Media: UE postawiła Borisowi Johnsonowi ultimatum. Ma 12 dni na przedstawienie planu ws. brexitu

Unia Europejska traci cierpliwość ws. warunków brexitu. Wspólnota postawiła właśnie ultimatum premierowi Wielkiej Brytanii Borisowi Johnsonowi. Jak podają media na Wyspach, ma on czas do końca września, by określić ostateczny plan wyjścia swojego kraju z UE.

Jeżeli w ciągu najbliższych 12 dni brytyjski premier tego nie zrobi, Wielka Brytania stanie w obliczu braku porozumienia, które wprawdzie może nie być korzystne dla żadnej ze stron, ale to właśnie Londyn może odczuć tę sytuację szczególnie dotkliwie.

Jak donosi "The Independent", środowe ultimatum i jego termin zostały uzgodnione w Paryżu w godzinach wieczornych po wizycie unijnego negocjatora ds. brexitu Michela Barniera, który otwarcie powiedział Borisowi Johnsonowi, aby ten skończył z "udawaniem" negocjatora. 

Unijni urzędnicy twierdzą, że jak do tej pory brytyjski premier nie przedstawił żadnej konkretnej propozycji. 

>>> Premier Luksemburga "wyśmiał" Borisa Johnsona. Co dalej?

Sprawa Irlandii a brexit

Także dziś została ogłoszona rezolucja Parlamentu Europejskiego w sprawie Irlandii. Europosłowie zapewnili w przyjętej uchwale, że "nie zgodzą się na umowę brexitową, jeśli nie będzie zawierać irlandzkiego 'bezpiecznika'". Rezolucja została przyjęta większością 544 głosów przy 126 przeciwnych.

Irlandzki bezpiecznik to rozwiązanie, które ma pozwolić uniknąć odtworzenia kontroli granicznych po brexicie (chodzi głównie o przepływ towarów) między unijną Irlandią i brytyjską Irlandią Płn. W dużej mierze to wrzawa wokół "sprawy irlandzkiej" doprowadziła do dymisji wcześniejszej premier Wielkiej Brytanii, Theresy May. Wyeliminowaniem tego "bezpiecznika" miał zająć się nowy premier, Boris Johnson.

Więcej o:
Komentarze (79)
Media: UE postawiła Borisowi Johnsonowi ultimatum. Ma 12 dni na przedstawienie planu ws. brexitu
Zaloguj się
 • strange_email

  Oceniono 25 razy 19

  Przeciez widac, ze De Pfeffel Johnson gra na przeciagniecie do konca i wyjscie bedz umowy co bedzie bardzo bolsne dla UK a rykoszetem oberwie Irlandia i pare krajow na kontynencie. Na cale szczescie EU ma fundusz, z ktorego zostanie wyplacona pomoc tym krajom. UK tych pieniedzy nie ma.
  Ogolnie Unia w temacie negocjacji zrobila z UK co chciala i teraz duzemu dziecku Johnsonowi pozostaje tylko na zlosc mamie wlozyc reke do piekarnika albo cos zaproponowac sensownego. W co nie wierze.
  Brexit to szalenstwo. De Pfeffel to nalogowy klamca.

 • krynolinka

  Oceniono 24 razy 18

  Dobrze po nim poszli. Na zasadzie, skończ pajacować, podciągnij spodnie i zachowuj się jak poważny polityk!

 • cozano

  Oceniono 17 razy 15

  Borisek ma do wyboru, albo przedstawi do głosowania jeszcze raz plan wyjścia opracowany przez Tereskę, albo wycofanie się z brexitu, albo brexit bez umowy, albo ponowne referendum. W każdym układzie decyzje są w rękach brytyjskich i niech lepiej Borisek nie próbuje się kreować na męża opatrznościowego na potrzeby następnych wyborów, tylko niech się na coś zdecyduje.

 • 2fat

  Oceniono 16 razy 12

  Jeśli Brexit to tylko twardy aż zęby zabolą. To pomoże Unii wbrew pozorem. Jak brytole zaczną piszczeć że boli....Nawet Jarek zmądrzeje.

 • saksalainen

  Oceniono 8 razy 8

  Bruksela, 16. października 2120

  Jak co roku o tej porze, do miasta przybył premier Wielkiej Brytanii, aby prosić o przedłużenie członkostwa swego kraju w Unii Europejskiej.

  Nikt nie pamięta, skąd wzięła się ta dziwna tradycja, ale przyciąga ona za każdym razem masy turystów.

  (nie moje, znalezione w sieci)

 • kzet69

  Oceniono 7 razy 7

  Każdy populista, który staje przed koniecznością pokazania realnych dokumentów okazuje się nagim dupkiem z maleńkim interesem...

 • lesnojeziorska

  Oceniono 8 razy 6

  De Pffefel nie przedstawił żadnej konkretnej propozycji, ale to przecież wina eurokołchozu, który zmusza tę biedną GB do wyjścia :D.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX