Pierwsza kobieta w historii pokieruje polityką monetarną strefy euro? PE dał zielone światło Christine Lagarde

Parlament Europejski pozytywnie zaopiniował kandydaturę Christine Lagarde na stanowisko szefowej Europejskiego Banku Centralnego. Poparło ją 394 europosłów, 206 było przeciw, a 49 wstrzymało się od głosu.

Christine Lagarde jest tym samym o krok od zostania pierwszą kobietą na tym stanowisku. Ostateczną decyzję w sprawie tego kto zostanie następcą Mario Draghiego podejmie Rada Europejska.
Przez ostatnie osiem lat Christine Lagarde była dyrektor zarządzającą Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Wcześniej pełniła między innymi funkcje francuskiego ministra gospodarki, finansów i zatrudnienia.

Jeśli jej kandydaturę poprą szefowie rządów państw Unii, Christine Lagarde obejmie stanowisko na początku listopada. Wcześniej informowała, że zamierza kontynuować politykę walutową swojego poprzednika. Europejski Bank Centralny jest odpowiedzialny za utrzymanie stabilności euro, za emisję tej waluty oraz ochronę jej siły nabywczej.

Więcej o:
Komentarze (4)
Pierwsza kobieta w historii pokieruje polityką monetarną strefy euro? PE dał zielone światło Christine Lagarde
Zaloguj się
 • central2

  Oceniono 3 razy 1

  Dla przypomnienia - w 2016 Christine Lagarde, szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, została skazana za swoją rolę w przelewie pieniędzy publicznych (400 mln euro w 2008 roku) na rzecz francuskiego przedsiębiorcy Bernarda Tapie, przyjaciela Sarkozy'ego (Lagarde była wtedy ministrem finansów). Lagarde skazana została na grzywnę w wys. 13000 EUR oraz rok więzienia, jednak trybunał odstąpił od wymierzenia kary i wpisania Lagarde do rejestru przestępców, bowiem mogłoby to wywołać kryzys w Międzynarodowym Funduszu Walutowym.

  Komisarz Timmermans, ten koleś od specyficznie pojętej praworządności, miał widocznie wtedy wolne.

 • rikol

  Oceniono 1 raz -1

  Jednym słowem, Macron ma wszędzie swoich ludzi. Dla Polski to zła wiadomość.

 • harry.s.totteles

  Oceniono 3 razy -1

  Dość naturalna kandydatura. Lagarde dużo mówi o nierównościach i potrzebie zmian. Mam nadzieję, że to nie pusta gadka.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX