Niespodziewanie słabe dane z gospodarki. "Dach nad polskim przemysłem coraz bardziej przecieka"

Produkcja przemysłowa w Polsce w sierpniu br. skurczyła się o 1,3 proc. rok do roku - wynika z nowych danych GUS. Ekonomiści wskazują, że naszą gospodarkę zaczynają "zarażać" problemy Niemiec.

Produkcja przemysłowa w odniesieniu rok do roku spadła w Polsce po raz drugi w ostatnich trzech miesiącach. W czerwcu odczyt był o 2,7 proc. gorszy od tego sprzed roku, w lipcu o 5,8 proc. lepszy. W sierpniu - jak wynika z najnowszych danych GUS - znów produkcja przemysłowa w Polsce się skurczyła - o 1,3 proc. rok do roku.

Sierpniowe dane są zaskoczeniem dla ekonomistów. Konsensus analityków ankietowanych przez ISBnews przewidywał wzrost produkcji sprzedanej przedsiębiorstw przemysłowych na poziomie 1,7 proc. rok do roku.

dynamika produkcji przemysłowej w Polscedynamika produkcji przemysłowej w Polsce źródło: stooq.pl

Miesiąc do miesiąca, czyli w porównaniu z lipcem br., w sierpniu produkcja przemysłowa w Polsce skurczyła się o 6 proc. Ogólnie, w całym okresie ośmiu miesięcy od stycznia do sierpnia br. włącznie, produkcja sprzedana przemysłu była o 4,3 proc. wyższa w porównaniu z analogicznym okresem 2018 r.

Produkcja przemysłowa w dół w większości branż

Jak wynika z danych GUS, w sierpniu w ujęciu rok do roku spadek produkcji wystąpił w 18 z 34 działów przemysłu. Najsłabsze dane odnotowano w produkcji pojazdów samochodowych, przyczep i naczep (spadek o 10,8 proc.), produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej (spadek o 8,9 proc.) oraz w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (spadek o 8,4 proc.). 

Z drugiej strony, wzrost rok do roku odnotowano m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (o 7,3 proc.) oraz urządzeń elektrycznych (o 6,4 proc.). 

.. źródło: GUS

Produkcja przemysłowa spada. Co się dzieje?

Dlaczego produkcja przemysłowa - zamiast rosnąć, do czego nas przyzwyczaiła - w sierpniu poszła w dół? Po części można to zrzucić na "efekt kalendarza" - w lipcu liczba dni roboczych była o jeden większa niż w 2018 r., w sierpniu o jeden mniejsza niż rok wcześniej.

Istotnym czynnikiem oddziałującym w kierunku obniżenia dynamiki produkcji przemysłowej w sierpniu w porównaniu do lipca był również niekorzystny efekt statystyczny związany z innym niż przed rokiem rozkładem przerw urlopowych w fabrykach samochodów

- zwraca uwagę Jakub Olipra, ekonomista Credit Agricole.

Ale nie o sam niekorzystny układ dni roboczych chodzi. Dane wskazują także niestety, że coraz mocniej polski przemysł odczuwa zadyszkę niemieckiej gospodarki. Jak zwraca uwagę Olipra, po "oczyszczeniu" danych z wpływu czynników sezonowych, produkcja przemysłowa obniżyła się w sierpniu o 1,2 proc. miesiąc do miesiąca.

Tym samym jej 3-miesięczna średnia ruchoma ukształtowała się na poziomie najniższym od marca 2012 r. Kontynuacja spadku odsezonowanej produkcji przemysłowej wskazuje, że dekoniunktura u głównych partnerów handlowych Polski (w szczególności recesja w niemieckim przetwórstwie przemysłowym) i spowolnienie w krajowym budownictwie mają coraz silniejszy negatywny wpływ na aktywność w polskim przemyśle

- uważa analityk Credit Agricole dodając, że "dach nad polskim przemysłem coraz bardziej przecieka".

Ekonomiści mBanku także w poszukiwaniu słabszych danych dotarli aż siedem lat wstecz wskazując, że zapewne kończący się kwartał będzie najgorszy dla produkcji przemysłowej od początku 2012 r. 

O przechodzeniu problemów niemieckiej gospodarki do Polski pisze także ekonomista Ignacy Morawski ze Spotdata.pl. 

Wzrost PKB będzie wolniejszy?

Kiepskie dane z polskiego przemysłu sprawiają, że ekonomiści obawiają się nieco wolniejszego wzrostu PKB niż wcześniej oczekiwali. Przypomnijmy, że w drugim kwartale polska gospodarka urosła o 4,5 proc.

Dzisiejsze dane o produkcji przemysłowej stanowią ryzyko w dół dla naszej prognozy wzrostu gospodarczego w III kwartale, czyli 4,3 proc. rok do roku, oraz w całym 2019 r. (4,4 proc.)

- komentuje Jakub Olipra z Credit Agricole. 

Ekonomiści ING Banku Śląskiego przewidują wzrost PKB w III kwartale o ok. 4-4,1 proc. Nieco bardziej optymistycznie na przyszłość patrzy Monika Kurtek z Banku Pocztowego, która pisze o "maksymalnym" tempie 4,5 proc. 

Więcej o:
Komentarze (101)
Niespodziewanie słabe dane z gospodarki. 'Dach nad polskim przemysłem coraz bardziej przecieka'
Zaloguj się
 • tempa-dzida2

  Oceniono 43 razy 37

  Nic nas nie "zaraża".
  Bez pracy nie ma kołaczy. Bez inwestycji nie ma rozwoju.
  PROPAGANDA NIGDY NIE PRZYNIESIE PIENIĘDZY POLSCE !!!!!!!!

 • kl0ss

  Oceniono 32 razy 28

  Ch...j z dachem, ch...j z gospodarką, ch...j z tym krajem, ważne że 500+ w kieszeni.

 • cozabadziew

  Oceniono 40 razy 28

  No oczywiście że wszystkiemu winni są Niemcy, a także żydzi i cykliści... Stado rodzimych oszołomów z uporem głosujące na skrajnych socjalistów nie ma tu zapewne nic do rzeczy...

 • nomadsoul

  Oceniono 25 razy 23

  Zaraz, jacy to ekonomiści byli zaskoczeni? PMI poniżej 50 od 10 miesięcy, nasz największy partner handlowy (Niemcy) zaraz może mieć recesję, grozi nam cały czas wojna handlowa USA z Chinami i Brexit, a ekonomiści w Polsce myśleli że spowolnienie nam nie grozi bo "nasza chata z kraja"? Obawiam się że dobrze już było i zapomnieliśmy się przygotować na chude lata

 • ps11111ps

  Oceniono 14 razy 14

  To nieprawda, że PO się cieszy na wieści że w gospodarce się sypie.
  Tu chodzi o cos zupełnie innego.

  Mądry rodzic nie przeszkadza dziecku uczącemu się raczkować i nie chroni go przed upadkiem na pupe.
  Mądry rodzic nie zabezpiecza swojego dziecka za wszelką cenę przed poparzeniem się po dotknięciu pokrzywy
  Mądry rodzic nie wyręcza swojego dziecka w pracach domowych żeby nie dostało jedynki

  Mądry rodzic pozwala dziecku czasem popełnić błąd, bo wie, że tylko w ten sposób czegoś się to dziecko może nauczyć. Zabezpieczając dziecko przed wszelkimi problemami hodujemy niporadnego maminsynka nie umiejącego sobie bucików zawiązać

 • wookiee.chewbacca

  Oceniono 15 razy 13

  Niespodziewane dla kogo? PiSowska zaraza trawi Polskę już 4 lata i choć gospodarka była wtedy w doskonałym stanie, to teraz jest na równi pochyłej i stacza się coraz szybciej.

 • valdimatrix2

  Oceniono 14 razy 12

  Yarosław dzisiaj obwieszczał, że ma być 6% i będzie z czego dzielić piniondze. Mówią o nim "geniusz", czyli chyba tak być musi.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX