Komentarze (485)
Arabia Saudyjska wydała komunikat po ataku na rafinerie. Iran grozi USA "pełnoprawną" wojną
Zaloguj się
Pokaż wcześniejsze komentarze
 • vincento_mocca

  Oceniono 14 razy 2

  To raczej Iran jest w zasięgu lotniskowców USA. "Złapał kozak tatarzyna..."

 • prokuraturarejonowa

  Oceniono 14 razy 2

  Nie. Iran nie jest gotowy na wojnę z USA. Amerykanie chętnie by się pozbyli starych Tomahawk'ów.

  Mogą je zezłomować, mogą posłać na Iran.

 • gokle

  Oceniono 4 razy 2

  Nie bojcie sie, do wyborow pozyjecie.

 • jezierskiadam

  Oceniono 34 razy 2

  ...Imperia zawsze powstawały, a następnie upadały. Ostatnio czas życia imperiów uległ znacznemu skróceniu.
  Nic nie jest wieczne. Być może cały Wszechświat jest wieczny, ale nawet to nie jest pewne. W XX wieku upadły wszystkie imperia, które istniały przez rokiem 1900 i dodatkowo upadły niektóre z tych powstałych po 1900 roku.
  W wyniku I Wojny Światowej upadły: Rosyjskie Imperium Carów, Monarchia Austro-Węgierska i dopiero co zjednoczone przez Bismarcka Wilhelmińsko-Pruskie Niemcy.
  Na skutek tej samej wojny powstało Sowieckie Imperium Bolszewickie i Stany Zjednoczone zostały mocarstwem. Prezydent USA Woodrew Wilson zadecydował o przebiegu niektórych granic państwowych w Europie, co przed I Wojną Światową było nie do pomyślenia. USA bardzo wzbogaciły się dzięki tej wojnie.
  Trzecia Rzesza upadła błyskawicznie w wyniku II Wojny Światowej. A zaplanowana była na 1000 lat.
  Z II Wojny Światowej Stany Zjednoczone wyszły znowu dwukrotnie bogatsze. Tak przyznają amerykańscy eksperci.
  Kolejne imperia zaczęły upadać zaraz po zakończeniu II Wojny. Upadło Francuskie Imperium Kolonialne. Głównie wskutek nowych wojen. Pierwszej Wojnie Wietnamskiej i klęsce Francuzów pod Dien Bien Phu (nie mylić z interwencją Amerykanów w Wietnamie z lat 60-70tych XX wieku) oraz Wojnie Algierskiej.
  W końcu upadło Imperium Brytyjskie. Największe jakie kiedykolwiek istniało. "Imperium, w którym nigdy nie zachodziło słońce".
  Imperium Sowieckie upadło pod koniec XX wieku. Też miało być wieczne, a komunizm miał być ostatecznym celem rozwoju społecznego i zapanować we wszystkich krajach świata. Tak twierdzili marksistowsko-leninowscy filozofowie i propagandyści (nie mylić z Karolem Marksem i W.I.Leninem).*
  Polacy do tej pory nie mogą uwierzyć, że oni sami to zrobili. A przecież plany demontażu Sowieckiego Imperium zaczęły powstawać już w latach 60-tych XX wieku (o ile nie wcześniej) w Lożach Masońskich kierowanych przez Jerzego Giedroycia. Plany były realistyczne i zostały zrealizowane. Z pewnymi poprawkami, których trzeba było po drodze dokonać.
  Teraz kolej na Imperium Amerykańskie. Znowu. Ludzie patrząc na potęgę ekonomiczną i militarną tego państwa nie mogą uwierzyć, że nie jest ono wieczne. Szczerze mówiąc, jeszcze 10 lat temu sam myślałem, że przetrwa znacznie dłużej, choć nigdy nie uwierzyłem w głupoty wypisywane przez Fukuyamę na temat Końca Historii. O ile wiadomo napisał on swoje "dzieło" na zamówienie wiadomego sponsora.
  Procesy prowadzące do upadku państwa są już w USA bardzo widoczne. Przekonanie władz i społeczeństwa amerykańskiego, że wcale nie jest aż tak źle, przyspiesza proces historyczny.

  Adam Jezierski

 • dirxml_iii

  Oceniono 32 razy 2

  Wspierana przez USA koalicja z Arabia Saudyjską na czele zaatakowała Jemen w marcu 2015 USA wysłały wojska do Jemenu, 2016-05-09. Wspierani przez Iran szyiccy rebelianci z ruchu Huti kontrolują znaczny obszar państwa ze stolicą w Sanie. Wojna wywołała jeden z największych współczesnych kryzysów humanitarnych na świecie. W Jemenie panuje głód. Szacuje się, że od 2015 zginęło tam ponad 90 000 ludzi.

  Huti dysponują coraz nowocześniejszymi bsl. Pierwotnie używali małych bezzałogowców, zdolnych jedynie do rozpoznania. Obecnie atakują różne cele (w tym radiolokatory systemów przeciwlotniczych Patriot) bsl o zasięgu przekraczającym tysiąc km i uzbrojonymi w głowice bojowe. Najprawdopodobniej dostarcza je Iran, które jednak oficjalnie się do tego nie przyznaje.

  Władze Arabii Saudyjskiej twierdzą, że ataki Huti nie wpłyną na wydobycie i przetwarzanie ropy naftowej. Niezależni eksperci oceniają jednak, że skutki pożarów już są bardzo poważne. Królestwo czasowo zmniejszy dostawy ropy aż o połowę – 9,8 mln baryłek do zaledwie 5 mln. Oznacza to zmniejszenie o około 5 procent dziennej produkcji ropy na świecie.
  ----- Takie są skutki koalicji z USA. a dla tych co myślą, że USA coś w Europie obronią to lepiej, żeby spojrzeli właśnie na przykład AS, USA jest za daleko by cokolwiek tam zrobić, Huti właśnie wykazali, że wszelkie koalicje z krajami oddalonymi o tysiące km są nic nie warte. I mamy wykazaną słabość Patriota, jak sie właśnie dowiadujemy o kolejnej wadzie Patriota --- nie ma wabików dla dronów atakujących system radarowy, to jakieś nieporozumienie żeby Huti rozwalali radiolokatory tego systemu, ktoś chce sie jeszcze nasmiewać z S400? Na Hmemim jest kilka ataków dronów tygodniowo od conajmniej dwóch lat, był tez atak rakietowy i co jest coś zniszczone ? 100% skuteczność rosyjskiej OPL. OPL Arabii Saudyjskiej oparta o system amerykański to klęska i ją właśnie teraz idealnie widać w przypadku tej rafinerii.

 • kaszpir2

  Oceniono 1 raz 1

  Ja pierniczę , zniszczona rafineria i panika ...

  Ja rozumie aby szyby które wydobywają ropę zostały zniszczone a zniszczenie zakładów które ropę przetwarzają ? Polska przecież ma własne rafinerie i same "oczyszcza" ropę więc o co ten cały szum ???

  Podwyżki ? Jak już to powinny być obniżki bo jest obecnie dużo więcej dostępnej ropy nie przetworzonej bo nie jest ona obecnie przetwarzana przez zniszczone rafinerie ..

  Ale widać każdy "pretekst" jest powodem aby podnieść ceny na stacjach ...

 • lactum

  Oceniono 3 razy 1

  Sprobujcie zaatakowac Tel Aviv sunnickie allahy, ale prawdziwej wojny sie boicie kozojebcy.

 • tomki_boy

  Oceniono 3 razy 1

  Rebelianci z grupy soviethuti.

 • jagopa

  Oceniono 1 raz 1

  Iran zagroził.....już się bać?

 • antykancelista73

  Oceniono 3 razy 1

  a co to ye bani kozoyebcy znów chcą skopania muzułmańskiej doooopy?!

 • jakuz3

  Oceniono 3 razy 1

  Czyli "warszawska konferencja pokojowa" dla Bliskiego Wschodu nie przuniosla wymiernuch efektów. Na szczęście rząd RP nie przeniósł ambasady do Jerozolimy. Teraz wystarczy przyznać się do błędów i rozpocząć import ropy z Iranu. Złagodziloby to wzrosty cen paliw w Polsce po dodatkowym ich opodatkowaniu. Możemy importować węgiel od rosjan i z Mozambiku, a dlaczego nie ropę z Iranu? Bo planowana jest fuzja Orlenu z Lotosem? W dniu wczorajszym nie zastanawiałem samochodu bo stacja paliw była zamknieta. Bo niedziela? A może mafia lekowa?

 • mozart

  Oceniono 1 raz 1

  Wollt ihr totalen Krieg?

 • Megalodon akwaryjny

  Oceniono 9 razy 1

  Dowódca sił lotniczych i kosmicznych Iranu niech zważa na słowa bo Trump się zdenerwuję i da zielone światło tym co znaleźli syna Balladyna i facet nie usłyszy momentu w którym już będzie szedł do Allaha!!

 • caramba000

  Oceniono 13 razy 1

  Warto przypomnieć, że Rosja znowu pomaga Izraelowi, i to najgorszemu naziolskiemu Netanjahu. Co chwile są spotkania Netanjahu z "Putinem" i otwarte komunikaty o współpracy wojskowej w Syrii. Przed wyborami poparcia faszolowi Netanjahu udzielił i Trump i "Putin".
  No, ale na dwoje Żyd bajdurzył.
  Kiedy mu trzeba, to Żyd mówi, że Rosja jest po jego stronie (to akurat prawda), a kiedy mu trzeba inaczej, to mówi, że Rosja jest przeciw.
  Żyd żadnej wdzięczności i poczucia przyzwoitości nie ma. I USA i Rosja dają mu jałmużnę i protekcję, a Żyd ich w rekę gryzie.

 • xmldir

  Oceniono 15 razy 1

  A to ostania informacja: W ataku brało udział 18 pocisków manewrujących oraz 21 pocisków balistycznych i amunicji krążącej dalekiego zasięgu, był to najsilniejszy atak powietrzny Huti 🙂 w historii wojny z AS. Dodatkowo w instalacje uderzył jeden pocisk Patriot po nieudanym przechwyceniu. Systemy OPL AS przechwyciły około 1/3 środków bojowych, względnie mniej więcej tyle środków bojowych z innych przyczyn nie dotarło nad cele.

 • kjarema

  Oceniono 2 razy 0

  Każdy ma swojego wroga.
  Zdaniem Saudyjczyków to Jemen, zdaniem USA to Iran a dla Polski i PIS to napewno wina Tuska.

 • kertog123

  Oceniono 6 razy 0

  Iran prowokuje na maksa a człowiek z wiewiórką na głowie nie potrzebuje za duzo argumentów... Żeby sie nie doczekali solidnego kopa w zęby ci Irańczycy. Bo starczy jeden solidny atak kilkudziesięciu mysliwców i wróca do średniowiecza z infrastrukturą - wiec po co?

 • ozzofworld

  Oceniono 2 razy 0

  Stare przysłowie zawsze działa: "kto pierwszy złodzieja wskaże temu patrz w kieszenie". Kto miał by większy interes w osłabieniu państw arabskich w eksporcie ropy, Iran, który dzięki sankcjom ledwo baryłkę gdzieś upchnie za grosze, czy USA, których największy i jedyny konkurent teraz zmniejszył produkcję o połowę? I wtedy łatwo się domyśleć kto sprzedał swoje drony z demobilu.

 • pwiejacz

  Oceniono 4 razy 0

  Ja bym się nie obawiał że Iran zaatakuje USA. Może zaatakować amerykańskie okręty w Zatoce Perskiej, albo zaatakować rakietami Izrael. I na to USA odpowiedzą wojną.
  Trudno się dziwić, wszak USA z pewnością mają dość Iranu. Ale w takim razie powstaje podejrzenie czy atak na rafinerię nie był dziełem... USA. Mają wzrost cen ropy i wygodny pretekst do ataku na Iran, a jak nie, to Iran musi spotulnieć na jakiś czas. I o to też może chodzić.

 • mocno_kwasny

  Oceniono 4 razy 0

  Ropa za tania to nakręcamy wojnę ;-) stary numer arabów i ich kolesi z USA

 • mocno_kwasny

  Oceniono 4 razy 0

  Kłamstwo aby uzasadnić podwyżki cen ropy naftowej ;-) z czym do ludzi prosiaczki

 • charliedarwin

  Oceniono 6 razy 0

  Nowy konflikt światowy, co wieczór w telewizji
  Spiker nakazuje gotowość do inwazji
  Nasze dzieci są karmione tonami przemocy
  Nowi bohaterowie, Schwarzeneger i Norris
  Wszystko więcej kosztuje, ktoś ma takie plany
  By grabić lud, a samemu się bogacić
  Wielkie tłumy sfrustowanych, a więc agresywnych
  Nowy konflikt światowy zbiera swoje żniwo
  Im więcej widzę, tym wierzę mniej
  Im więcej widzę, tym mniej mogę zrozumieć
  Im więcej widzę, tym wierzę mniej
  Im więcej widzę, tym mniej mogę zrozumieć
  Nowy konflikt światowy, pożoga na wschodzie
  Nowy konflikt światowy, pożoga na zachodzie
  Nowy konflikt światowy, wojna w Libanie
  Nowy konflikt światowy, krew w Afganistanie
  Nowy konflikt światowy, gazety informują
  Nowy konflikt światowy, politycy okłamują
  Nowy konflikt światowy, pożoga we dnie
  Nowy konflikt światowy, pożoga w nocy
  Nowy konflikt światowy, życie mało znaczy
  Nowy konflikt światowy, finansowe żądze
  Nowy konflikt światowy, chcę, by było inaczej
  Nowy konflikt światowy, bomby za pieniądze

  Kazik Staszewski 1991

 • zuuuraw

  Oceniono 12 razy 0

  Iran nie grozi zaatakowaniem okrętów USA, tylko ostrzega, że jeśli USA zaatakują jako pierwsze, Iran ma czym odpowiedzieć. Na razie prze do wojny Izrael.

 • ut_utah

  Oceniono 16 razy 0

  Ataku dokonały nie drony a pociski manewrujące Quds-1, który są opracowane na podstawie rosyjskiego pocisku Ch-55. I to by było na tyle w temacie.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX