Ranking najbogatszych krajów świata. Polska znowu poza pierwszą trzydziestką

Allianz opublikował ranking najbogatszych krajów świata. Polska znalazła się w nim na 36. miejscu. Na czele Stany Zjednoczone, które wyprzedziły w tym zestawieniu Szwajcarię

Allianz Global Wealth Report to istniejący od 10 lat  ranking najbogatszych krajów. Analizuje on aktywa finansowe oraz wysokość zadłużenia gospodarstw domowych. Polska utrzymała się w nim na 36. miejscu, natomiast warto zaznaczyć, że zestawienie obejmuje jedynie 50 krajów. 

Ranking najbogatszych krajów. Jak wygląda sytuacja Polski?

Polska od lat utrzymuje stabilną pozycję w rankingu. Wg raportu aktywa finansowe netto w naszym kraju to 8080 euro na jednego mieszkańca i jest to spadek o 0,8 proc. względem ubiegłego roku. Niepokojący może być fakt, że to pierwsza obniżka Polski w tym aspekcie od 2011 roku. 

Od lat stabilny jest również poziom zadłużenia gospodarstw domowych. W 2018 roku wskaźnik ten wyniósł 35,6 proc. Co ciekawe, na przestrzeni 8 lat to wzrost o zaledwie 0,6 proc. Analitycy podkreślają, że jest to zasługa przede wszystkim silnego wzrostu gospodarczego Polski. 

Z krajów europejskich Polska wyprzedziła chociażby Bułgarię (37. miejsce) oraz Rosję (42.), natomiast znalazła się m in. za Czechami, Litwą, Łotwą czy Węgrami. Bezpośrednio nad nami znalazła się 35. Malezja

Stany Zjednoczone na czele, rozwijająca się Europa Wschodnia. Oto kilka wniosków z rankingu najbogatszych krajów świata

Według analityków najbogatszym krajem świata są Stany Zjednoczone, które wyprzedziły w tym zestawieniu Szwajcarię. Ich aktywa finansowe na jednego obywatela wynoszą ponad 184 tys. euro. Eksperci twierdzą, że powodem tego jest umocnienie się pozycji dolara na światowych rynkach.

Jak wygląda sytuacja naszej części Europy? Po raz pierwszy od 2011 region Europy Śr-Wsch. rozwijał się szybciej niż Ameryka Łacińska i Azja (bez Japonii), osiągając wzrost aktywów brutto o 8 proc przy 7,1 proc. Ameryki i 1 proc. spadku Azji.

Według zestawienia sytuacja gospodarcza na świecie jest niepokojąca. Po pierwsze w 2018 roku wszystkie kraje uprzemysłowione odnotowały straty zasobów finansowych, a globalne ceny akcji spadły aż o 12 proc. Jest to wynikiem sporego zamieszania na rynku światowym spowodowanym Brexitem oraz wojną handlową pomiędzy Chinami, a Stanami Zjednoczonymi. Jeśli chodzi o azjatyckiego hegemona, rzuca się w oczy potężny i nieustający wzrost zadłużenia gospodarstw domowych.

Więcej o:
Komentarze (67)
Ranking najbogatszych krajów świata. Polska znowu poza pierwszą trzydziestką
Zaloguj się
 • ochujek

  Oceniono 18 razy 14

  Pewnie nie oglądali tych spotów promujących Polskę. Kosztowały tyle że tylko najbogatsze państwo mogło sobie na nie pozwolić.

 • brutalnaprawda

  Oceniono 16 razy 12

  "Jarosław-polskęzbaw" i ty na to pozwalasz ? Jak oni śmią? Zaraz zrób fiku-miku i niech przestaną nam pluć w twarz...te "zaplute karły kapitalistycznego reżimu"

 • sztucznypolak

  Oceniono 15 razy 11

  "jest to spadek o 0,8 proc. względem ubiegłego roku. Niepokojący może być fakt, że to pierwsza obniżka Polski w tym aspekcie od 2011 roku. "
  Po udanym wyjsciu z kryzysu za PO byl wzrost.
  Po 2 latach PiSu nastapil spadek.

 • Szymon Głowacki

  Oceniono 12 razy 10

  Po prostu mamy za dużo mieszkańców. Wytłuc połowę - i zaraz skoczymy na 13 pozycję...

 • justas32

  Oceniono 11 razy 9

  "Polska wyprzedziła chociażby Bułgarię (37. miejsce) oraz Rosję (42.), natomiast znalazła się m in. za Czechami, Litwą, Łotwą czy Węgrami" - bua ha ha ha ha, suweren wstał z kolan ...

 • g106

  Oceniono 11 razy 9

  Cały Świat pędził przez 4 lata jak szalony, obnizki długu, wzrosty aktywów a my stoimy w miejscu. Aż strach pomysleć co będzie kiedy skończy sie koniunktura

 • buk-humor-dziczyzna

  Oceniono 17 razy 9

  polandia, ukraina, albania , rumunia - czołówka

 • ano_1963

  Oceniono 5 razy 5

  Allianz? Niemiecka firma! Zapłacą reparacje wojenne i od razu przeskoczymy o kilka pozycji! Ku chwale miłościwie panującego I Sekretarza KC PiS.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX