Ceny mieszkań szybują. Wzrosty w dwucyfrowym tempie. Szaleństwo u deweloperów

Ceny mieszkań nie przestają rosnąć. Średnio za metr kwadratowego nowego mieszkania w Warszawie trzeba zapłacić już ponad 10 tys. zł. Ceny rosną w dwucyfrowym tempie.

Średnie ceny ofertowe nowych mieszkań w Warszawie między sierpniem 2018 r. a sierpniem 2019 r. wzrosły z 8,9 tys. zł za 1 metr kwadratowy do ponad 10 tys. zł - informuje "Rzeczpospolita", powołując się na zestawienie portalu rynekpierwotny.pl. W Krakowie w ciągu roku średnia cena ofertowa mieszkania podskoczyła z 7150 zł do blisko 8 tys. zł, w Gdańsku z 8,3 tys. zł do 9,1 tys. zł. To oczywiście tylko przykładowe miasta, a ceny słabiej lub mocniej rosną niemal w całym kraju. Portal Bankier.pl do listy miast, w których ceny na rynku pierwotnym szybują w górę najszybciej, dorzuca też m.in. Szczecin i Katowice, zwraca natomiast uwagę na lekki spadek cen w Poznaniu.

Niemniej nadal skala wzrostów jest często dwucyfrowa, tj. o 10 proc. lub więcej. To oznacza, że podwyżki raczej nie hamują - z danych NBP za pierwszy kwartał wynika, że średnio w całym kraju mieszkania drożały o 11 proc. rok do roku. Żeby tego było mało, ceny mieszkań deweloperskich już teraz przekraczają poziom sprzed 10-11 lat, u szczytu ostatniej hossy.

Kiedy ceny w końcu spadną?

Eksperci rynku nieruchomości już od jakiegoś czasu wieszczą nadchodzące pęknięcie bańki. Nadal jednak spadków na horyzoncie nie widać. "Na pewno jest bliżej niż dalej" - mówił niedawno w rozmowie z next.gazeta.pl Bartosz Turek, ale dodawał, że jeszcze w tym roku ceny mogą pójść w górę o kilka procent. Wskazuje, że wiele będzie zależało od poziomu stóp procentowych w Polsce (dziś niskie stopy podtrzymują popyt na kredyty mieszkaniowe) czy sytuacji w gospodarce.

Czy Polaków będzie stać na nowe mieszkania?

Pomimo rosnących cen mieszkań, wygląda na to, że Polaków nadal na nie stać. Po pierwsze, wraz ze wzrostem cen nieruchomości, rosną nasze wynagrodzenia. Niedawna analiza Expandera wskazuje, że w większości dużych miast Polski na zakup mieszkania wystarcza mniej średnich pensji niż sześć lat temu.

Przy tym kredyty mieszkaniowe nadal są stosunkowo tanie i zainteresowanie nimi jest raczej stabilne. Rośnie kwota zaciąganych kredytów.

Dlaczego ceny mieszkań rosną? Przede wszystkim - w górę idą wszelkie koszty ich budowy.

Ceny wykonawstwa rosną i będą rosnąć, bo ludzie chcą więcej zarabiać, materiały więcej kosztują, podobnie jak ochrona środowiska. Dzisiaj nie da się zbudować mieszkania w miarę dobrym standardzie za mniej niż 5 tys. zł netto za metr - i to jest tylko koszt wykonawcy - a my budujemy już za więcej. Cena gruntu to średnio teraz 1,5 tys.-1,7 tys. zł do metra kwadratowego mieszkania, to już razem daje 6,7 tys. zł netto. Do tego dochodzi 500-600 zł kosztu dewelopera, 8 proc. VAT i jeszcze marża. Ten przykład pokazuje, dlaczego ceny mieszkań nie będą strategicznie malały, choć jakieś obniżki mogą się pojawić

- mówił niedawno w rozmowie z next.gazeta.pl Dariusz Blocher, prezes Budimeksu.

Więcej o:
Komentarze (294)
Ceny mieszkań rosną w dwucyfrowym tempie. Szaleństwo u deweloperów
Zaloguj się
 • norbertrabarbar

  Oceniono 38 razy 32

  Wiecie co oznacza gwałtowny popyt na złoto i nieruchomości?
  Że w przyszłym roku przyjdzie taki kryzys, że biedaki się posrają.

 • ar.co

  Oceniono 38 razy 28

  A wydawałoby się, że te 3 miliony mieszkań, które PiS obiecał w 2005, i te 400 tysięcy, które obiecał w 2015, powinny trochę zaspokoić popyt. No bo przecież jak obiecał, to wybudował! Bo inaczej PiS to zwykli kłamcy i oszuści...

 • pogromca_mrowek

  Oceniono 37 razy 25

  Jaka bańka? Wzrosty do niedawna były głównie (wyłącznie?) fundamentalne.
  Co do cen to zaryzykuję stwierdzenie że taniej jak dziś nie będzie nigdy. Nominalnie.
  Spodziewam się bowiem 5% inflacji przez najbliższe kilka lat (druga faza wdrożenia PRL2.0), zatem za kilka lat gdy dojdzie do 10-20% korekty ceny i np w Wawie z obecnych 10 tys zdąża dojść do 12-13 tys, po korekcie zjadą max do 10 tys.

 • czechy11

  Oceniono 32 razy 22

  Znów zostanie banda kredyciarzy głosujących na idiotów typu PiS bo uni nie mieli pojęcia, ze kredyty to się nie tylko bierze ale i spłaca.

 • marc.pl

  Oceniono 23 razy 21

  Powrócimy niebawem do czasów gdy zarabialiśmy miliony a za podstawowe art. bułki i mleko płaciliśmy po kilkanaście tysięcy zł. w sklepie. Niestety ale historia zupełnie nic Polaków nie nauczyła, idą w tą samą ślepą uliczkę na końcu której jest przepaść.

 • mardukor

  Oceniono 29 razy 19

  Jak mają spaść ceny mieszkań, skoro:
  -płaca minimalna idzie w górę, a w 2023 roku ma to być 4k, więc od razu robocizna idzie w górę oraz ceny materiałów budowlanych (zwg. na podwyżki minimalnych w firmach zajmujących się ich produkcją).
  -rośnie cena gruntów, zwg. na coraz mniej miejsca;
  -coraz bardziej zagmatwane prawo budowlane;
  -podnoszenie innych podatków w tym nowy podatek na paliwo - jak paliwo drożeje to wszystko drożeje, bo transport choćby materiałów budowlanych.
  -banki chętnie udzielają kredytów i dalej będą udzielać;
  -popyt nie zmaleje, bo młodzi cały czas migrują do wielkich miast za pracą.
  Taka to właśnie nasza PiSowska - zobaczycie jakie będą ceny mieszkań jak w prowadzą minimalną 4000 w 2023, to się suweren zdziwi.

 • daniell157

  Oceniono 28 razy 18

  A podobno PiS mówił że nie będą ceny wzrastały. No ale tak głąbom dajesz 500+ i oni myślą że za darmo i że po kilku latach będą mieli na mieszkanie. Obłuda, załamanie.

 • e_gregor2

  Oceniono 19 razy 17

  Ceny niestety nie spadną. Mamy inflację. GUS podaje jakieś jednocyfrowe bzdury ale realnie pieniądze tracą wartość. Drastycznie podrożały auta (sprawdźcie cenniki np octavii sprzed kilku lat i dziś) mieszkania, żywność (po ile dziś ziemniaki?), złoto. To jest kryzys. Inny niż poprzednie. Ten nie jest gwałtownym rąbnięciem tylko powolnym tonięciem. Muzyka gra a titanic idzie na dno. Wszyscy ekonomiści czekają na spektakularny spadek na giełdach i dramatyczne załamanie wskaźników. To się nie wydarzy bo jest zbyt oczywiste.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX