Urząd Skarbowy ma nowy bat na cyberprzestępców. Powstała specjalna komórka

Urząd Skarbowy stworzył nową strukturę, która zajmie się nielegalnym hazardem i zbieraniem funduszy. Cybercentrum, bo tak nieformalnie nazywa się ta komórka, działa od 2018 roku w Opolu.

Mimo że osoby funkcjonujące w internecie bardzo często czują się bezkarne, to Krajowa Administracja Sądowa robi coraz więcej, by wirtualna przestrzeń była wolna od niedozwolonych treści i nielegalnych procederów.

Cybercentrum - tak Urząd Skarbowy walczy z przestępcami w internecie

Jak możemy przeczytać na stronie podatki.gazetaprawna.pl, od września 2018 roku Urząd Skarbowy zdecydował się powołać do życia nową strukturę, która zajmuje się tylko i wyłącznie cyberprzestępczością. Centrum Zwalczania Przestępczości Ekonomicznej w Środowisku Elektronicznym jest przynależna do KAS a jej głównym zadaniem jest zbieranie oraz analizowanie danych na temat przestępstw, które mają miejsce w sieci.

Cybercentrum działa w Urzędzie Skarbowym w Opolu i współpracuje z departamentem zwalczania przestępczości ekonomicznej. Jego raporty trafiają do innych jednostek KAS, które decydują o rozpoczęciu dalszych działań. Aktywność komórki oceniana jest pozytywnie mimo wielu trudności, z którymi muszą sobie radzić jej funkcjonariusze.

Cyberprzestępczość. Z czym walczą funkcjonariusze? Co jest największym problem?

Pojęcie to pojawiło się wraz z rozwojem internetu i bardzo często jest bagatelizowane. Za cyberprzestępczość uznaje się wszelkie nadużycia i wykroczenia popełnione w sieci. Funkcjonariusze Urzędu Skarbowego skupiają się na identyfikowaniu streamerów, wobec których istnieją podejrzenia o popełnienia przestępstw skarbowych. Wiele osób działających w internecie zbiera pieniądze przesyłane przez ich fanów. Niekoniecznie w sposób legalny. 

Cybercentrum sprawdza również sklepy internetowe, które oferują nielegalny towar, ale przede wszystkim walczy z bezprawnym hazardem oraz handlem kosztami.

Wiele domen internetowych oferuje możliwość korzystania z gier hazardowych. Zadaniem struktury jest wpisanie adresu do specjalnego rejestru. Pod koniec sierpnia funkcjonariusze mieli na koniec wykrycie 7,1 tys. nielegalnych stron.

Handel kosztami to z kolei fikcyjne wysyłanie 23 proc. faktur VAT na transport, reklamę oraz wiele innych usług w zamian za pobranie 5 proc. prowizji. Oferty te wysyłane są najczęściej z rosyjskich serwerów.

Największa trudnością, z którą muszą mierzyć się funkcjonariusze Cybercentrum jest fakt, że cyberprzestępcy ciągle tworzą nowe strony internetowe z nielegalnymi ofertami bądź kopiują zablokowane domeny. 

Więcej o:
Komentarze (17)
Urząd Skarbowy ma nowy bat na cyberprzestępców. Powstała specjalna komórka
Zaloguj się
 • remo29

  Oceniono 10 razy 8

  Skończy się na tym, że specgrupa zatrzyma pana Janka, lat 64, który po 24-godzinnym dyżurze na placu parkingowym, na laptopie po wnuczku oglądał film ściągnięty z Chomika.

 • tegepe

  Oceniono 6 razy 4

  Czy katabasy na żołdzie skarbówki już pobłogosławili?

 • kler-killer

  Oceniono 6 razy 4

  Możecie PiSie syny pociągnąć gałę. VPN, TOR i jesteście bezradni. A na końcu czekają na was moje dyski, zaszyfrowane VeraCrypt-em. Straszyć to możecie stare baby ch...em.

 • allegropajew

  Oceniono 4 razy 2

  Mnie zastanawia jedno. Który garnitur informatyków dla nich pracuje?
  Gościula

 • rabin_z_czubow

  Oceniono 5 razy 1

  Brakuje na 500+, oj brakuje.

 • tegepe

  Oceniono 3 razy 1

  O ludzkie oblicze mają dbać katabasy na etatach skarbówki.

 • rabieg

  0

  Nowe etaty będą dla znajomych, ale pracować uczciwie to już nieee, lepiej siedzieś Vatowcowi na plecach. Co za ludzie.

 • brutalnaprawda

  Oceniono 2 razy 0

  US ma bat...OK...ale kiedy tenże będzie miał "ludzkie oblicze", hę ? Nie potrzeba dużo...wystarczy chcieć ! i przestrzegać reguł powszechnie obowiązujących zawartych w Kodeksach - przed ingerencją osób związanych z PiSem

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX