Orlen mógł stracić nawet 300 mln zł kupując zadłużoną spółkę. Prokuratura wszczęła śledztwo

Prokuratura wszczęła śledztwo w sprawie podejrzenia niegospodarności w spółce Orlen Upstream. Chodzi o zakup amerykańskiej spółki paliwowej FX Energy, na którym Orlen mógł stracić nawet 300 milionów złotych.

O tym, że władze Orlenu zawiadomiły prokuraturę o podejrzeniu niegospodarności, informuje RMF FM. Chodzi o zakup spółki FX Energy, którą sfinalizowano na przełomie lat 2015 i 2016. Okazało się jednak, że była ona bardzo zadłużona - wartość jej długów w 2015 roku przekraczała dwuipółkrotnie wartość jej aktywów. Zakup spółki FX Energy kosztował Orlen 83 miliony dolarów, czyli ok. 320 milionów złotych. To jednak nie są jedyne wydatki związane z tą transakcją - do zeszłego roku kolejne 360 milionów złotych przeznaczono na dokapitalizowanie zakupionej spółki. 

Jest śledztwo ws. spółki Orlen Upstream. Jej były prezes odmówił komentarza

Prokuratura wszczęła już śledztwo w sprawie niegospodarności w spółce Orlen Upstream. Śledczy zwrócili się do koncernu o dokumenty, chcąc zweryfikować, czy informacje zawarte w zawiadomieniu, które złożyły obecne władze Orlenu, są prawdziwe. Prokuratura chce także poznać faktyczny cel zakupu amerykańskiej spółki. Były prezes Orlen Upstream Wiesław Prugar pytany przez dziennikarzy RMF FM o zakup spółki FX  Energy powiedział, że nie będzie komentował swojej pracy w Orlenie. 

Więcej o:
Komentarze (73)
Orlen mógł stracić nawet 300 mln zł kupując zadłużoną spółkę. Prokuratura wszczęła śledztwo
Zaloguj się
 • d_ost

  Oceniono 21 razy 15

  Jak się stawia na czele takiej spółki takiego asa biznesu jak towarzysz Jasiński (exPZPR, exPorozumienie Centrum, ex PiS), to trudno się dziwić, że się wydaje bez sensu pieniądze i kupuje spółkę jakby się tam żadnego due diligence nie przeprowadziło i jej bilans był dla kupujących wielkim zaskoczeniem.

 • pieknyinaczej

  Oceniono 20 razy 14

  To się spytajcie w Orlenie kto jest wiceprezes w Orlenie Upstream i dlaczego ( brak podstawowych kompetencji do bycia wiceprezes ). To się prokurator zdziwi....

 • dawaj.flaszkie

  Oceniono 22 razy 14

  A co z reklamami PNGiG w TVP? Czy było zasadne wydawanie milionów złotych?
  Jeżeli tak, to dlaczego nie było reklam w innych środkach? Czy przypadkiem nie chodziło o nieformalne dokapitalizowanie tylko jednej telewizyjnej spółki, można powiedzieć środkami społecznymi? To samo z nadużyciami w spółce Energa. Dlaczego za tę niegospodarność firmy i samorządy mają teraz zapłacić? Dlaczego podwyższa im się ceny?

 • kixx

  Oceniono 15 razy 11

  A co z zakupem bankruta Ruch s.a.?
  Ktoś rozpocznie śledztwo czy poczekamy na zmianę władzy?

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 12 razy 10

  Wiemy kto stracił, pytanie tylko kto zarobił?

 • ad2009

  Oceniono 16 razy 10

  Intresy idą calkiem nieźle, zaczynajac od litewskiej rafinerii. PiS dopiero sie rozkreca...

 • aagaj

  Oceniono 11 razy 9

  Ale z VAT odyskalismy pono miliardy groszy !

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 19 razy 9

  hamerykańce wyroochali polaczków

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX