Arabia Saudyjska wydała komunikat po ataku na rafinerie. Iran zagroził USA "pełnoprawną" wojną

Arabia Saudyjska będzie kontynuować eksport ropy naftowej mimo poważnych strat, spowodowanych atakiem dronów na dwie rafinerie firmy Aramco.

Jak podała Agencja Reutera, powołując się na źródło związane z saudyjskim przemysłem, w najbliższym czasie władze zamierzają dalej normalnie sprzedawać ropę za granicę, korzystając ze zgromadzonych zapasów.

Arabia Saudyjska: po ataku zdolności produkcyjne zmniejszone o połowę 

W sobotę dwie rafinerie saudyjskiego koncernu Aramco stały się celem ataku dronów. Do jego przeprowadzenia przyznali się jemeńscy rebelianci z szyickiego ruchu Huti, z którymi walczy koalicja państw arabskich, kierowana przez Arabię Saudyjską. Wiadomo, że z powodu ostrzału z dronów w obu rafineriach wybuchły pożary, a atak spowodował poważne zniszczenia. Władze zdecydowały o wstrzymaniu wydobycia w zaatakowanych zakładach. Z powodu ataku o ponad połowę zmniejszone zostały zdolności produkcyjne saudyjskiego przemysłu naftowego.

 

To kolejny atak Huti w ostatnich miesiącach. Rebelianci przeprowadzili serię ataków rakietowych i z użyciem dronów, wymierzonych w saudyjskie bazy lotnicze i inne obiekty. Jak mówią, był to odwet za trwającą od dawna, prowadzoną przez Arabię Saudyjską, kampanię bombową na obszarach opanowanych przez rebeliantów w Jemenie. Cztery lata temu Koalicja Arabska rozpoczęła interwencję wojskową w tym kraju.

Co prawda do sobotniego ataku z wykorzystaniem dronów przyznali się rebelianci z grupy Huti, ale zdaniem sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo atak był dziełem Iranu, sojusznika Huti.

Iran grozi USA "pełnoprawną" wojną

Zarzuty USA odrzucił rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Abbas Mousavi uznał te oskarżenia za "bezcelowe". Zdecydowanie radykalniejsze stanowisko zajął jeden z dowódców irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, który oświadczył, że amerykańskie bazy wojskowe i lotniskowce są w zasięgu irańskich rakiet.

- Każdy powinien wiedzieć, że wszystkie amerykańskie bazy i ich lotniskowce w odległości do dwóch tysięcy kilometrów od Iranu są w zasięgu naszych rakiet - powiedział dowódca Korpusu Sił Lotniczych i Kosmicznych Gwardii Rewolucyjnej Amirali Hadżizadeh. Cytowany przez agencję Tasnim oficer dodał, że Iran zawsze był gotowy na "pełnoprawną" wojnę, czyli wojnę na pełną skalę.

Więcej o:
Komentarze (485)
Arabia Saudyjska wydała komunikat po ataku na rafinerie. Iran grozi USA "pełnoprawną" wojną
Zaloguj się
 • tenare

  Oceniono 87 razy 31

  Iran nie zagroził, lecz tylko jeden z dowódców irańskich oznajmił, że Iran jest przygotowany do wojny.
  To chyba różnica, co dziennikarzyny?

 • bafloski

  Oceniono 42 razy 26

  Iran ma swojej produkcji dobre czołgi i śmigłowce w odrużnieniu od Katotalibanu gdzie remontuje się 300 sztuk czołgów T72 za 3,5 mld ! w wersji gorszej niż miał Saddam w 91 roku. Na szczęście mamy jeszcze dzielne oddziały kamikadze z Obrony Terytorialnej.

 • jozbieszczad

  Oceniono 28 razy 14

  Polska powinna być ostrożna .
  A jak kiedyś Irak wystawi jej rachunek za reparacje wojenne ?

 • student_zebrak

  Oceniono 31 razy 13

  US oskarza Iran o atak na rafinerie. Te same sluzby wywiadowcze znalazly bron masowego razenia w saddamowym Iraku....

 • bydlejaki

  Oceniono 17 razy 11

  Wojna w Zatoce to kryzys światowy. Zniszczone pola saudyjskie pola naftowe znacznie powazniej niż w czasie I Wojny w Zatoce no i szlaban na Ormuzie...Dla Rosji to byłaby żyła złota, dla amerykańskich nafciarzy też.

 • year68

  Oceniono 17 razy 9

  Jaka jest zasadność zakupu systemu Patriot oraz F35? Cała ta impreza będzie kosztować nas ponad 50 mld zł i ani trochę nie ,zwiększy bezpieczeństwa. Gołym okiem widać, że armie się przezbrajają idąc w kierunku dronów i nowych technologii. Tramp się śmieje, że udało się PiS-owi wcisnąć takie g.

 • vincento_mocca

  Oceniono 11 razy 7

  Irański rząd powinien uważać bo ma zbyt małe poparcie wewnątrz kraju. A tak poza wszystkim to uwielbiam Iran, zwłaszcza iranki.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX