kłamcy zapewniają, że czegoś nie zrobią, to to już jest w trakcie.

 • kingsizemax

  Oceniono 38 razy 36

  Przez pomyłką wygadali się jak dowala przedsiębiorcom ZUSE-m i od kilku dni stają na łbach,aby zamotać jeszcze bardziej.

 • tenare

  Oceniono 35 razy 33

  Żeby sprawdzić rzetelność wykazanej przez przedsiębiorcę podstawy naliczania składek, ZUS będzie musiał przeprowadzić kontrolę zdeklarowanej wysokości dochodu, czyli praktycznie kontrolę podatkową jak urząd skarbowy.
  "Fachowcy" od ksiąg podatkowych z ZUS ruszą w teren...

 • kunwyscigowy

  Oceniono 36 razy 32

  Idąc tą drogą powinno być tak, że ci co nie pracują powinni brać sobie wszystko ze sklepów za darmo pokazując legitymacje nieroba.
  Ci co zarabiają średnią krajową płacą 100% ceny , bogaci 300% a bardzo bogaci 500%.

  Godne to i sprawiedliwe AMEN

 • raknawspak

  Oceniono 30 razy 26

  Skarbówki się usrają z analizą co wrzucono w koszty bezpodstawnie, posypią się domiary, genialne

 • papa_kilo

  Oceniono 24 razy 24

  Widzę, że rząd ponownie chce mojego dobra. Taki wał, wszystkie moje dobra wytransferowałem w bezpieczne miejsce.

 • nanabun

  Oceniono 23 razy 23

  Minister przedsiębiorczości JUŻ się dowiedziała, co rząd planuje dla przedsiębiorców. Że tej pani nie wstyd, takiego figuranta z siebie robić.

 • juma07

  Oceniono 20 razy 20

  To takie czary jak z podatkiem od paliw...... " którego nie zapłacą kierowcy, a zapłacą go koncerny paliwowe."... Polska... dobre miejsce dla naiwnych...

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX