Mocno drożeje paliwo w polskich rafineriach. Orlen uspokaja, ale kierowców mogą dotknąć podwyżki

We wtorek benzyna bezołowiowa PB95 i diesel podrożały w polskich rafineriach o 8 gr za litr - informuje Polska Izba Paliw Płynnych. Wszystko po sobotnich atakach dronów na saudyjskie instalacje naftowe.

Po tym, jak w sobotę doszło do ataku dronów na instalacje służące do przetwarzania ropy naftowej w Arabii Saudyjskiej, ceny ropy naftowej wystrzeliły. Notowania europejskiej ropy Brent poszły w górę z ok. 60 do ponad 70 dolarów za baryłkę, potem ustabilizowały się na poziomie ok. 68 dolarów. Mieliśmy do czynienia z najgwałtowniejszym wzrostem cen surowca od 30 lat.

Taka reakcja rynków nie dziwi - wstrzymanie produkcji w zniszczonych rafineriach dotyczy ok. 5,7 mln baryłek dziennie, czyli prawie 5 proc. globalnego rynku naftowego.

Wtorek jest na szczęście już dniem stabilizacji ceny surowca, a nawet niewielkich spadków - przed godziną 18.00 cena surowca zniżkowała o 5 proc. do ok. 65 dol. 

Ceny ropy - ostatnie 5 dni/stooq.plCeny ropy - ostatnie 5 dni/stooq.pl Ceny ropy - ostatnie 5 dni/stooq.pl

Ceny w rafineriach mocno w górę

Globalne ceny ropy oczywiście odbijają się już także na polskich dostawcach surowca. Jak wskazuje Polska Izba Paliw Płynnych, we wtorek w polskich rafineriach benzyna bezołowiowa Pb95 i diesel ON drożały o 8 gr na litrze. Od początku roku cena Pb95 poszła w górę o ponad 31 proc., ON o 26 proc. Poniżej wykres z cenami hurtowymi w PKN Orlen.

.. źródło: paliwa.pl

Ceny paliw na stacjach w górę?

Czy wzrost cen w rafineriach przełoży się na wyższe ceny paliw dla polskich kierowców? PKN Orlen w komentarzu dla agencji Reutera informuje, że pomimo ataków w Arabii Saudyjskiej, dostawy ropy do rafinerii są bezpieczne ze względu na zróżnicowane źródła zaopatrzenia, i że nie oczekuje wzrostu cen paliw w Polsce w krótkim okresie.

W poniedziałek Urszula Cieślak, ekspert rynku paliw z Biura Maklerskiego Reflex, w rozmowie z naszą redakcją mówiła, że "skokowa podwyżka cen hurtowych mogłaby sprawić, że pod koniec tygodnia lub w przyszłym podwyżki na stacjach będą znaczące i wynieść 10 groszy". Wzrost cen w rafineriach o 8 gr na litrze można już nazwać skokiem. Choć oczywiście niewykluczone jest rozłożenie ewentualnej podwyżki w czasie, wskutek czego kierowcy mniej odczują wzrosty cen. 

Podwyżki cen paliw na stacjach w perspektywie "kilku, kilkunastu dni" prognozuje także w rozmowie z tvn24bis.pl Grzegorz Maziak, redaktor naczelny e-petrol.pl. Wskazuje jednak, że podwyżki będą o tyle mniej dotkliwe, że paliwa nie są obecnie szczególnie drogie. Faktycznie, benzynę Pb95 czy diesla można dziś w wielu miejscach zatankować za mniej niż 5 zł za litr.

Więcej o:
Komentarze (48)
Mocno drożeje paliwo w polskich rafineriach. Orlen uspokaja, ale kierowców mogą dotknąć podwyżki
Zaloguj się
 • vegemot

  Oceniono 25 razy 19

  HA HA ceny ropy były najniższe od lat, a ceny paliw jak za PO, gdy ropa była znacznie droższa. Teraz zamiast zejść z podatków, prowizji, podwyższą ceny, bo ropa podrożała. A niech cena ropy skoczy jak za czasów PO, będę z satysfakcją oglądał jak ciemnota będzie wyła, gdy PB95 skoczy do 7zł za litr. Ale głosujcie dalej ciemnoto, głosujcie, już niedługo inflacja was pozdrowi

 • jerzytop

  Oceniono 16 razy 12

  Pamiętam wypowiedzi podobnych IDIOTÓW gdy ropa taniała
  I wtedy te same kanalie mówiłe o tym ,że paliwo sprzedawane na stacjach pochodzi jeszcze z droższych dostawa
  Czyzby złodzieje z polskich rafineri zaczeli transportowac ropę samolotami
  Jak długo jeszcze polski kierowca bedzie OKRADANY ?
  Czy znowu trzeba bedzie tankować u sąsiadów bo taniej pomimo że tam zarobki są 2-3 x wyższe

 • bugaboo

  Oceniono 10 razy 10

  Oto Polska. Gdzieś na świecie jakaś rafineria ma od wczoraj kłopot, a na drugim końcu świata stacje benzynowe już podnoszą ceny.

 • re_x

  Oceniono 8 razy 8

  tylko dlaczego to działa tylko w jedną stronę?jak ropa na giełdach mocno tanieje, to "mądre głowy" tłumaczą:"spadki cen paliw będą...później!bo my mamy kontrakty nawet 3-miesięczne i dopiero tę starą droższą ropę dostajemy".A jak rośnie cena, to nie przerabiacie tańszej,wcześniej kupionej?kpiny

 • ks-t

  Oceniono 10 razy 8

  Najdroższa benzyna była w 2012 r , za Tuska. Ropa kosztowała wtedy 112 dol za baryłkę,
  dolar 3,45 a benzyna 5,80. (przy 200 dol za Millera, była tańsza).
  Zachowując te same proporcje co za Tuska, przy cenie ropy 60 dol, dolara 3,80,
  benzyna powinna kosztowac 3,41. Wszystko co ponadto, to na niekompetencje wójta Pcimia,
  przykrywanie wpadek Morawieckiego, kiedy wyśmiewał sie z kaleki -Kubicy a do tego dał się nagrac i kazał go zagłaskać 100 milionami łapówki. Jak w każdym PISowskim interesie odbija się także uporczywe zbieranie na kaczyńskie wieże. (Aha, jeszcze niedawno Kaczyński i Morawiecki zapewniali, że podatek paliwowy nie wpłynie na cenę.)

 • muzoman

  Oceniono 11 razy 7

  Patrz pan, dronami można rozwalić świat. Drogie systemy antyrakietowe niepotrzebne. Cyrk, komedia i tragedia.

 • plastikpiokio

  Oceniono 12 razy 4

  ale następne 100 baniek mają dla tego tłumoka nieuka ?????

 • twojeprawda

  Oceniono 14 razy 4

  z przeszłości wiemy, że mają stany magazynowe na kilka lat. Bez obaw. Zawsze jest jeszcze prezes pisu, który jest na tyle odważny, że w razie czego obniży ceny. Tak mówił.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX