Na lotnisko w Pyrzowicach pojedzie pociąg. KE da 117 mln euro. Może też powstać terminal centralny

Komisja Europejska podjęła decyzję o przekazaniu 117 milionów euro na odbudowę linii kolejowej pomiędzy Tarnowskimi Górami a Zawierciem. Dzięki tej inwestycji zapewniony zostanie dojazd koleją do lotniska w Pyrzowicach.

Dzięki projektowi odbudowy linii kolejowej na trasie Tarnowskie Góry - Zawiercie zostanie przeprowadzona modernizacja i elektryfikacja 46 kilometrów linii kolejowych, które będą przebiegać przez powiaty zawierciański, będziński i tarnogórski. Inwestycja ta zakłada także budowę nowych stacji w województwie śląskim, w tym przy lotnisku w Pyrzowicach

Do lotniska w Pyrzowicach będzie dojeżdżał pociąg. Podróż z Katowic zajmie godzinę

Kiedy odbudowa linii kolejowych na Śląsku zostanie zakończona, z Katowic do Pyrzowic będzie można dojechać pociągiem w około godzinę. Dojazd do lotniska z Zawiercia potrwa 23 minuty, a z Tarnowskich Gór minut 17. Z informacji, do których dotarł "Dziennik Zachodni" wynika, że odbudowa ta ma się zakończyć w 2022 roku. Unia Europejska przeznaczyła na nią 117 mln euro, czyli ok. 506,3 mln złotych. Całkowita wartość projektu "Rewitalizacja i odbudowa częściowo nieczynnej linii kolejowej nr 182 Tarnowskie Góry - Zawiercie" to ok. 741,8 mln złotych. 

W Pyrzowicach powstanie terminal centralny? Trwają analizy i badania

Budowa stacji kolejowej w Pyrzowicach to nie jedyna dobra wiadomość dla tamtejszego lotniska. Jak informuje porta wnp.pl, po 2025 roku w Pyrzowicach może powstać nowoczesny terminal centralny. Zarządzająca portem spółka rozpoczęła już analizy, które są potrzebne do rozpoczęcia tej inwestycji. Jeżeli plan ten uda się zrealizować, przepustowość lotniska w Pyrzowicach podniesie się do 10-12 mln pasażerów rocznie (obecnie jest to 6, a niebawem, gdy zakończy się przebudowa terminalu B, 8 milionów osób).

Więcej o:
Komentarze (36)
Na lotnisko w Pyrzowicach pojedzie pociąg. KE da 117 mln euro. Może też powstać terminal centralny
Zaloguj się
 • szwampuch58

  Oceniono 13 razy 11

  "Podróż z Katowic zajmie godzinę"......ja pierdykam,nigdy nie dogonimy nowoczesnej Europy,za jej kase budujemy na poziomie z ubieglych stulec

 • aronia0

  Oceniono 9 razy 9

  Godzine do lotniska centralnego? To jakas kpina.

 • ssierota

  Oceniono 5 razy 5

  "Podróż z Katowic zajmie godzinę"
  Z centrum Paryza do CDG jest dokladnie tyle co z Katowic na lotnisko w Pyrzowicach (~23km). RER B jedzie z centrum jakies 35-40 minut, bez przesiadek - jednak mogliby to jakos zoptymalizowac na Slasku.

 • hrkukus

  Oceniono 6 razy 4

  Jak dobrze pójdzie będziemy mieli w Polsce same centralne huby lotnicze. I superszybkie połączenia kolejowe. Cała nadzieja w elektrycznych hulajnogach dalekiego zasięgu, bo produkcję milionów aut elektrycznych wstrzymuje dyskusja nad kształtem karoserii.

 • reden01

  Oceniono 3 razy 3

  Ciekawe kto zdecyduje duje się na jazdę pociągiem, skoro autobusy jadą szybciej i do tego b. często.

 • kms2x

  Oceniono 5 razy 3

  Zurich i Katowice maja po około 300 tysięcy ludności. Odległość od lotniska Kloten do centrum ZH to około 15 km. Komunikacja: pociągi: czas przejazdu ~10-12 minut do dworca głównego, w godzinach szczytu co 10 minut, poza szczytem (tj. od 21:30 do 5:30 rano) co 20 minut, cztery perony na lotnisku. Można dojechać koleją do każdej większej miejscowości.
  Poza tym tramwaj co 8-20 minut, autobusy w mniej uczęszczanych kierunkach i kawalek autostrady do obwodnicy.

 • boo-boo

  Oceniono 5 razy 3

  "Kiedy odbudowa linii kolejowych na Śląsku zostanie zakończona, z Katowic do Pyrzowic będzie można dojechać pociągiem w około godzinę. "
  Pociągiem z Katowic do lotniska Pyrzowice w godzinę ? Rozumiem, że przez Częstochowę.
  Samochodem się jedzie 40 minut.

 • ezo-mir

  Oceniono 2 razy 2

  Tysiące kilometrów linii kolejowych ciągle czekają na odbudowę.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX