Stopy procentowe. Mario Draghi znów odpalił drukarki z pieniędzmi. Donald Trump wściekły

Po tym jak Europejski Bank Centralny (EBC) zdecydował się obniżyć stopy procentowe, Donald Trump wpadł w złość. W typowym dla siebie stylu zaatakował Amerykański Bank Centralny (FED), pisząc na Twitterze, że powinien ściąć stopy procentowe do zera lub mniej.

Donald Trump od dłuższego czasu regularnie naciska na FED i krytykuje go. Decyzja EBC o obniżeniu stóp procentowych oraz uruchomieniu nowego programu skupu obligacji stała się punktem zapalnym dla prezydenta USA. Zarzucił Amerykańskiemu Bankowi Centralnemu skostniałość i udział w spowolnieniu gospodarczym kraju. Domaga się, aby FED obniżył stopy procentowe do zera, a nawet poniżej.

Jak donosi CNN, sam FED nie odniósł się do zarzutów Trumpa oraz jego ataków na instytucję w mediach społecznościowych. Obniżenie stóp procentowych do zera lub mniej obniżyłoby zapewne koszty zadłużenia, ale także uczyniłoby USA mniej pożądanym miejscem dla przepływu kapitału. Zdaniem analityków zdolność generowania dochodu stałaby się w takiej sytuacji mniejsza.

Co więcej, prezydent USA zaproponował, aby kraj refinansował dług federalny, co byłoby nową sytuacją. Sposób przeprowadzenia takiego refinansowania nie jest do końca jasny, zaś analitycy mają wątpliwości, czy przypadkiem nie skutkowałoby to podwyższeniem stóp procentowych zamiast ich obniżeniem. Jak podał amerykański serwis, obciążenie zadłużeniem wzrosło o 2,6 mld dolarów, czyli o 13 proc. w ramach polityki Trumpa - częściowo z powodu przeforsowanej przez prezydenta USA obniżki podatków w 2017 r.

>>> Donald Trump wywoła wojnę handlową w Europie? Sprawdź, co mówią analitycy.

Europa tnie stopy procentowe

Europejski Bank Centralny zdecydował o rekordowym, ale wyczekiwanym przez rynek obniżeniu stóp procentowych o dziesięć punktów bazowych, do poziomu -0,5 proc. Zapowiedział też luzowanie polityki pieniężnej netto (ang. quantitative easing - QE) od listopada w wysokości 20 mld euro. Jak zwrócili uwagę analitycy ING Economics Poland, poprzedni program QE nie przyniósł trwałego wzrostu.

EBC deklaruje, że będzie utrzymywał stopy procentowe na obecnym lub niższym poziomie do momentu aż inflacja realnie zbliży się do poziomu bliskiego, choć niższego niż 2 proc. w horyzoncie projekcji.

Więcej o:
Komentarze (14)
Stopy procentowe. Mario Draghi znów odpalił drukarki z pieniędzmi. Donald Trump wściekły
Zaloguj się
 • tumaxer

  Oceniono 8 razy 4

  Tramp chce obniżenia stóp, żeby jego własne milionowe długi mu nie ciążyły.

 • catch36

  0

  "Domaga się, aby FED obniżył stopy procentowe do zera, a nawet poniżej." geniusz ekonomiczny, chce żeby państwo płaciło za to że pożycza pieniądze :) To ja poproszę o pożyczkę miliarda dolarów z odsetkami -0,5% rocznie, przy czym nie muszę dostawać nawet tego miliarda, poproszę same odsetki :)

 • ks-t

  0

  W komentowaniu spraw amerykańskich ważna jest uwaga na liczby tzn miliardy i biliony, które po obu stronach oceanu są definiwane odmiennie. I tak wg serwisu BAnkier.pI z lutego br.:
  "Według danych udostępnianych przez Departament Skarbu, amerykański dług publiczny wynosi już 22 012 840 891 685,32 dolarów (słownie: dwadzieścia dwa biliony dwanaście miliardów osiemset czterdzieści milionów osiemset dziewięćdziesiąt jeden tysięcy sześćset osiemdziesiąt pięć dolarów i trzydzieści dwa centy).

  Na tę kwotę składają się dług będący w posiadaniu instytucji rządowych (5 855 600 871 283,92 USD) oraz w rękach pozostałych podmiotów (16 157 240 020 401,40), tzn. krajowych i zagranicznych inwestorów indywidualnych i instytucjonalnych."

  Warto pamiętać, że według tzw. skali krótkiej, stosowanej m.in. w USA, dług wynosi ponad 22 tryliony i z taką nazwą spotkają się państwo w anglojęzycznych przekazach amerykańskich mediów.

 • gianniriccardo

  Oceniono 2 razy 0

  Europejski Bank Centralny obniżenia stopy procentowe. Ktoś to czyta po napisaniu a przed opublikowaniem?

 • downconversion

  Oceniono 4 razy 0

  nie miliardów a bilionów.

 • www.chinskibiznes.com

  Oceniono 1 raz -1

  odpalił

 • leonleonidas

  Oceniono 3 razy -1

  Nowa anglosaska ekonomie uratuje jedynie pieniadz z helikoptera.
  Hle hle hle hly, hly, hle, uffff.

 • cenisz.dobre.dziennikarstwo

  Oceniono 5 razy -1

  Nie kumam o co tutaj chodzi. Gazeta nabija sie z Trumpa, za to ze Mario Draghi oszalal.

 • karrampa

  Oceniono 11 razy -5

  A co na temat oszalałego drukowania pieniędzy przez EBC sądzą "autorytety" GW - Balcerowicze, Rzońce, Gadomskie ?!?

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX