Fiskus daje przedsiębiorcom trzy dni na wyjaśnienia w sprawie podatków. "Brak podstawy prawnej"

Co najmniej jeden urząd skarbowy rozesłał do przedsiębiorców listy, w których wzywa do przedstawienia zestawienia wpłat na podatek dochodowy. Zdaniem ekspertów pismo nie ma podstawy prawnej, a fiskus próbuje złapać "na gorącym uczynku" tych, którzy uchylają się od obowiązku płacenia danin.

Od 2007 roku polscy przedsiębiorcy nie muszą składać do Urzędów Skarbowych comiesięcznych deklaracji zaliczkowych związanych z podatkiem dochodowym. Nie oznacza to jednak, że fiskus nie może nagle zainteresować się tym, czy daniny są prawidłowo odprowadzane.

Jak donosi "Dziennik Gazeta Prawna" co najmniej jeden z urzędów skarbowych rozesłał do przedsiębiorców listy, w których prosi o zestawienia wpłat na podatek dochodowy. Pyta o konkretne daty i na odpowiedź daje zaledwie trzy dni. Urzędnicy przyznają, że chodzi o "weryfikację prawidłowości i rzetelności wywiązywania się z obowiązku naliczania i wpłat zaliczek na podatek dochodowy".

Skarbówka pyta, bo niektórzy nadużywają prawa

Skąd zainteresowanie skarbówki deklaracjami? Część przedsiębiorców brak comiesięcznych deklaracji wykorzystuje, by przeciągać płatności wobec fiskusa. Skarbówka nie wie bowiem czy danina wpływająca na konto jest obliczona prawidłowo.

Fiskus nie ma co prawda deklaracji podatkowych, ale co miesiąc otrzymuje Jednolity Plik Kontrolny. Jeśli przedsiębiorca wykazuje w nim dochód, powinien w odpowiednim terminie wpłacić zaliczkę na podatek. Część przedsiębiorców mogła sądzić, że JPK mogą być cennym źródłem danych pozwalającym wyłapać wiele nieprawidłowości.

Czytaj też: Przełomowy wyrok NSA ws. paragonów. Wystarczy wysłać je mailem. Fiskus ma inne zdanie

Anonimowi przedstawiciele Krajowej Administracji Skarbowej, na których powołuje się DGP twierdzą, że pismo skarbówki w tym wypadku nie ma jednak podstawy prawnej, bo nie dotyczy wszczętej już kontroli. Nie można jednak wykluczyć, że zignorowanie prośby pracowników fiskusa może być jednym z powodów, by ją jednak wszcząć.

Komentarze (49)
Fiskus daje przedsiębiorcom trzy dni na wyjaśnienia w sprawie podatków. "Brak podstawy prawnej"
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 26 razy 26

  A gdyby tak termin płacenia podatków i różnych "danin" powiązać z czasem oczekiwania na "wizytę u lekarza specjalisty" ????

 • sextusempricus_pl

  Oceniono 12 razy 12

  Państwo kontroluje biznes coraz bardziej. Przez państwowe banki kontroluje kto dostanie kredyt. A urzędy skarbowe i GUS zarzucają spółki żądaniami bieżacej sprawozdawczości mimo, że mają pełen dostęp do płatności za faktury, rachunków bankowych itp. W Polsce rozwija się przerażająca orwellowska rzeczywistość paraliżującej kontroli państwa. Urzędy sa całkowicie bezkarne bo sądy nie potrafią i nie mają chęci chronić przedsiębiorców. Za kilka lat działalnośc gospodarcza zacznie zamierać i PKB zacznie płynąć w dół.

 • lechujar

  Oceniono 10 razy 10

  Kluczowe jest, że "oni bez żadnego trybu", przykład idzie z góry...
  A teraz wyobraźmy sobie 2023 rok, składamy wniosek o paszport i....

 • bostian

  Oceniono 8 razy 8

  Obywatel - często sam, bez pomocy prawnej, który wyjechał na urlop albo po prostu w teren do pracy, ma 3 dni. Urząd, pełen urzędników, oprogramowania., narzędzi - 30 dni, przedłużane pod byle pretekstem w nieskończoność. Typowa relacja Pan - niewolnik.

 • lecho65

  Oceniono 7 razy 7

  Z programu Pis.
  Jeżeli ciężko zapie...sz i dobrze zarabiasz to utrzymuj tych którym się nic nie chce./Wiocha.pI/

 • Alicja Ilona Bu

  Oceniono 7 razy 7

  Czy na prawdę zniszczą prywatną inicjatywę i zostaną na placu boju tylko badylarz? Bo PiSkomuna robi wszystko w tym kierunku. .. powrót do przeszłości?? Już nie ....chyba, już TAK.

 • antoszek22

  Oceniono 7 razy 7

  Budżet jest "zrównoważony" bo 25 mld przeniesiono na dług publiczny a 15 mld na 13 i 14 emeryture nie ujęto w nim wiec to dlatego przeniesiono posiedzenie sejmu .
  W styczniu chcą sie uratowac zwiększonymi wpłatami na ZUS , jednoosobowa działalności to 1500 zł a bogatsi kilka razy więcej .

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX