Trump w gotowości po ataku dronów na rafinerię w Arabii Saudyjskiej. Ceny ropy wystrzeliły. Złe wieści dla kierowców

Notowania ropy naftowej na rynkach światowych kilka minut o 6:30 rosły o blisko 9 procent. Baryłka ropy brent zdrożała z 60 do 66 dolarów, natomiast ropy crude z 55 do 60 dolarów. To reakcja inwestorów po ataku dronów na rafinerię w Arabii Saudyjskiej. W nocy gotowość do działania zadeklarował amerykański prezydent.

Atak na rafinerię spowodował zmniejszenie o połowę produkcji ropy naftowej Arabii Saudyjskiej. Do jego przeprowadzenia przyznały się jemeńskie oddziały Huti, twierdząc, że dokonano go przy użyciu 10 dronów. Wczoraj Amerykanie pokazali zdjęcia satelitarne rafinerii. Mają one wskazywać na atak z północy lub północnego-zachodu czyli z terytorium Iraku lub Iranu a nie z położonego na południu Jemenu. Saudyjczycy twierdzą, że w miejscu ataku znaleźli fragmenty rakiet manewrujących. Amerykański sekretarz stanu wprost oskarżył Iran o przeprowadzenie ataku.

Zarzuty USA odrzucił rzecznik irańskiego ministerstwa spraw zagranicznych. Abbas Mousavi uznał te oskarżenia za "bezcelowe". Zdecydowanie radykalniejsze stanowisko zajął jeden z dowódców irańskiej Gwardii Rewolucyjnej, który oświadczył, że amerykańskie bazy wojskowe i lotniskowce są w zasięgu irańskich rakiet.

Donald Trump deklaruje gotowość wspólnego działania z Arabią Saudyjską

Prezydent Donald Trump napisał na Twitterze, że wszystko wskazuje, iż znaleziono winnego choć wymaga to weryfikacji. Donald Trump nie wskazał na Iran jako na winnego ataku. Użył jednak określenia "locked and loaded", które odnosi się do pocisków lub rakiet przygotowanych do odpalenia. Prezydent poinformował o odblokowaniu rezerw paliwowych USA, co ma złagodzić potencjalne zawirowania na światowych rynkach paliw.

Zaatakowana rafineria w Arabii SaudyjskiejZaatakowana rafineria w Arabii Saudyjskiej maldonci / AP / AP

Reakcja na rykach światowych. Ceny ropy wystrzeliły.

Ceny ropy rosły nawet o blisko 15 procent chwilę po otwarciu światowych rynków, czyli po północy czasu polskiego. O szóstej rano wzrosty utrzymywały się na blisko 9-procentowym poziomie.

Notowania ropy crudeNotowania ropy crude stooq.pl

Arabia Saudyjska jest jednym z najważniejszych producentów ropy naftowej na świecie. W wyniku ataków dronów w sobotę rano (14.09.2019) doszło do wybuchu pożaru w obiektach wydobywczych i przetwórczych państwowego koncernu Saudi Aramco. W obiektach w Bukajk i Churais trzeba było wstrzymać wydobycie i rafinację ropy. Według informacji ministra energii Arabii Saudyjskiej Abdulaziza Bin Salmana dotyczy to połowy produkcji koncernu, czyli ok. 5,7 mln baryłek dziennie. Jest to prawie 5 proc. globalnego rynku naftowego.

Jak podała Agencja Reutera, powołując się na źródło związane z saudyjskim przemysłem, w najbliższym czasie władze zamierzają dalej normalnie sprzedawać ropę za granicę, korzystając ze zgromadzonych zapasów.

Notowania ropy brentNotowania ropy brent stooq.pl

Zła wiadomość dla kierowców w Polsce

Silne wzrosty ropy naftowej na światowych rynkach mogą przełożyć się także na stacjach benzynowych w Polsce. Atak dronów na rafinerię w Arabii Saudyjskiej, silna reakcja na rynkach światowych i utrzymująca się niepewność nie od razu, ale w ciągu najbliższych dni mogą odwrócić spadkowy trend, który od kilku tygodni obserwowaliśmy w Polsce. Średnie ceny paliw na stacjach 12 września ukształtowały się na następujących poziomach dla: benzyny bezołowiowej 95 – 4,99 zł/l, bezołowiowej 98 - 5,32 zł/l, oleju napędowego – 5,00 zł/l i autogazu 1,96 zł/l - podało w swoim komunikacie BM Reflex. 

Więcej o:
Komentarze (120)
Trump w gotowości po ataku dronów na rafinerię w Arabii Saudyjskiej. Ceny ropy wystrzeliły. Złe wieści dla kierowców
Zaloguj się
 • roman.wurster

  Oceniono 44 razy 44

  Pomimo ze TA ROPA jeszcze do nas niedotarla - to okaze sie jutro na stacjach paliw ze ceny mamy z nowej dostawy ;)

 • enforte

  Oceniono 25 razy 25

  niech zgadnę - jak zawsze koncerny paliwowe nie mają najmniejszej rezerwy ropy po starych cenach i będą krzyczeć, że muszą podwyższyć ceny już dzisiaj :D

 • justsaying

  Oceniono 29 razy 21

  Szykuje się światowy kryzys o ile świr Trump nie opamięta się. Iran jest znacznie silniejszy od Iraku przed pierwsza wojna pustynna burza i zaatakowanie Iranu pogrążyłoby światowa gospodarkę.

 • merkury-3

  Oceniono 34 razy 18

  Gangsterzy z USA potrzebuja nowej wojny zeby odwlec kryzys gospodarczy ktory stworzyli dodrukiem pustych dolarow ostatnie 10 lat

 • misiutoka

  Oceniono 18 razy 14

  Spokojnie, przed wyborami pissdzielce ceny paliw nie ruszą, ale po wyborach, jeżeli je wygrają, dowalą tak, że suwerenowi 500+ na 10 litrów wystarczy...

 • elfoot

  Oceniono 12 razy 12

  No to dla Orlenu nadszedł czas na zrobienie zapasów - na wypadek, gdyby niedługo cena spadła.

 • siekier35

  Oceniono 11 razy 11

  cena paliwa w polsce jest całkowicie oderwana od światowych cen ropy.
  nasi szejkowie paliwowi mają przecież spore wydatki

 • qawsedrftg

  Oceniono 20 razy 10

  Trampek się nie odważy. Na twitterze się skończy. USA będą stopniowo upadać tak jak od dawna to się dzieje. Nasz POPiS jako jeden z ostatnich na świecie woli tego nie widzieć i będzie się tradycyjnie płaszczyć przed Trampkiem.

 • ks-t

  Oceniono 10 razy 8

  Światowe rynki nie mają żadnego znaczenia. PIS ustalił cenę benzyny 95 do wyborów na 4,99 i nie przekroczy 5 złotych (na Orlenie). A swoją drogą ciekawe jest przestudiowanie zależności ceny benzyny od ropy, dolara i sprawności rządów w łupieniu obywateli.
  Najdroższa benzyna była w 2012 r , za Tuska. Ropa kosztowała wtedy 112 dol za baryłkę,
  dolar 3,45 a benzyna 5,80. (przy 200 dol za Millera, była tańsza).
  Zachowując te same proporcje co za Tuska, przy cenie ropy 65 dol, dolara 3,90,
  benzyna powinna kosztowac 3,71. Przed "Wystrzałem" cen ropy (60) powinno być 3,41. Wszystko co ponadto, to na niekompetencje wójta Pcimia, przykrywanie wpadek Morawieckiego, kiedy wyśmiewał sie z kaleki i kazał go zagłaskać 100 milionami łapówki. Jak w każdym PISowskim interesie odbija się także uporczywe zbieranie na kaczyńskie wieże i kolejne programy z plusem.
  (Aha, jeszcze niedawno Kaczyński i Morawiecki zapewniali, że podatek paliwowy nie wpłynie na cenę.)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX