Megalotnisko Daxing gotowe przed terminem. Ma obsługiwać 100 mln pasażerów, w tym klientów LOT

Międzynarodowe lotnisko Pekin-Daxing będzie najprawdopodobniej oddane do użytku przed terminem. Gigantyczny port ma obsługiwać 100 mln pasażerów rocznie i przyczynić się do uczynienia Chin największym rynkiem lotniczym na świecie. PLL LOT już zapowiedział, że uruchomi połączenia z nowym portem.

Megalotnisko Daxing ma zostać oddane do użytku około 20 września - mniej więcej o 10 dni wcześniej niż zakładały pierwotne plany - donosi CNN.

Port będzie drugim międzynarodowym lotniskiem obsługującym Pekin. Dotychczasowe osiągnęło maksymalną przepustowość, przez co zwiększenie liczby obsługiwanych lotów stało się niemożliwe. W 2018 roku przez pekińskie lotnisko przewinęło się 100 mln podróżnych.

>>> Polskie megalotnisko powstanie, a port Chopina zniknie? Pełnomocnik rządu wyjaśnia

Według przewidywań ekspertów wzrost podróży lotniczych w Państwie Środka jest na tyle duży, że w roku 2022 Chiny odbiorą Stanom Zjednoczonym tytuł największego lotniczego rynku świata.

Megalotnisko gotowe w sześć lat

Daxing ma spełnić rosnące wymagania branży - korzysta z czterech pasów startowych, a terminale pasażerskie mają powierzchnię 97 boisk. W obsługę podróżnych zaangażowane mają być roboty, które będą informować o aktualnym rozkładzie lotów. 

Prace na Daxing rozpoczęły się w roku 2014. Przy budowie pracowało łącznie 40 tys. robotników. Inwestycja pochłonęła 11,5 mld dol. - to równowartość ok. 45 mld zł. 

Nowe lotnisko do 2025 roku ma obsługiwać aż 72 miliony pasażerów rocznie. Po rozbudowie do siedmiu pasów startowych liczba pasażerów ma osiągnąć 100 milionów, a liczba połączeń lotniczych sięgnie 620 tys. rocznie.

PLL LOT uruchomi połączenia z Daxing

Polskie Linie Lotnicze LOT zapowiedziały w lipcu, że zwiększą częstotliwość połączeń do Pekinu. Od końca października odbywać się będzie do siedmiu rejsów tygodniowo. Na lotnisko Pekin-Daxing (PKX) Polacy będą mogli latać cztery razy w tygodniu. Dotychczasowe trzy połączenia na Beijing Capital Airport (PEK) zostaną utrzymane. 

LOT uruchomił bezpośrednie rejsy z Warszawy do Pekinu w 2012 roku. Rozwój tego połączenia jest możliwy dzięki przyznaniu przewoźnikowi tzw. slotów czyli godzin startów i lądowań na nowym lotnisku Pekin-Daxing, które zostanie otwarte 1 października.

Czytaj też: Jakie rekompensaty dla wysiedlonych przez budowę CPK? Minister: Nie powiem, to byłoby nieodpowiedzialne

Według LOT-u, rynek lotniczy pomiędzy Polską a Chinami dynamicznie się rozwija: w 2018 r. między Warszawą a Pekinem podróżowało w sumie ponad 70 tys. pasażerów. W ostatnich latach znacząco wzrosła też liczba turystów z Chin odwiedzających Polskę, z 16 tys. osób podróżujących w 2007 r. do blisko 140 tys. podróżnych w ubiegłym roku. W 2018 r. średni poziom wypełnienia samolotów LOT-u na rejsach Warszawa-Pekin (PEK) wyniósł 90 proc. w sezonie letnim i 75% w sezonie zimowym.

CPK - polskie megalotnisko

W Polsce również powstać ma megalotnisko - Centralny Port KomunikacyjnyCPK, według planów, ma być gotowe  do 2027 roku. Budowa ruszy w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów.

W ramach pierwszego etapu CPK ma obsługiwać 45 mln pasażerów rocznie, docelowo nawet 100 milionów. Budowa CPK oraz niezbędne dojazdy do lotniska mają kosztować około 34 miliardów złotych. W lipcu z pieniędzy skarbu państwa przeznaczonych zostało 300 milionów złotych, które mają zostać przeznaczone na prace przygotowawcze, w tym projekty nowego lotniska.

Więcej o:
Komentarze (121)
Megalotnisko Daxing gotowe przed terminem. Ma obsługiwać 100 mln pasażerów, w tym klientów LOT
Zaloguj się
 • polsz

  Oceniono 38 razy 30

  Chiny, ponad miliardowy naród budują lotniska do obsługi 100 mln pasażerów. Takie same chce mieć 35-milionowy kraik. Jeśli to nie jest megalomania to ja już nie wiem co nią jest

 • ochujek

  Oceniono 35 razy 27

  U nas nie mogą dokończyć dróg rozpoczętych za Tuska a obiecują mega lotnisko, elektryczne samochody i setki tysięcy mieszkań. Na razie wywiązują się dostarczania forsy klechom.

 • siwywaldi

  Oceniono 31 razy 21

  Ryzykanci....
  Przecież jak PiS uruchomi Baranów, to oni pójdą z torbami... :-))

 • szwampuch58

  Oceniono 18 razy 12

  PLL LOT już zapowiedział, że uruchomi połączenia z nowym portem. ....z Baranowa?

 • ochujek

  Oceniono 17 razy 11

  Niemcy już mają swoje mega lotnisko w Berlinie. Nie widać końca budowy i kosztów. Gdy ruszy polskie okaże się zbędne. Szybka kolej do Berlina będzie optymalna.

 • tojaleklerk2008

  Oceniono 17 razy 11

  Tymczasem u nas po 4 latach i wydaniu 300 milionów z kieszeni podatków na CPK pan minister twierdzi, że jest super i zrobiono bardzo duuuużo. Żal patrzeć na tych ministrów, którzy tak ślepo wierzą prezesowi.

 • plastikpiokio

  Oceniono 16 razy 10

  u nas będzie takie samo ---- gdzieś na polach centralnej polski /// kolorowy sen nikosa kłamczyszka ///

 • wzgardzony

  Oceniono 11 razy 9

  100 milionów rocznie? To daje 275 tysięcy dziennie! To więcej niż liczba mieskańców w takich miastach jak np. : Gdynia, Częstochowa, Radom, Toruń, Sosnowiec, Kielce, Rzeszów, Gliwice, Zabrze, Olsztyn, Bielsko-Biała, Bytom, Zielona Góra, Rybnik, Ruda Śląska, Opole, Tychy, Gorzów Wielkopolski, Dąbrowa Górnicza, Elbląg, Płock, Wałbrzych, Włocławek, Tarnów, Chorzów, Koszalin, Kalisz

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX