Rewolucja w InPost. "Wstrzymujemy SMS-y związane ze statusem przesyłki"

InPost, do którego należą Paczkomaty, zachęca użytkowników, by instalowali aplikację i to za jej pomocą sprawdzali status przesyłki. Firma nie będzie w tym celu używać już wiadomości SMS. Ma to utrudnić życie przestępcom.

InPost poinformował, że informacje o statusie przesyłki - zarówno dotyczące usługi kurierskiej, jak i Paczkomatów - nie będą już przesyłane poprzez SMS-y. Śledzenie losów oczekiwanej paczki będzie możliwe m.in. za pomocą aplikacji mobilnej czy poprzez stronę internetową firmy. 

O zmianie poinformował nas jeden z czytelników, który otrzymał - ostatnią, jak się zdaje - klasyczną wiadomość od InPostu. 

Dziękujemy za korzystanie z naszej aplikacji mobilnej. W związku z falą fałszywych SMS wstrzymujemy wysyłanie wiadomości związanych ze statusem przesyłki.

W rozmowie z Next Gazeta.pl Wojciech Kądziołka, rzecznik prasowy InPost S.A., potwierdził wprowadzenie zmiany. Wyjaśnił też przyczyny pożegnania się z SMS-ami. 

Stałe rozwijamy funkcjonalności naszej aplikacji, która jest centrum komunikacji z klientami. Informacje o statusie przesyłek, zarówno nadawanych, jak i odbieranych, są obecnie dostępne w łatwy i prosty sposób w jednym miejscu. Tym samym rezygnujemy ze starszej technologi, czyli powiadamiania o statusach przesyłek poprzez SMS

- stwierdził w przesłanym nam stanowisku

Jako jeden z pierwszych operatorów logistycznych w Polsce całkowicie rozwiązujemy problem, z jakim boryka się branża, czyli z fałszywymi SMS-ami. Od teraz informujemy: InPost nie wysyła żadnych informacji o płatnościach lub statusie przesyłki poprzez SMS.

- dodał.

Fala oszustw wymuszających płatność

Przestępcy wielokrotnie podszywali się zarówno pod InPost, jak i inne firmy kurierskie i pocztowe. W ostatnim czasie popularne jest oszustwo polegające na wysyłaniu informacji o wystąpieniu niewielkiej niedopłaty. Ofiara w wiadomości SMS jest przekonywana, że wystarczy niewielki przelew, opiewający często na zaledwie kilka złotych, by otrzymać przesyłkę.

Czytaj też: Poczta Polska rzuca rękawicę InPostowi. Postawi 200 automatów w sklepach Biedronki i swoich placówkach

Tymczasem, podając w wiadomości link, przestępcy kierują do sfałszowanej bramki, za pomocą której wyłudzają dane do logowania i wyprowadzają pieniądze z konta ofiary. Przestępcy w swoich działaniach wykorzystują domeny, które mają wzbudzić zaufanie - takie jak inpost24.me, olx-platnosci.online, czy payment.super-pay.me.

Aplikacja mobilna InPost jest dostępna na urządzenia z Androidem i iOS. Obsługuje zlecenia dotyczące Paczkomatów oraz paczek przewożonych przez kurierów.

Więcej o:
Komentarze (253)
Rewolucja w InPost. "Wstrzymujemy SMS-y związane ze statusem przesyłki"
Zaloguj się
 • bonenecklace

  Oceniono 62 razy 48

  Jeżeli nadal będą przychodziły emaile ze statusem paczki, to nie ma problemu. Nie mam zamiaru zaśmiecać sobie telefonu jakimś badziewiem.

 • strattt

  Oceniono 85 razy 47

  A jak ktoś nie ma smartfona (np. mój teść ma starą dobra nokię) to nie odbierze paczki?
  A ja nie zamierzam instalować u siebie śmieci.
  Prędzej zrezygnuję z paczkomatu.

 • pavn

  Oceniono 61 razy 41

  Jeżeli możliwość skorzystania z usługi inpost pedzie limitowana zainstalowaniem aplikacji to tylko pogratulować zarządowi posunięcia . To już nawet nie jest strzało w kolano ale bezpośrednio w głowę .

 • spyderman2

  Oceniono 48 razy 38

  cięcie kosztów, wysyłka smsów kosztuje.
  reszta to kłamstwa że na korzyść klienta i w jego trosce. pisiury też kradną dla dobra sÓwerenów

 • gendougr

  Oceniono 34 razy 28

  A jak ktoś korzysta z telefonu na którym nie można korzystać z aplikacji InPostu to co wtedy?

 • elektronicznymorderca1986

  Oceniono 31 razy 27

  @Ernie Rabudagi
  Dobrze mówisz. Wkur...... mnie zmuszanie do instalowania dziesiątek gó...-aplikacji zaśmiecających mój telefon. Co chwila się aktualizują, zajmują pamięć, nie chcę ich. Ja też nie mam najmniejszego zamiaru instalować aplikacji Inpostu choć wysyłam i odbieram paczki też przez nich. Ostatnio zona prosiła, żebym kupić coś w Rosmanie bo jest promocja - okazało się, że m usze zainstalować aplikacje, podać dane... o nie, w dupie to mam, nie kupiłem. Aplikacyjnemu terrorowi mówimy nie.

 • roman123456

  Oceniono 19 razy 17

  myślę że bardziej chodzi o koszty, Inpost ma spore problemy i koszty, proponując aplikację dodatkowo zyskują dane klientów którymi mogą handlować.
  a sms nie są za darmo.

 • tomekpomidor

  Oceniono 25 razy 17

  Uuuuuu, słabo. Dobrze, że nie zdążyłem przedłużyć pakietu InPost+Allegro, bo zawsze z smsami latałem do paczkomatów. Gorzej, że powrót na Pocztę Polską nadal jest gorszym rozwiązaniem. A aplikacji też nie planuję instalować - gdybym instalował każdą aplikacje usługodawcy, miałbym ich na smartfonie z 50.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX